Chyba żadne z miast na szlaku Wielkiej Pętli nie zrobiło na mnie takiego wrażenia jak Obrzycko. Odrapane ściany, prawdziwy GS, tablica z podziękowaniem za utrwalanie władzy ludowej i sklep mięsny z tak samo pustymi jak 30 lat temu półkami. Tylko gotycki ratusz i w miarę współczesne samochody świadczyły, że to jednak czerwiec 2016 roku …

Obrzycko żywy skansen epoki socjalizmu

Chwilę po przejściu mostu poczuliśmy się jakbyśmy cofnęli się w czasie o dobre 30-40 lat. Trabant, prawdziwy dom handlowy GS, sklep mięsny z pustymi półkami… Wszystko dookoła przypominało bardziej rok 1980 czy 1982 niż czerwiec 2016 roku.

– Przecież tu śmiało można kręcić kolejne odcinki serialu Alternatywy czy kontynuację doskonałego Nie lubię poniedziałków – spojrzałem na Ankę i widziałem, że i ona rozgląda się dookoła całkowicie zdezorientowana.

Może to plan filmowy lub jakaś ukryta kamera ? Może za chwilę, zza tablicy upamiętniającej tych, którzy zginęli za utrwalanie władzy ludowej wyskoczy czerwony ze wściekłości reżyser i dziko machając rękami wykrzyczy, że zepsuliśmy mu ujęcie ?

Ale to nie film ani kapsuła czasu. To Obrzycko, prawdopodobnie jedyne miasto w Polsce, w którym można poczuć się trochę jak w czasach PRL-u.

Obrzycko

Miasto widziane od strony Warty wygląda nawet sympatycznie – jeszcze nic nie zapowiada tego co w środku

 

Z perspektywy Polski Ludowej

Nie ma tu zabytkowych kamienic, są szare domy. Spod sypiących się tynków i elewacji wyglądają zaczepnie czerwone cegły starych murów, a sypiący się kościół w centrum miasteczka straszy tabliczkami informującymi o niebezpieczeństwie. Nie ma tu krzykliwych, kolorowych neonów reklamowych. Częściej można spotkać ręcznie wypisaną karteczkę informującą o asortymencie i aktualnych promocjach lub wiekową tabliczkę informującą, że tu mieści się Zakład Rzemieślniczy lub Betoniarstwo.

Na jednej z szarych, pogryzmolonych ścian czytamy:

– Dokonania powojenne Polski Ludowej, rozpatrywane w skali całego kraju nie znajdują porównania z innymi Okresami rozwoju naszego Państwa…

To tylko fragment wystawy pod tytułem „Takie było Obrzycko lat 70 i 80 minionego wieku – Gmina Obrzycko z perspektywy Polski Ludowej”. Tylko, że mam wrażenie, że od tamtej pory niewiele się w Obrzycku zmieniło, a o położonym nad Wartą miasteczku, po transformacji ustrojowej po prostu zapomniano.

Fascynujące Obrzycko

Może i Obrzycko nie jest pięknym miastem ale na pewno fascynuje. I ma ogromny potencjał turystyczny. Powinno wzorem jednego z ośrodków wczasowych z Bornego Sulinowa wykorzystać swoją odmienność i na jego podstawie stworzyć kompleksowy produkt turystyczny. I reklamować się na przykład jako jedyny w Polsce, żywy skansen epoki socjalizmu. Wcale się przy tym nie nabijam, mówię to całkowicie poważnie. Pięknych miast mamy coraz więcej i coraz trudniej będzie przebić się do świadomości turysty. Dużo łatwiej wypromować coś co jest jedyne i unikatowe w skali kraju.

Także Obrzycko do dzieła, a fakturę za pomysł racjonalizatorski i prawa autorskie prześlę pocztą.

 

Ciekawe miasta w Polsce Obrzycko

Takie zdjęcie można zrobić w każdym mieście ale tu, w zestawieniu z pozostałymi obrazkami nabiera szczególnego znaczenia