Jedni piszą, że drogi są paskudne, a kierowcy szaleni. Inni, że wypożyczając samochód nie ma się czego obawiać, jest jak w Polsce. Obie te informacje są… powiedzmy, że nie do końca prawdziwe. Na pewno wypożyczenie samochodu w Jordanii to najlepsza opcja, żeby dużo zobaczyć. Jak sie jednak jeździ po Królestwie Haszymidzkim? Na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód i jaką wypożyczalnię samochodów w Jordanii wybrać?

 

Wypożyczenie samochodu w Jordanii

Trzecie kółko dookoła licznie zgromadzonych ludzi stojących na lotnisku z kartkami, na których mają wypisane nazwiska nie przynosi rezultatu. Naszego nazwiska ani imienia nie ma na żadnej z nich mimo, że jeszcze dwa dni temu przedstawiciel lokalnej wypożyczalni potwierdzał numer lotu i godzinę lądowania i zapewniał, że będą czekać. Fakt, że samolot spóźnił się o jakieś 15 minut, ale to nie powód, żeby zostawiać nas na lodzie. Kupujemy lokalna kartę do telefonu i dzwonimy…

 • – Hello mister, już jesteś? – za 5 minut będziemy po Ciebie przy wyjściu z lotniska

 

Arena Rent a Car – lokalna wypożyczalnia koło lotniska

Nie mamy za dużo czasu by zastanowić się czy wybór Areny – jednej z lokalnych wypożyczalni operujących w okolicy lotniska w Ammanie – był dobrym pomysłem, bo po chwili pojawia się ich przedstawiciel. Po 5 minutach jesteśmy w biurze wypożyczalni. Nasz Logan za 17 JOD za dzień jest co prawda trochę porysowany ale sprawia przyzwoite wrażenie. Zostawiamy 350 dinarów kaucji i ruszamy w kierunku Madaby.

Arena - wypożyczalnia samochodów w Jordanii

Wypożyczalnia samochodów w Jordanii – nasz Logan z Arena Rent a Car.

 

Jak nie dać się oszukać czyli pierwsze tankowanie

Jednak najpierw stacja benzynowa. Stacje przy drodze Amman-Aqaba w pobliżu lotniska wyglądają podobnie jak na całym świecie. Podjeżdżamy pod dystrybutor, obsługa zaczyna nas tankować. Spogląda równocześnie na trzymaną w dłoni kartę kredytową i po chwili zaczyna się spektakl. Po dojechaniu do 17 dinarów pracownik stacji kasuje licznik i leci tankować inne samochody. Chwilę później wraca, ustawia coś w dystrybutorze, pod pistolet wkłada długopis i po raz drugi rozpoczyna tankowanie mojego auta, a sam robi rundkę po innych samochodach.

Po powrocie ponownie szybko zeruje licznik, na którym tym razem widniało 13 dinarów z lekkim okładem i podaje terminal z kwotą do zapłaty… 49 JOD. Grzecznie oddałem terminal sugerując kurtuazyjnie drobną pomyłkę.

 • – Wszystko jest ok mister, to za dwa tankowania – robi to z tak niewinną minką, że zamiast się wkurzać daje się wciągnąć w tę grę.
 • – Oczywiście rozumiem, mister, ale bardzo proszę sprawdź jeszcze raz. Za pierwszym razem było 17, za drugim 13…

Kilka przycisków i po chwili do zapłaty jest już kwota bardziej zbliżona do prawidłowej czyli nieco ponad 30 dinarów.

Za drugim razem obyło się bez niespodzianek, więc nie wiem czy to przypadek i wypadek przy pracy czy celowe działanie…

Jordania - herbata na ognisku

Wypożyczenie samochodu w Jordanii to najlepsza opcja, żeby dojechać do takich miejsc jak Mała Petra czy Wadi Dana.

 

Jak się jeździ po jordańskich drogach?

Wcale nie tak paskudnie jak piszą niektórzy. Poza dużymi miastami ruch na drogach jest niewielki, a kierowcy jak na Bliski Wschód nie jeżdżą wcale tak chaotycznie jak w innych państwach regionu.

Natomiast do standardów europejskich również brakuje bardzo dużo. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy używają migaczy, uważać na samochody włączające się do ruchu i być świadomym tego, że samochód jadący pod prąd to w Jordanii nic nadzwyczajnego.

Innymi słowy, trzeba być cały czas czujnym i gotowym na nagłe zmiany sytuacji. I nie wierzyć zbytnio w magiczną moc przepisów i w to, że kierowca jadący z naprzeciwka na pewno będzie ich przestrzegał. Mi jeździło się doskonale i wcale nie brakowało mi konieczności włączania kierunkowskazów gdy widziałem, że zmiana pasa nikomu nie zagraża ;-)

Wypożyczenie samochodu w Jordanii

Wypożyczenie samochodu w Jordanii – nasz Logan na pustej drodze pomiędzy Ammanem, a Aqabą.

 

Praktycznie:

Jeśli nie macie zbyt dużo czasu, a chcecie dużo zobaczyć i zjechać czasem z utartych szlaków to wypożyczenie samochodu w Jordanii jest najlepszym rozwiązaniem. O czym warto pamiętac?

 

Lokalna wypożyczalnia samochodów w Jordanii

 • Korzystaliśmy z lokalnej wypożyczalni Arena znajdującej się w pobliżu lotniska w Ammanie. Dojazd do biura zajmuje kilka minut chociaż po przedstawiciela musieliśmy zadzwonić – mimo, że zapewniał, że będzie czekał. Stan techniczny naszego Logana był zadowalający, był porysowany, a hamulce mu piszczały ale dał radę. Sprawny odbiór, przy zdaniu też nikt nie liczył rys tylko obejrzał pobieżnie auto i sprawdził stan paliwa.
 • Warto pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem, bo kwoty udziału własnego są dość wysokie. Kaucja zwrócona została po około tygodniu. Odbiór auta z niewielką ilością paliwa – w pobliżu są stacje benzynowe. Zdanie z taką samą ilością.

 

Inne wypożyczalnie samochodów w okolicy lotniska w Ammanie:

 • Najlepsze opinie ma chyba lokalna -nieco droższa – wypożyczalnia Monte Carlo (biuro niedaleko Areny). Niestety w naszym terminie nie było już samochodów klasy ekonomicznej. Z dużymi wypożyczalniami typy Thrifty czy Hertz nie mieliśmy doświadczenia ale samochody, które mijaliśmy na trasie wyglądały porządnie.

 

Wypożyczenie  samochodu w Jordanii – ceny:

 • Ceny wynajęcia samochodów są dość wysokie – szczególnie porównując z cenami w Hiszpanii czy Portugalii przed sezonem. Za samochód ekonomiczny trzeba zapłacić od około 16-20 dinarów (85-100 zł) za dzień – zobacz też ceny w Jordanii. Nasz Logan dał radę ale daleko mu choćby do nówki Peugeota, za którego w Portugalii płaciliśmy 720 zł za miesiąc ;-)

 

Progi zwalniające

 • Są wszędzie, na głównych drogach praktycznie zawsze poprzedzone są odpowiednim znakiem. Jeśli przed progiem jest ograniczenie do 20 km/h to zdecydowanie warto się tego trzymać bo progi bywają konkretne. Poza miastem progi potrafią wyrastać znienacka, natomiast jeśli jedzie się uważnie i zwalnia odpowiednio, to nie są problemem.

 

Kontrole drogowe

Na drogach często ustawione sa punkty kontrolne. Patrol zazwyczaj jak widzi turystów to macha ręką, żeby jechać dalej. Czasami chłopaki zatrzymują z ciekawości, żeby pogadać. Nigdy nie mieliśmy z nimi żadnych problemów.

 

Stacje benzynowe

 • Na głównych drogach jest ich wystarczająco, wyglądają jak wszędzie, ceny paliwa podobne do polskich. Zjeżdżając z utartych ścieżek warto mieć zawsze zapas bo czasami jedyna (w dodatku zamknięta) stacja w okolicy może wyglądać tak:
Wypożyczenie samochodu w Jordanii - stacje benzynowe

Jedna ze stacji benzynowych  w Madabie ;-)

 

Ruch na drogach w Jordanii

 • Poza dużymi miastami jest zazwyczaj niewielki. Świetnie jedzie się na przykład drogą z Ammanu do Aqaby biegnącą wzdłuż Morza Martwego

 

Stan jordańskich dróg

 • Jest różny. Na głównych drogach zazwyczaj jest nieźle, na bocznych trzeba uważać na dziury, które pojawiają się znikąd, a w niektórych można schować średniej wielkości psa. Natomiast wszędzie (Petra, Wadi Dana, Wadi Ram, Aqaba, Kerak, Morze Martwe itp) spokojnie można dojechać autem osobowym. Samochód 4×4 nie jest wymagany, no chyba, żeby zaspokoić ego kierowcy lub jeśli ktoś będzie się samodzielnie chciał wybrać na pustynne bezdroża.

 

Parkowanie

 • Poza Madabą, gdzie chwilę się najeździliśmy żeby znaleźć wolne miejsce przy naszym znajdującym się w samym centrum hotelu nie mieliśmy problemów z zaparkowaniem auta. Często jednak parkowaliśmy na przykład w takich miejscach jak to.
Wypożyczalnia samochodów w Jordanii - parking

Nasz parking przy jednej z dolin.

 

Orientacja w terenie i mapy

 • GPS jest bardzo przydatny bo oznakowanie jest bowiem bardzo różne. Często okazywało się, że droga wyglądająca na główną wcale nią nie jest i trzeba było skręcić w dróżkę w prawo… Natomiast gps, papierowa (dokładna mapa), dobry pilot i czasami trochę cierpliwości wystarczało, żebyśmy zawsze trafili bezpiecznie tam gdzie planowaliśmy. A że czasami chwilę to trwało…

 

Więcej informacji na temat podróżowania po Jordanii, sprawdzone noclegi i ciekawe miejsca znajdziesz w kategorii: Jordania