– Pogięło was ? – zapytał znajomy gdy usłyszał, że opuszczamy tanią Azję i przenosimy się do należącej do strefy euro Hiszpanii. Czyli w domyśle drogiej jak cholera. Co prawda 3 lata temu nie było źle, ale może coś się zmieniło. Może faktycznie ceny w Hiszpanii poszły do góry ? 

Aktualne ceny w Hiszpanii

Obawy rozwiało trochę potwierdzenie rezerwacji samochodu, które przyszło mi na adres e-mail. 450 zł za 40 dni co daje kwotę 11 zł za dzień (wkrótce pochwalę się gdzie można za tyle dostać autko i co dostałem;-). W Polsce za tyle nie wypożyczę nawet roweru. Jednak do pierwszego marketu i tak wchodziłem z lekkim niepokojem, a zamiast na produkty patrzyłem na ile ceny w Hiszpanii zmieniły się od mojej ostatniej wizyty.

Hiszpania ceny w Andaluzji

Buty trekkingowe z membraną przeciwdeszczową kosztują w Hiszpanii od 39 euro. Bez membrany są tańsze…

 

Hiszpania – ceny jedzenia w sklepie

Jest, moje ulubione salami. 3 lata temu kosztowało 1 euro, teraz 1,15. Soki owocowe też nie podrożały znacząco. Najtańsze z nich wciąż można dostać za 0,58-0,6 euro za litrowy karton. Naturalny sok z kawałkami pomarańczy kosztuje nieco ponad 4 zł (*) za butelkę 1,5 litra. Woda mineralna 5 litrów to wydatek jednego euro, gazowana jest droższa. 2,1 euro za 6 butelek półtoralitrowych.Za makaron zapłacić trzeba 0,75 euro za kilogram spaghetti. Cena oliwy z oliwek to w zależności od rodzaju i pojemności butelki od ok. 3 euro za litr. Pomidory to 1,25 euro za kg, ogórki 0,85 euro, papryka 0,59 euro, cebula 0,6 euro za 2 kg, a za pomarańcze płacimy 2,19 euro. Tyle, że za 3 kg.

Przy mięsie też miłe zaskoczenie. Surowe kiełbaski lub 8 plastrów polędwicy czy schabu (nie znam się na tyle, a w nauce hiszpańskiego nie dotarłem jeszcze do mięs, ale na grillu były wyśmienite) kosztują 1,8-3,2 euro w zależności od wagi.

 

Raj znajdą natomiast w Hiszpanii miłośnicy wina i trunków procentowych. Butelka Sangrii (1,5 l) to wydatek 4 zł. Ceny win butelkowanych zaczynają się od 0,9 euro, a większość tych za 2-5 euro jest znacząco lepsza od większości naszych „sikaczy” z marketów. Piwo można dostać za 0,34 euro za puszkę 0,33 l. Paulaner kosztuje ok 1 euro – w zależności od sklepu. Doskonałą, słodką Malagę można kupić za 9 euro za dwulitrową butelkę. Podobne w smaku wino Jerez kosztuje od 3,5 euro wzwyż. Niewiele droższe są też wszelkie likiery.

– Ufff – odsapnąłem z ulgą po pierwszych zakupach. Oczywiście, od absurdalnie czasem niskich cen w Malezji, na Filipinach czy w Indonezji, ceny w Hiszpanii odstają znacząco. Natomiast od cen w Polsce już bardzo niewiele, a często na plus. Te same towary można w Hiszpanii kupić taniej niż w Polsce.

 

Inne ceny w Hiszpanii

Czas wejść do sklepów niekoniecznie spożywczych. Dezodorant – antyperspirant to ok 1 euro – uśredniam cenę bo są i tańsze i droższe. Nie mogę porównać do używanej w Polsce Rexony za którą płacę koło 10 zł (2,5 euro) bo zwyczajnie nie mogę jej nigdzie znaleźć, natomiast muszę przyznać, że o ponad połowę tańszy, hiszpański odpowiednik działa tak samo.

Pasta do zębów. Zwykła poniżej euro za tubkę, markowe Colgaty i inne 1,5-2,5 euro za sztukę. Żele do mycia i szampony kosztują znacznie poniżej 10 zł za duże butelki. To ceny ze średnich półek bo są też jakieś lokalne marki jeszcze tańsze.

Aparat Nikon D5200 z obiektywem 18-55 VRII kosztuje w Hiszpanii 529 euro. W Polsce ten sam zestaw znalazłem w sklepach internetowych za 2000-2400 zł w zależności od sklepu. Płyty kompaktowe od 3,99 euro (wyprzedaże), przez 5,99 euro duży wybór tytułów w promocji, po 10-20 euro za nowości.

Nikon d5200 ceny w Hiszpanii

 

Jest też sklep sportowo – turystyczny i ciuchy. Buty trekkingowe z membraną – 39 euro, bez membrany od 19,9 euro. Koszulki od 3-6 euro, namioty od 40 euro, spodenki 3-7 euro, spodnie w promocjach od 9 euro.

 

Knajpy i benzyna

Więcej  trzeba na pewno zapłacić w Hiszpanii za benzynę – ok. 1,3 euro za litr E95. Natomiast czy jedzenie w restauracjach jest droższe niż w Polsce ? Zależy gdzie. Nawet w nadmorskich kurortach (np w Nerja) można znaleźć bary, w których za szklankę piwa i tapas (hiszpańskie przekąski) zapłaci się 2 euro.

W Granadzie w wielu lokalach za 8 euro można dostać litr Sangrii i 4 tapasy lub za 10 euro stół zastawiony 10 różnymi przekąskami. Menu dnia kosztuje zazwyczaj 8-11 euro za 2 dania + często deser i napój. Są natomiast (przynajmniej w Granadzie taką znaleźliśmy) restauracje – bary, w których śniadanie można zjeść za 1,8 euro, a obiad za 4-5 euro za osobę.

Drogo ?

 

Co rośnie w Polsce ?

Pewnie znajdą się rzeczy, których ceny w Hiszpanii będą wyższe niż w Polsce. Jednak czasy kiedy różnica w cenach pomiędzy Polską i Europą była szokująca odeszły już dawno do historii. Nie wiadomo kiedy, ceny w Polsce urosły niepostrzeżenie do cen obowiązujących w UE. Szkoda tylko, że pensje jakoś nie bardzo chcą pójść śladem cen …

Ceny w Hiszpanii

Może następnym razem pokuszę się o zestawienie cen na produkty luksusowe ?

 

Czy Polska jest więc już najdroższym krajem w Europie ?

Zaraz ktoś krzyknie, że gadam bzdury. Że powinienem pójść na zakupy w Wielkiej Brytanii (byłem), zjeść posiłek w Szwajcarii (jadłem) lub sprawdzić ceny w Skandynawii (coś jeszcze pamiętam z dawnych czasów). Jasne, że będą wyższe. Tyle, że najniższa pensja w Hiszpanii to ok. 3024 zł (756 euro), w Anglii 5943 zł, a w Norwegi ponad 8000 zł (*). W Polsce, pensja minimalna to po tegorocznej podwyżce 1750 zł brutto !

Jeśli więc nie jesteśmy jeszcze na najwyższym stopniu podium, to na pewno blisko i przynajmniej w kategorii „najwyższe ceny w Europie, w stosunku do zarobków” będziemy wysoko. Bardzo wysoko. Tylko jakoś nie jestem przekonany czy na pewno jest to powód do dumy …

 

Uwagi:

– Ceny pochodzą z hiszpańskich marketów: Dia, Mercadona, Super Sol w miejscowościach Almunecar, Nerja, Motril i sklepów oraz marketów w Granadzie.
– Ceny podane w złotówkach, w zależności od aktualnego kursu euro mogą się trochę różnić ponieważ dla własnej wygody zaokrągliłem przelicznik do 1 euro = 4 zł ;-)
– Do wyliczenia minimalnej pensji w Norwegii przyjąłem stawkę minimalną (104 korony za godzinę) x 40 h w tygodniu x 4 tygodnie.