Po 48 dniach od wyjazdu z Polski dotarliśmy do Gaziantep, jak się okazało niemal w tym samym czasie co Prezydent Turcji. Miasto jest obstawione setkami policji, nad miastem lata śmigłowiec. Zapowiada się ciekawie… Czy warto pojechać do Gaziantep? Jak wygląda największe na świecie muzeum mozaik i czy baklawa z Gaziantep jest faktycznie najlepsza na świecie? Zobaczcie jak wygląda mniej znany kawałek Turcji i czy warto go odwiedzić…

 

Na wschód od Adany… Czy warto pojechać do Gaziantep?

Po tureckim wybrzeżu jeździliśmy przez 4 miesiące. W Adanie byliśmy wieki temu, gdy wracaliśmy z podróży po Syrii – więcej o tej podróży pisaliśmy tu. Natomiast wszystko co na wschód od Adany jest dla nas nowością…

Wyciągamy stary praktyczny przewodnik Pascala kupiony w 2008 na okoliczność naszej 1 wizyty w Turcji. O Gaziantep nie ma w nim ani słowa.

Informacje w sieci są różne.

Niektórzy się zachwycają. Największym na świecie Muzeum Mozaik czy najlepszą w całej Turcji baklawą, Inni twierdzą że nie warto….

Znajomi piszą nam, że Turek z Kapadocji ostrzegał ich przed samodzielną podróżą do tej części kraju. Z kolei sympatyczny Francuz, którego spotkaliśmy kilka dni temu twierdził, że nie ma powodów do obaw…

Skoro i tak jedziemy na wschód, to sami sprawdzimy czy warto pojechać do Gaziantep ;-)

 

Tylko w ciągu ostatnich 3 lat spędziliśmy w Turcji ponad 7 miesięcy. Jeśli planujesz wyjazd do Turcji (bez względu na to czy z biurem podróży czy na własną rękę) i szukasz ciekawych miejsc, które warto zobaczyć czy  informacji praktycznych, to zajrzyj tutaj.

 

Zwiedzanie Turcji - bez biura podróży

Ostatni nocleg na plaży pod Adaną i jedziemy przekonać się czy warto pojechać do Gaziantep ;-)

 

 

Gaziantep na horyzoncie…

Zatrzymujemy się przy źródełku by nabrać wody. Zanim się orientuję, ktoś myje mi samochód. Przyda mu się, przez niemal 2 miesiące w trasie zebrał już chyba tonę kurzy i pyłu.

Właściciel jednej z knajpek zaprasza na kebaba. Dziękujemy, dopiero co zjedliśmy śniadanie. Nie szkodzi. Za chwilę podchodzi z dwoma szklankami herbaty. Częstuje herbatnikiem, świeżym dżemem z fig, kolejną herbatą… Za 2 miesiące jedzie do Polski, będzie pracował przy budowie statków.

  • – Wpadajcie kiedy tylko będziecie mieli ochotę, zawsze jesteście tu mile widziani – mówi na pożegnanie.

Na horyzoncie widać już pierwsze zabudowania ponad 2 milionowego miasta…

Gaziantep

Gaziantep to duże, ponad 2-milionowe miasto…

 

Gaziantep

 

 

Pierwsze zatrzymanie przez policję

Szybko okazuje się, że do Gaziantepe dojeżdżamy wraz z Prezydentem Turcji. Nad miastem krąży śmigłowiec, na zamku żołnierze z długą bronią, w centrum setki policjantów.…

  • – Paszport poproszę – prosi grzecznie jeden z nich i pokazuje odznakę.

Anka chce zaspokoić kobiecą ciekawość ;-) i pyta dlaczego budząc konsternację policjanta. Policjant słówko „why” zrozumiał, sensu pytania już nie…  W sumie fakt, w Turcji obywatel ma obowiązek posiadania dokumentu, policjant ma prawo go sprawdzać. Co tu jeszcze tłumaczyć?

Podczas gdy Prezydent Erdogan jakiś kilometr dalej przemawia do 60-cio tysięcznego tłumu (o czym dowiemy się później) my buszujemy po suku – lokalnym bazarze.

Miejscowi przyglądają się nam z zaciekawieniem i sympatią. Lokalny zespół zaprasza na kawę, miejscowa młodzież koniecznie chce sobie zrobić wspólne zdjęcie na tle zamku, z Irańczykiem jadącym rowerem do Polski wymieniamy się numerami telefonów…

 

 

Herbaciarnia w Gaziantep

Tradycyjna herbaciarnia na starym mieście w Gaziantep. W niektórych odbywają się często występy na muzyków na żywo…

 

Bazar w Gaziantep

Rano na bazarze nie ma jeszcze tłumu, za kilka godzin niektórymi uliczkami ciężko będzie przejść ;-)

 

 

Drugie zatrzymanie przez policję

Wieczorem ponownie zachwycamy się swobodą przechodzenia przez ulice panującą w Turcji. Czerwone światło jest tu tylko wskazówką. Nic nie jedzie? Można iść. A jak jedzie, to też nie ma problemu – byle tylko nie dać się przejechać ;-) Policjanci nie zwracają uwagi na „przewinienia” pieszych.

Do czasu…

Gdy po raz kolejny przechodzimy na czerwonym, niemal ostentacyjnie, tuż pod nosem ze 20 mundurowych, jeden z nich każe nam podejść. Po chwili jesteśmy już przekazywani z rąk do rąk do kolejnych funkcjonariuszy w poszukiwaniu kogoś mówiącego po angielsku. W końcu posiłkujemy się translatorem.

– Co tu robimy, czy jesteśmy małżeństwem…

Policjant prosi o paszporty. We dwójkę liczą moje pieczątki z tureckiej granicy… 3,4,5… Gdy zaczynam zastanawiać się jak będzie wyglądał i na ile opiewał ? mój pierwszy turecki mandat, panowie oddają nam paszporty i żegnają się z uśmiechem.

Okazuje się, że łażenie między jeżdżącymi samochodami nie jest problemem ale „yabancı” – cudzoziemiec wędrujący po zmroku w pobliżu Prezydenta jest elementem niepasującym do układanki…

Szczególnie w miejscu, w którym turystów z zachodu praktycznie nie ma, a przynajmniej od 3 dni żadnego nie zauważyliśmy

 

Eski Gaziantep

Uliczki starego miasta.

 

Zamek w Gaziantep

Zamek w Gaziantep

 

Muzeum na Zamku w Gaziantep.

Na Zamku znajduje się duże i ciekawe Muzeum.

 

Zwiedzanie Turcji.

Zamek jest jednym z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas pobytu w Gaziantep.

 

 

Bazar w Gaziantep

Na drugi dzień po policjantach nie ma w Gaziantep śladu.

Ponownie zanurzamy się w uliczkach orientalnego suku przypominającego nam odrobinę te z Damaszku, Aleppo czy irańskiego Isfahanu. Bazary w Alanyi mogą się chować, zarówno pod względem klimatu jak i asortymentu. Tu wciąż królują rzeczy wyrabiane ręcznie, często na oczach przechodniów. Tam ktoś kończy skórzaną torebką, obok produkują noże, kawałek dalej powstają tygielki, zdobione talerze czy bransoletki.

Ceny też są dużo niższe niż w turystycznych kurortach. Piękne lusterko zdobione ręcznie wycinanymi i wklejanymi kawałkami muszli można dostać za 150 – 200 TL (40-50 zł), a ładną, skórzaną, ręcznie robioną torebkę za 75 zł. Tygielki do kawy kosztują od 120 TL (ok. 30 zł), podwójny czajnik do parzenia tureckiej herbaty to wydatek od 200/250 do 700 TL (40-170 zł) w zależności od jakości…

 

Shopping na bazarze w Gaziantep.

Czy warto pojechać do Gaziantep? Warto, choćby dla zakupów… Ruszamy na poszukiwanie skarbów ;-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Na bazarze w Gaziantep wiele towarów powstaje na miejscu, na oczach przechodniów.

 

 

Katmer, Beran i najlepsza baklawa w Turcji

Do Gaziantep warto też przyjechać by spróbować podobno najlepszej w Turcji baklawy – słodkiego deseru wyrabianego głównie z pistacji, z których słynie region. Nam jednak najbardziej do gustu przypadła baklawa w Imam Cagdas robiona podobno od 1887 roku ale niewykluczone, że znajdziecie jeszcze lepszą bo lokali sprzedających pistacjowe słodycze jest w okolicy centrum mnóstwo.

Warto też spróbować innego przysmaku opartego w dużej mierze na pistacjach – Katmera. Wygląda to trochę jak pizza pistacjowa z serem podawana na ciepło. Pyszne, ale o kalorie lepiej nie pytać ;-)

Doskonały jest też kolejny przysmak charakterystyczny dla Gaziantep czyli zupa Beyran. Zupa składa się z wytopionego tłuszczu jagnięcego z dodatkiem mięsa, ryżu i dużej ilości ostrej papryki. Doskonale rozgrzewa w chłodniejsze dni i jest popularnym w Gaziantep daniem śniadaniowym…

 

Katmer w Gaziantep

Katmer pistacjowy – jedna z potraw, której trzeba spróbować podczas pobytu w Turcji.

 

Co warto zjeść w Turcji? Zupa Beran

Co warto zjeść w Turcji? Zupa Beran zdecydowanie jest na naszej liście Top 10 ;-)  Szczególnie gdy jest odpowiednio przyprawiona ;-)

 

 

Największe na świecie Muzeum Mozaik

Otwarte w 2011 roku Muzeum Mozaik w Gaziantep jest obecnie największym takim muzeum na świecie. Większym nawet  od słynnego muzeum Bardo w Tunezji. I mimo że nie jestem może specjalnym koneserem sztuki, to muszę przyznać że zgromadzone w nim mozaiki robią wrażenie. Szczególnie gdy człowiek sobie uświadomi, że wiele z tych misternie ułożonych wzorów powstało prawie 2000 lat temu…

Ekspozycja znajduje się na kilku piętrach, a mozaiki są w doskonałym stanie.

Najsłynniejszą z mozaik jest wystawiona w osobnej, zaciemnionej sali mozaika nazwaną Cyganką, która stała się twarzą Gaziantep. Jest ona wykonana w tym samym stylu co starsza o 1500 lat Mona Lisa tzn sprawia wrażenie jakby podążała wzrokiem za widzami patrzącymi na nią z dowolnego kąta sali…

Więcej informacji o muzeum znajdziecie w tym miejscu – zobacz.

 

Co warto zobaczyć w Gaziantep - muzeum mozaik

Największe na świecie Muzeum Mozaik, to jedno z miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Gaziantep.

 

Zwiedzanie Turcji - Muzeum Mozaik - Gaziantep

Zwiedzanie Turcji Wschodniej – Muzeum Mozaik Zeugma.

 

 

 

 

 

 

 

Muzem Mozaik Zeugma

Zwiedzanie Turcji Wschodniej. Cyganka – najbardziej znana mozaika w Muzeum Mozaik Zeugma w Gaziantep.

 

 

Czy warto pojechać do Gaziantep?

Jeśli ktoś twierdzi, że nie warto przyjechać do Gaziantep, to gada głupoty ;-)

Bardzo klimatyczny bazar z dużą ilością ręcznie robionych skarbów, gdzie nikt nachalnie nie rzuca się na turystę. Mnóstwo zabytkowych budowli, sympatyczni mieszkańcy ciekawi przyjezdnych czy najlepsza w Turcji pistacjowa baklawa to tylko kilka powodów dla których warto wpisać sobie Gaziantep na listę zwiedzania.

Jeśli chcielibyście poznać Gaziantep dokładniej, to trzeba by było zostać tu przynajmniej na 4-5 dni. 2 intensywnie spędzone tu dni pozwoliły nam zaledwie liznąć klimatu miasta i zobaczyć kilka najważniejszych miejsc.

I mimo że dużych miast nie lubię, tak do Gaziantep chętnie przyjadę ponownie…

 

Co warto zobaczyć w Gaziantep?

Czego spróbować, gdzie pójść i co warto zobaczyć w Gaziantep?

  • Miejscowy bazar jest absolutnie punktem MUST SEE w Gaziantep,
  • Zamek z doskonałym widokiem na miasto i ciekawym muzeum (wejście 10 TL – płatność tylko kartą),
  • Największe na świecie Muzeum Mozaik (wejście 65 TL lub 105 TL z systemem audio),
  • Mnóstwo zabytkowych budowli, meczetów znajduje się w okolicach starego miasta – wystarczy tylko zanurzyć się w uliczkach Gaziantep,
  • Koniecznie trzeba usiąść na dziedzińcu jednej z typowych herbaciarni, w której często odbywają się występy muzyków na żywo.

Jeśli na zwiedzanie Gaziantep macie jedynie dzień lub dwa, to wiele więcej zrobić nie zdążycie ;-)

A słyszeliśmy, że niektórzy kończyli zwiedzanie miasta już na punkcie pierwszym, dając się porwać klimatowi tutejszego bazaru :-) :-)

 

Klasyczna herbaciarnia w Gaziantep

Klasyczna herbaciarnia, to najlepsze miejsce na krótką przerwę od zwiedzania. Tym bardziej, że niektóre herbaciarnie w Gaziantep są jednocześnie prawdziwym muzeum…

 

Gaziantep - herbaciarnia