Trześcianka, Soce, Puchły… Nawet jeśli nie są to najpiękniejsze wsie w Polsce, to na pewno jedne z najpiękniejszych. Jeśli szukacie ciekawych miejsc na Podlasiu, to Kraina Otwartych Okiennic, jest przysłowiowym MUST SEE. Bo miejsce to zaiste wyjątkowe, którego podróżując po Podlasiu ominąć się nie godzi…

 

Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu

W Socach czas się zatrzymał…

O 7:00 rano w Socach jest jeszcze cicho i spokojnie. Gwarniej zrobi się za kilka godzin, gdy do wsi uznawanej za jedną z najpiękniejszych zjadą turyści, którzy w majowy weekend szukają ciekawych miejsc na Podlasiu… Na razie jednak naszej wędrówce przyglądają się badawczo 3 babcie siedzące na jednej z ławeczek.

 

Serdecznie dzień dobry z naszej strony przełamuje pierwsze lody.

  • Skąd jesteście, jak wam się podobają Soce… – pytają zaciekawione.
  • Jest pięknie – odpowiadamy zgodnie z prawdą, wpatrując się z fascynacją w pięknie rzeźbione okiennice kolejnej, drewnianej chaty przytulone do kwitnącego bzu. Odpowiedź chyba satysfakcjonuje nasze panie, bo robią się nagle zdecydowanie bardziej rozmowne.
  • Było jeszcze piękniej, tylko nasz wójt zamiast odbudować bruk, to kostkę położył. Zobaczy pan jak to fatalnie wygląda – pomstuje na włodarza jedna z nich.
  • Wy to widzicie tylko piękne, drewniane chałupy – dodaje druga – ale żyje się tu ciężko. Szczególnie zimą. Do najbliższego przystanku mamy 4 kilometry, dlatego coraz więcej chałup pustych stoi. Starzy wymierają, młodzi uciekają do miasta i wpadają tylko na weekendy…

Dobrze zapowiadającą się rozmowę przerwał przyjazd sklepu rozłożonego na pace samochodu dostawczego. Babcie od razu ustawiły się w kolejce, a my kontynuowaliśmy swój spacer po pierwszej wsi należącej do Krainy Otwartych Okiennic.

Więcej ciekawych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić znajdziesz w tym miejscu – zobacz.

 

Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu

Kraina Otwartych Okiennic na Podlasiu

 

Kraina Otwartych Okiennic

Krainę Otwartych Okiennic wg informacji znajdujących się na jednej z tablic tworzą 3 wsie: Trześcianka, Soce i Puchły znane z jednej z najpiękniejszych w regionie cerkwi.

Ale w okolicach podobnych wsi, w których podziwiać można drewnianą zabudowę jest więcej.

Zdecydowanie warto zajrzeć na przykład do pobliskich Kaniuk, w których spędzamy resztę dnia. Najdłużej siedzimy w chacie Włodzimierza Naumiuka, jednego z najbardziej znanych rzeźbiarzy ludowych na Podlasiu. Wiele chat we wsi ma przysłowiową duszę, ale chata pana Włodzimierza budzi nasz zachwyt. Wypełniona rzeźbami, o których twórca chętnie opowiada. Niektóre są na sprzedaż, innymi można tylko cieszyć oko na miejscu lub podczas wystaw.

Nawet nie zauważamy kiedy robi się tak późno, że Trześciankę oglądamy już w promieniach zachodzącego słońca. Jakiś sklep by się jeszcze przydał…

Wchodzimy do sieni, w środku miejscowi popijają piwko. Dym papierosowy jest tak gęsty, że moglibyśmy z niego ulepić solidnego bałwana.

  • Dzień dobry, my do sklepu – pytamy nieco zagubieni.
  • Tamte drzwi…

 

Kaniuki

Dom Włodzimierza Naumiuka – jednego z bardziej znanych rzeźbiarzy na Podlasiu

Kraina Otwartych Okiennic - ciekawe miejsca na Podlasiu

Kraina Otwartych Okiennic - ciekawe miejsca na Podlasiu

Kraina Otwartych Okiennic - ciekawe miejsca na Podlasiu

 

Agroturystyka Pod Dębami

I znowu mamy szczęście. I to podwójne.

Na Podlasie pojechaliśmy w ciemno. Do Krainy Otwartych Okiennic trafiliśmy przypadkiem, natomiast na znalezienie miejsca noclegowego dawano nam zerowe szanse.

  • Weekend majowy, zagranica zamknięta przez covid, pół Polski jest na Podlasiu – mówili nam wszyscy napotykani dotąd miejscowi.

Tymczasem już przy drugim telefonie usłyszeliśmy w słuchawce:

  • Przed chwilą zadzwonili jedni goście, że dziś nie dojadą także przyjeżdżajcie szybko bo telefon się dziś urywa…

I to było pierwsze szczęście. Drugim było to, że wolny pokój pojawił się w Agroturystyce Pod Dębami – miejscu absolutnie wyjątkowym.

Ale o nim możecie poczytać już w tym miejscu – zobacz.

 

Zdjęcia z Krainy Otwartych Okiennic na Podlasiu