Wypożyczenie skutera w Tajlandii jest tanie i bardzo popularne wśród turystów. Mało kto zawraca sobie głowę takimi drobiazgami jak dokumenty niezbędne do prowadzenia jednośladów w Azji. Panuje przekonanie, że w przypadku ewentualnej kontroli niewielka grzywna szybko załatwi sprawę. Jednak to nie mundurowi są największym zagrożeniem. Jeśli planujesz wypożyczenie skutera w Tajlandii, Laosie lub Kambodży to powinieneś to przeczytać.

 

Tajlandia wypożyczenie skutera

Wystarczy 20-30 zł by w Tajlandii wypożyczyć skuter. Zazwyczaj nikt nie pyta o międzynarodowe prawo jazdy, a co bardziej doświadczeni turyści zapewniają, że w przypadku kontroli 30-100 zł „mandatu” zawsze załatwia sprawę. I zazwyczaj tak się dzieję. Wypożyczenie skutera w Tajlandii bez posiadania odpowiedniego prawa jazdy jest możliwe więc wiele osób jeździ bez wymaganych dokumentów, często nawet o tym nie wiedząc.

 

Ambasada RP w Bangkoku informuje, iż zgodnie z prawem miejscowym (Tajlandia, Laos, Kambodża) dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdem mechanicznym, w tym również skuterem (tut. „motor-bike”), jest odpowiedniej kategorii międzynarodowe prawo jazdy lub też prawo jazdy wydane przez władze miejscowe. Zaznacza się przy tym, iż polskie prawo jazdy nie jest dokumentem uznawanym przez władze Tajlandii, Laosu ani Kambodży jako dokument uprawniający do poruszania się samochodem, skuterem, czy jakimkolwiek innym pojazdem mechanicznym.

 

Ubezpieczyciel będzie bezlitosny

Jednak problemy zaczynają się wtedy, gdy jadąc motorem spowodujemy stłuczkę lub uszkodzimy siebie lub pasażera. A o to wbrew pozorom nietrudno. Ruch lewostronny, azjatycki chaos na drogach i brak doświadczenia w prowadzeniu jednośladów to mieszanka sprzyjająca kontuzjom. Gdy w wyniku zdarzenia niezbędna będzie pomoc lekarska, a ubezpieczyciel dowie się, że podczas wypadku prowadziliśmy skuter i nie będziemy mogli okazać odpowiednich dokumentów odmówi pokrycia kosztów leczenia. Ostrzega przed tym Ambasada RP w Bangkoku w dalszej części wydanego ostrzeżenia.

 

Niedochowanie ww. warunku (np. brak prawa jazdy kategorii A przy poruszaniu się skuterem, bez względu na pojemność jego silnika), w razie wypadku / kolizji drogowej, skutkuje utratą wszelkich uprawnień wynikających z wykupionego ubezpieczenia zdrowotnego i koniecznością samodzielnego pokrycia najczęściej bardzo wysokich kosztów leczenia.

Pełny komunikat Ambasady RP w Bangkoku na temat wypożyczania skuterów w Tajlandii przeczytać można tutaj

 

Wypożyczenie skutera w Tajlandii – cena braku dokumentów

Czy jest się czego obawiać? Jeśli obrażenia będą niewielkie to sprawa zakończy się koniecznością wysupłania z portfela kilkudziesięciu lub kilkuset złotych na wizytę lekarską. Jednak czasem nawet drobne obrażenia mogą być dużo poważniejsze w skutkach.

Przekonał się o tym boleśnie kolega, który będąc ostatnio w Tajlandii, w trakcie jazdy na skuterze miał stłuczkę. Na szczęście nie stało się nic wielkiego, kask przejął większość energii uderzenia, skończyło się na kilku obtarciach i jednej ranie do zszycia. Jednak po kilku dniach okazało się, że do rany wdało się zakażenie, które wymaga interwencji chirurgicznej i pobytu w szpitalu. Rachunek za leczenie opiewał na ponad 30 000 zł. Ubezpieczyciel odmówił pokrycia kosztów tłumacząc to tym, że szkoda powstała podczas jazdy skuterem bez wymaganych w Tajlandii dokumentów …

  • zobacz też: Historia pewnego ubezpieczenia czyli jak wygląda pomoc assistance wg. TU Gothaer będącego ubezpieczycielem dla karty Planeta Młodych

 

Wypożyczenie skutera w Tajlandii

Tak czasami kończy się wypożyczenie skutera w Tajlandii. Jeśli nie będziemy mieli międzynarodowego prawa jazdy kategorii A, to ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia …