Isfahan jest obowiązkowym punktem programu na turystycznej mapie Iranu. Jeśli planujesz wyjazd do Iranu to poniżej znajdziesz m.in. ceny noclegów, żywności i biletów wstępów w Isfahanie, namiary na tanie hotele w Isfahanie oraz sporo praktycznych uwag dotyczących podróżowania po Iranie i oczywiście zdjęcia pięknego Isfahanu …

Iran informacje praktyczne

Jak dojechać do Isfahanu

Isfahan jest doskonale skomunikowany z większością irańskich miast jak Kashan, Teheram Yazd czy Shiraz.  Bilet autokarowy z Kashanu kosztuje 60 000 riali, a taksówka z dworca autobusowego do centrum standardowo: 50 000 riali

>>Co warto zobaczyć w Isfahanie czyli Isfahan – lepsza połowa świata

 

Isfahan – przykładowe ceny w Iranie

  • – hotel Amir Kabir – jeden z tańszych hoteli w Isfahanie, ale też i jeden ze skromniejszych. Miejsce w pokoju wieloosobowym – 170 000 riali, skromny pokoik 2 os bez łazienki – 370 000 riali
  • – hotel Nagshe Jahan – kilkaset metrów od Amir Kabir-a w stronę mostu 33 łuków. Dalej skromny, ale o niebo lepszy od poprzednika – 23 usd
  • – buła z falaflem + jogurt dough x 2 os = 65 000 riali
  • – falafel 10 sztuk + 2 jogurty – ok. 30 000 riali
  • – pistacje świeże – 100 000 riali za kg
  • – wejście do meczetu Jameh – 100 000 riali
  • – Sofre (rodzaj obrusa) – ręcznie robiony za pomocą farb nanoszonych za pomocą specjalnych pieczęci – od 180 000 – 200 000 riali za najprostsze wzory
    obiad w restauracji – Dizzy – tradycyjne danie + cola, jogurty i deser – 330 000 riali za 2 os
  • – pałac Chechel Sotum – bilety wstępu 150 000 riali
  • – taksówka po mieście – 40 000 – 50 000 riali (z centrum do mostu Khaju)
  • – kebab w bułce z napojami – 175 000 riali za 2 os
  • – kartki pocztowe (ciężko dostać) – są w budce z biletami przy wejściu do Chechel Sotum Palace – 5000 riali sztuka
  • – sok wyciskany z pomarańczy – 40 000 za duży (0,5 litra)
  • – irański shake – lody, sok, mleko – 25000-30000 riali

>> Więcej o cenach w Iranie w artykule:  Ile co kosztuje w Iranie

 

Tanie hotele w Isfahanie:

Hotel Amir Kabir

Amir Kabir to najtańszy i najskromniejszy hotel w Isfahanie. Pokoje wyglądają na skromne (bardzo skromne), ale dość czyste. Bardzo maleńkie łazienki znajdują się na korytarzach. Obsługa mówi po angielsku więc jeśli zależy wam na cenie, a wymagania dotyczące standardu macie adekwatne do ceny hotelu to hotel Amir Kabir będzie w Isfahanie najlepszym rozwiązaniem. My zdecydowaliśmy się dopłacić i zostaliśmy w hotelu Naghshe Jahan …

 

Hotel Naghshe Jahan w Isfahanie.

Idąc główną ulicą Isfahanu od hotelu Amir Kabir w stronę mostu 33 łuków, hotel Naghshe Jahan znajduje się z 500 metrów dalej, po prawej stronie. Cena 23 USD za dwójkę ze skromną, irańską łazienką, telewizorem i lodówką oraz standardowym śniadaniem. Standardowym, czyli obejmującym chleb, dżem, miód i ewentualnie jajko. W stosunku do informacji zawartych w przewodniku, rzeczywiste ceny w hotelu Naghshe Jahan są zdecydowanie niższe (dzięki dobremu kursowi riala), w hotelu jest już internet bezprzewodowy, a recepcjonista zna kilkanaście słów po angielsku. Natomiast z czystością LP zdecydowanie przesadził. Jest znośnie, ale sprzątanie po wcześniejszych gościach ogranicza się do wygładzenia pościeli. Blisko wszystkich atrakcji Isfahanu, więc za tą cenę dobra miejscówka.

Telefony do hotelu Naghshe Jahan  jeśli ktoś chciałby rezerwować:
tel. 0311-221-96-19 lub 0311-221-96-20

 

Generalnie w Isfahanie nie ma problemów z noclegami. Znajduje się tu mnóstwo hoteli dostępnych na praktycznie każdą kieszeń. Większość hoteli skupia się wzdłuż głównej ulicy, duży hotel typowo turystyczny znajduje się też za mostem 33 łuków. Pozostałych nie widzieliśmy, są za to dobrze opisane w przewodnikach więc próbujcie …:)

 

Isfahan – restauracje

Większość knajpek, falafli, kebabów i innych irańskich fast foodów znajduje się w okolicach głównej Abbasi street. Ceny są śmiesznie niskie, a smak wyśmienity. Najlepsze falafle znaleźliśmy w sympatycznej knajpce przed mostem Pol-e-Si-o-Seh (33 łuków) po prawej stronie i tuż obok hotelu Naghshe Jahan. Na przeciwko hotelu, po drugiej stronie ulicy można spróbować Isfahańskich słodkości (otwarte dopiero wieczorem) z doskonałym Doughiem domowej roboty.

Arshia – Traditional Restaurant in Isfahan – Iran

Po przejściu przez ulicę koło hotelu Naghshe Jahan i przejściu ok 300 metrów w lewo znaleźliśmy też knajpkę serwującą niezłe, choć moim zdaniem przereklamowane Beryani. Fajną knajpką jest opisywana w Lonely Planet  Arshia (w przewodniku źle zaznaczona jest ikonka restauracji – w rzeczywistości Arshia jest kilkadziesiąt metrów dalej – nie przy bocznej, a przy głównej ulicy).

Polecane restauracje w Isfahanie

Mają świetny wystrój, serwują niezłe Dizzi i mają najgorszy DOUGH jaki piłem kiedykolwiek. Ogórkowy ! Sfermentowane mleko z wodą, solą i miętą jest wyśmienite, ale z dodatkiem ogórka ?!

 

>>Więcej o irańskich specjałach w zakładce: Irańskie specjały i kulinarne wynalazki