Kolejne miasto, którym śmiało możemy się pochwalić przed zagranicznymi gośćmi, a i mieszkańcy nie mają chyba większych powodów do narzekania ;-) Gdy byłem tu ostatni raz wściekałem się, bo całe miasto było rozkopane. – Poczekaj, przyjedź później, zobaczysz jak będzie ładnie – mówili. No to przyjechaliśmy …

Ruszamy w Polskę

Wrocław na weekend

I nie tylko my. W roku 2015 do Wrocławia przyjechało ponad milion turystów, w tym może ich być nawet 2 razy tyle. To efekt bardzo dobrej promocji miasta i przyznania mu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Tylko gdzie są ci ludzie zastanawiałem się spacerując malowniczymi uliczkami.

Wrocław na weekend

Wrocław na weekend – w centrum jest gwarno i tłoczno ale wzdłuż Odry jest już zdecydowanie spokojniej

Fakt, na rynku przez całą dobę kłębi się kolorowy i wielojęzyczny tłum, a w knajpach i restauracjach znajdujących się dookoła ciężko wieczorem znaleźć wolne miejsce. Przy najpopularniejszych budowlach Ostrowa Tumskiego też ciężko mówić o samotności. Natomiast już na promenadzie ciągnącej się wzdłuż Odry czy w parkach wcale nie widać tego, że to jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce.

Tani nocleg we Wrocławiu można znaleźć w sympatycznym hostelu Dizzy Daisy. Jest skromnie, ale czysto i sympatycznie, o co dba rewelacyjna ekipa, którą pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za miły pobyt. Więcej ciekawych noclegów we Wrocławiu w promocyjnych cenach znajdziesz tutaj

 

Warto zobaczyć Wrocław - kajaki

Wrocław na weekend. Warto zobaczyć Wrocław od strony wody – wypożyczalnia kajaków, łodzi i motorówek …

 

Miasto dla ludzi

Widać natomiast, że włodarze bardzo dbają bardzo o miasto i o mieszkańców. Centrum jest czyste, zadbane oraz niezwykle zielone. Jednak tym co urzekło mnie najbardziej jest, podobnie jak w Bydgoszczy, wykorzystanie rzeki płynącej przez środek Wrocławia. I piękny deptak biegnący wzdłuż Odry, z ogromną ilością ławek i ławeczek, z których można podziwiać niezwykłą panoramę i zabytkowe budowle stojące na obu jej brzegach.  Miejsc do krótkiego odpoczynku jest ich na tyle dużo, że nawet w piękne, niedzielne popołudnie wcale nie trzeba się bić o miejsce, wystarcza dla wszystkich i jeszcze zostaje ;-)

> Gdzie napić się dobrego piwa we Wrocławiu – prawie 5 lokali, w których nam smakowało ;-)

 

Warto zobaczyć Wrocław

Zdecydowanie warto zobaczyć Wrocław i warto się nim pochwalić przed zagranicznymi gośćmi. Pokazać im rynek, odwiedzić niezwykłą Panoramę Racławicką i najstarsze w Europie zoo, pospacerować po Ostrowie Tumskim, odnaleźć wszystkie z ponad 300 już krasnali, a wieczorem popłynąć Odrą podziwiając słońce znikające za kopułami wrocławskich zabytków.

Lecz przede wszystkim poczuć niezwykły klimat miasta. Pamiętam, jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie wiele lat temu to, że Wrocław nie zasypia. Że cały czas coś się w tym mieście dzieje i nawet o 5 rano można bez problemu kupić kwiaty na rynku.

Wrocław na weekend - pomnik anonimowego przechodnia

Wrocław na weekend – pomnik anonimowego przechodnia

 

Teraz, gdy Wrocław wybrany został Europejską Stolicą Kultury dzieje się jeszcze więcej: wystawy, spektakle, koncerty, pokazy i festiwale …  – zobacz program ESK 2016.  To właśnie Capital of Rock, jeden z koncertów organizowanych w ramach ESK 2016, przygnał nas do Wrocławia. Spodobało nam się tak bardzo, że postanowiliśmy zostać na cały weekend.

I już wiemy, że będziemy bywać tu częściej. Bo miło jest obserwować jak szybko i pięknie rozwijają się polskie miasta. No i musimy odszukać pozostałe krasnoludki …