Czy Monkey Forest w Ubud na Bali jest niebezpieczne ? Nie ! Czy małpa może ugryźć ? Tak ! I przenosi też groźne choroby. Co trzeba zrobić aby dać się ugryźć małpie na Bali ?

Niu, niu, niu ty niedobra

W Monkey Forest w Ubud na indonezyjskiej wyspie Bali żyje ponad 600 małp. To ich teren, na którym człowiek jest gościem. Ale małpa jest też inteligentna. Wie, że w ostatecznym rozrachunku to człowiek jest silniejszy. Zresztą po co zadzierać z gatunkiem, który gdzie jak gdzie ale w Monkey Forest dobrze karmi. Chodzą więc sobie małpy, skaczą i szaleją, lekce sobie zupełnie ważąc tłumy turystów odwiedzających las. Gryźć człowieka zupełnie im się nie kalkuluje.

Monkey Forest Bali

Małpy w Monkey Forest Bali mają w nosie człowieka. Pod warunkiem, że ten zachowuje się jak człowiek i nie wchodzi małpie w paradę ;-)

 

No chyba, że ten zagrozi potomstwu. Pani w czerwonej koszulce się tylko bawi z maleństwem. Pan w zielonym ani drgnie i nie reaguje gdy małpy skaczą mu po głowie, ale obok coś się dzieje.

Małpy Monkey Forest Ubud

Tablice ostrzegają, by w przypadku „bliskiego kontaktu” nie panikować i nie wykonywać nerwowych ruchów

 

Mała małpka wyraźnie przestraszyła się zachowania turystki co spowodowało szybką i stanowczą reakcję rodzica, który doskoczył, zabrał potomstwo i pokazując imponujące uzębienie dał wyraźny sygnał, że zabawa jest skończona.
– Niu, niu, niu ty niedobra – sygnał wyraźnie nie dotarł do rozbawionej turystki, która śmiejąc się wyciągnęła rękę w stronę otwartej paszczy coraz bardziej zdenerwowanego zwierzaka.
– Niu, niu …

Ubud - Monkey Forest

Słodkie maleństwo i chce się bawić, tylko mama nie zawsze musi odbierać to tak samo

 

Sposób numer 1.

Jeśli małpa na ciebie syczy i zasłania małą, pokazując przy tym dokładnie swoje uzębienie to koniecznie zacznij jej grozić palcem. Najlepiej 3 cm od otwartej paszczy. Skuteczność niemal 100%

 

To moja woda

W Monkey Forest jest mnóstwo obsługi. Na każdym rogu stoi ktoś w firmowym uniformie i pilnuje aby małpy były najedzone, czyli jak najmniej zainteresowane człowiekiem. Są też tablice opisujące co to jest ten Monkey Forest i jak się zachować w towarzystwie małp.

Bali - Ubud

No i to już nie jest twoja woda ;-)

– Ciekawe czemu piszą, żeby nie zabierać wody i nie trzymać w ręku plastikowych butelek – zastanawia się pewnie turystka w średnim wieku.
– O jaka ładna małpka. I jak się ładnie bawi. Hej, nie oddam ci tej butelki, to moja woda. Nie oddam …

Sposób nr 2

Nie słuchaj obsługi i tablic mówiących o tym, żeby nie wnosić wody i plastikowych reklamówek. Jak zwykle przesadzają. Zabierz wodę i hałasuj plastikiem. A gdy małpa w końcu będzie chciała zabrać butelkę za nic nie oddawaj. To twoja woda. Skuteczność 50 %

 

Podziel się posiłkiem

– Nie dziękuję, jestem po obiedzie – usłyszała pani, która sprzedawała banany do karmienia małp od jednej z młodszych turystek odwiedzających Monkey Forest. Kolejny chłopak się skusił. W końcu karmienie małp jest niewątpliwie jedną z atrakcji tego miejsca. Dostał garść bananów i po krótkim instruktażu przystąpił do dzieła. Sądząc jednak po jego minie szybko miał dosyć.

Małpy na Bali

Zadowolone i nakarmione małpy szybko się przyzwyczajają do nowego miejsca ;-)

 

Sprzedająca szybkim ruchem przegoniła małpy siedzące mu na ramieniu i rzuciła im pozostałe banany. Obie strony rozstały się w zgodzie. Te, które nie załapały się na darmową przekąskę postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. Nie szukały daleko. Turystę z jedzeniem w plecaku uratowała obsługa.

Sposób nr 3

Zabierz dużo jedzenia do plecaka. Plecak, który ładnie pachnie to niemal gwarantowany sposób na zdobycie zainteresowania wśród dużej ilości małp. A jak któraś będzie koniecznie chciała zajrzeć do środka to bierz przykład z pani nr 2 i nie oddawaj. A jak już mocno zdenerwujesz małpę to przejdź do punktu pierwszego i pogroź jej palcem. To gwarantuje sukces i wizytę w punkcie pierwszej pomocy znajdującym się przy wejściu do Monkey Forest. No chyba, że w porę zjawi się jakiś pracownik i odgoni małpy.

Monkey Forest na Bali - Ubud

Monkey Forest na Bali – Ubud

 

Monkey Forest Bali

To tylko trzy proste sposoby na to jak dać się ugryźć małpie, które zaobserwowaliśmy w ciągu krótkiej wizyty w Monkey Forest w Ubud na Bali. Wystarczy usiąść na chwilę i spojrzeć na zachowania turystów by błyskawicznie rozszerzyć poradnik o kilkanaście kolejnych. Lub przeczytać jedną z wielu tablic informacyjnych rozmieszczonych w parku, a później zrobić dokładnie odwrotnie…