Czy warto kupować namioty w Lidlu, a sprzęt turystyczny w sklepach wojskowych ? Zagrała ciekawość,  skusiła niska cena  i niewielkie rozmiary idealnie pasujące do małego plecaka. – Jeśli namiot padnie po pierwszym wyjeździe to trudno – myślałem. – Niewielka strata.  Pięciodniowa wędrówka po Uznamie miała być testem i próbą generalną namiotu

Namiot z Lidla za 60 zł

Na pewno nie jest to namiot 2 osobowy jak reklamują go w Lidlu. Co prawda 2 osoby zmieszczą się w środku i nawet spędzą noc. Muszą być jednak spełnione 3 warunki:

  • – osoby bardzo się lubią
  • – na zewnątrz nie pada
  • – bagaże zostają na zewnątrz

Przy spełnieniu wszystkich trzech założeń noc spędzona w namiocie z Lidla może być nawet wygodna. Schody zaczynają się gdy zaczyna padać i bagaż trzeba schować do środka. Nawet przy 2 plecakach 30 litrowych robi się wyjątkowo ciasno i każdy ruch i przewrócenie się na drugi bok wymaga kooperacji obydwu osób. Wytrwać się da ale z wypoczynkiem nie ma to nic wspólnego. Coś za coś. Wymiary namiotu po złożeniu to W stosunku do kolejnej dwójki w mojej kolekcji to o 1/3 mniej. 2 osobowy Campus jest już po złożeniu ponad 2 razy większy.

 

Mokro bez względu na pogodę

Wielkość namiotu sprawia, że w środku jest wilgotno bez względu na pogodę. Jeśli pada mocniej, jedno powłokowy namiot zaczyna nasiąkać wodą. Co prawda nie kapie na głowę, ale dotknięcie twarzą, co przy 2 osobach w środku jest bardzo częste zważywszy na wielkość namiotu , nie należy do miłych. Po raz pierwszy spałem w kurtce przeciwdeszczowej z zaciągniętym na głowę kapturem. Pomogło.

Nawet gdy na zewnątrz nie padało to w środku i tak było mokro. Po kilku godzinach oddychania para skraplała się na ściankach namiotu. Wentylacja w namiocie jest bardzo słaba. W cieplejsze dni pomoże odpięcie wejściówki i zostawienie moskitiery. Chłodną nocą trzeba się pogodzić ze snem w mokrym namiocie.

 

Łatwość rozkładania

Namiot z Lidla jest bardzo prosty w rozkładaniu. Stelaż składa się z zaledwie 3 rurek. Najdłuższą przewleka się przez kieszeń na grzbiecie namiotu umiejscowioną na zewnątrz, dwie krótsze rurki wkłada się do środka i przywiązuje tasiemkami. I już. Wystarczy powbijać szpilki i naciągnąć 3 linki znajdujące się z tyłu namiotu. Po nabraniu wprawy i ustaleniu kolejności działania całość zajmuje mniej niż 3 minuty.

 

Wytrzymałość

Ile wytrzyma namiot za 60 zł ? Po pierwszych kilku użyciach odpruła się szlufka, do której mocowana była końcówka namiotowego kręgosłupa. Okazało się, że jestem za silny dla namiotu z Lidla :-) Po przeszyciu powstałej dziury i zmiany techniki rozkładania kolejne 4 dni namiot przetrwał bez dodatkowych szkód.

Wytrzymał nawet ostatnią noc na Uznamie, podczas której przez kilka godzin przechodziły nad nami chmury burzowe z podmuchami o mocy kilkudziesięciu km/h.

 

Czy warto kupić namiot z Lidla ?

Nie jest to na pewno namiot wyprawowy, nie jest też 2 osobowy ani specjalnie wygodny. Jest natomiast mały, lekki i tani.

Dla osób, które szukają niewielkiej jedynki na wycieczkę rowerową lub spływ kajakowy i wykorzystywać go będą tylko okazjonalnie to namiot z Lidla będzie wystarczającym rozwiązaniem. Zaledwie wystarczającym.

Dlatego jednak, na następną wędrówkę zabiorę nieco większego Hi-Tec-a, który jest co prawda o 500 gr cięższy ale ma dużo więcej miejsca w środku (2 os z bagażami mieszczą się bez problemu) i dwa niezależne wejścia. Minimalizm też musi mieć swoje granice…