Kolejny, JESIENNY DREPTAK. Sprawdzamy Polanów i szlaki turystyczne w okolicy Polanowa. Odwiedzamy Warblewską górę i odkrywamy malowniczy Wielin. Wszystko to w barwach kończącej się, złotej, polskiej jesieni…

Szlaki turystyczne na Pomorzu – Polanów

Polanów położony jest niemal w środku okręgu wytyczonego przez drogę Z Koszalina przez Słupsk, Miastko, Biały Bór, Bobolice z powrotem do Koszalina. Dojazd nie stanowi problemu z żadnej ze stron. Miłośnicy zabytków i historii znajdą tu kilka interesujących miejsc do zobaczenia.

Neogotycki kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z 1912 roku (przy ul. Sławieńskiej) i zbudowany na planie krzyża greckiego, XIV wieczny kościół Wniebowzięcia NMP, w którego kruchcie znajduje się tablica herbowa rodu Wranglów z XVIII w oraz 2 epitafia Eleonory i Fryderyka Wranglów z 1805 r. Niedaleko pierwszego z wymienionych kościołów znajdują się również spichlerz z końca XIX w oraz młyn wodny z 1881 roku. Mimo że w samym Polanowie nie znajdziemy już linii kolejowej to warto przespacerować się nad ponad 120 metrowy, stary most kolejowy nad rzeką Grabową – Czerwony Most.

Współcześnie, Polanów co roku gości uczestników zlotu motocykli marki Harley Davidson, który połączony jest z koncertami i paradami po ulicach miasta.

 

Co warto zobaczyć w Polanowie

ŚWIĘTA GÓRA POLANOWSKA – 155 m n.p.m.

W okresie X-XII wieku miejsce kultowe Słowian. W XIV wieku na miejscu dawnej świątyni pogańskiej cystersi wybudowali katolicką kaplicę z obrazem Matki Boskiej, do której przybywali pielgrzymi z Pomorza i Wielkopolski zwabieni cudami, które podobno miały miejsce na św. Górze Polanowskiej. Z czasem kaplica uległa zniszczeniu, a na szczycie zachowało się cudowne źródełko i pozostałości grodziska z IX-X wieku.

 

GÓRA WARBLEWSKA – 171 m n.p.m.

Drugi ze szczytów okalający Polanów. Dawniej znajdowała się tu restauracja z tarasem widokowym i alejami spacerowymi. Aktualnie władze Polanowa szukają inwestora, który przywróci świetność temu miejscu. W planach jest odbudowa nieistniejącego już wyciągu narciarskiego i zbudowanie na szczycie całorocznego centrum aktywnego wypoczynku.

 

Atrakcje turystyczne w okolicy Polanowa

Wielin

Wieś Wielin położona jest na wysokości 140 m n.p.m. poza głównymi szlakami turystycznymi Wysoczyzny Polanowskiej. Otoczona lasami, na skraju jeziora Trzcińskiego sprawia późną jesienią wrażenie wymarłej. Cisza i spokój oraz piękne widoki. Doskonałe miejsce na letni wypoczynek. Szczególnie dla wszystkich pragnących uciec od cywilizacji. Brzegi niewielkiego jeziora są zagospodarowane. Znajdują się tu miejsca do kąpieli oraz punkty biwakowe ze stolikami i miejscami na rozpalenie ogniska.

W bezpośredniej bliskości jeziora znajduje się kryty gontem, szachulcowy kościół 1696 roku. W środku znajduje się barokowy ołtarz główny, ambona i loża patronacka oraz renesansowa, miedziana misa chrzcielna z XVI wieku, kartusz herbowy nad wejściem i dzwon z 1602 roku.

 

Szachulcowy kościół w Wieliniu

W głębi Wielinia znajduje się również zespół pałacowo – parkowy. Neobarokowy pałac pochodzi z 1794 roku (przebudowany został w 2 poł. XIX w.), natomiast otaczający go park pochodzi z 1 poł. XIX w. W środku znaleźć można m.in. ruiny grobowca i płyty nagrobne członków rodziny von Clave – Bouhaben. Właściwie można by znaleźć gdyby nie to, że cały zespół pałacowo parkowy zamknięty jest na głucho…

 

Trasy turystyczne w górach polanowskich

Turystyczna trasa okrężna z Polanowa do Wielinia z powrotem przez Warblewo ma ok 12-15 km. Wszystko zależy od tego ile będziemy błądzili i czy będziemy planować zejścia ze szlaków turystycznych by pospacerować po wiosce Wielin lub odwiedzić Czerwony Most w okolicach Polanowa i sam Polanów. Czas na przejście to 3-6 godzin w zależności od szybkości marszu i długości pikniku.

polanow-jesien

Trasa jest raczej łatwa, z momentami niewielkimi podejściami. Od Warblewa można zejść mało uczęszczaną drogą asfaltową (przed samym Polanowem wchodzi się na bardziej ruchliwą drogę prowadzącą z Miastka – ok 1 km).

Część trasy jest oznakowana. Przynajmniej teoretycznie. Zdecydowanie warto jest jednak zabrać ze sobą przynajmniej w miarę dokładną mapę okolicy i ewentualnie kompas. Pozwoli to nawet po chwilowym zagubieniu drogi dość szybko się odnaleźć, a przynajmniej określić prawdopodobny kierunek marszu :)

Trasy turystyczne w Polanowie – mapa

trasy-polanow

 

POLANOWSKI DREPTAK

Do prawdziwych gór znad morza za daleko, ale pagórków na wybrzeżu nie brakuje. Warblewska góra w okolicy Polanowa (171 m), Rowokół w Smołdzinie (114 m) czy Wieżyca na pojezierzu kaszubskim (328 m). Na weekendowy, jesienny spacer w zupełności wystarczająco …

W piękny, listopadowy dzień postanawiamy wytyczyć swój własny szlak i ruszamy do Polanowa. Ze starą mapą okolicy w kieszeni, termosem z herbatą w plecaku i kiełbaskami na planowane gdzieś na szlaku ognisko. Wiemy, że jedno ze wzniesień w okolicy to Warblewska góra i gdzieś obok jest 120 metrowy, stary, kolejowy „Czerwony Most”. Trasy nie znamy. Będziemy improwizować

Wielin

Zostawiamy samochód na parkingu przy jednym z marketów i ruszamy spod mapy okolicy znajdującej się na końcu Polanowa, w kierunku na Miastko. Po kilkuset metrach opuszczamy Polanów i zagłębiamy się w las. Po blisko 2 godzinach dochodzimy do jeziora i punktu biwakowego. Planowaliśmy co prawda ognisko i pieczenie kiełbasek, ale takich luksusów jak stoliki i ławeczki nad samym jeziorem, na skraju lasu się nie spodziewaliśmy. Dotarliśmy do Wielimia, a właściwie odkryliśmy piękną wioskę, o istnieniu której nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

Wracamy po krótkim błądzeniu drugą stroną lasu przez zlokalizowane na szczycie Warblewo. Stamtąd droga do Polanowa jest już prosta i biegnie mało uczęszczaną, asfaltową drogą. Słońce chowa się za chmurami i zaczyna padać deszcz ze śniegiem. To już chyba absolutny koniec jesieni w tym roku i ostatnia szansa na takie widoki …

Dreptak zajął nam większość dnia. Przeszliśmy ok 16 km, odkryliśmy piękne miejsce biwakowe oraz malowniczo położony Wielin i Warblewo. Ogniskiem i pieczonymi kiełbaskami pożegnaliśmy jesień i możemy szykować się na przyjęcie zimy. Chociaż w głębi serca mamy nadzieję, że mimo wszystko listopad i grudzień będzie jeszcze łaskawy, a zima ze śniegiem nie będzie się za bardzo do nas spieszyć …:)

 

Na marginesie…

–   Większość opisanej wyżej trasy można przejść znakowanymi szlakami np wykorzystując fragmenty trasy rowerowej Greenway – Naszyjnik Północy. Oznakowanie szlaku jest niestety wciąż (a przynajmniej było) dość mało precyzyjne. Szlaki rowerowe łączą się z pieszymi, momentami oznakowanie ginie lub pokazuje 2 trasy. Problemem jest brak dokładnych map zawierających wyszczególnienie wszystkich szlaków turystycznych oraz nie działające strony internetowe.

Zmarnowany potencjał turystyczny !!!

W momencie pisania materiału i przejścia trasy strona naszyjnikpolnocy.pl nie działała w ogóle. Strona projektu greenways.pl zawiera mnóstwo, najczęściej zupełnie nikomu nie przydatnych informacji jak logotypy organizacji, reklamy darczyńców czy informacje o gospodarce społecznej, a brakuje tak podstawowej informacji jak mapa szlaków rowerowych firmowanych logotypem Greenways. Przynajmniej ja, w ogólnym bałaganie panującym na stronie nie mogłem takich informacji znaleźć. Na stronach Polanowa przydatnych informacji także nie uświadczysz. Są oczywiście przekopiowane, zapewne ze stron PTTK-owskich, stare i suche opisy szlaków, natomiast bez dokładnej mapy podpiętej pod opis można je sobie … poczytać ….

Już widzę jak osoby przyjezdne mozolnie próbują wstawić nazwy nic im nie mówiących miejscowości na zdobytej gdzieś mapie drogowej i ustawić je w kolejności opisu szlaku znajdującego się na stronach internetowych. Mimo, że znam okoliczne wioski i często jeżdżę w tamte regiony pamiętam jak próbowałem zorientować posiadaną mapę z PTTK-owskim opisem szlaku. Komentarz po godzinie układania takich puzzli zdecydowanie nie nadaje się do druku i powtarzania dalej.
Turystyka ? Piąte koło u wozu …

Niestety nie jestem w stanie, panowie i panie urzędniczki, zrozumieć dlaczego nie można przy opisie atrakcji turystycznych regionu wstawić choćby poglądowej mapki ilustrującej przebieg szlaków z możliwością jej wydruku ?

Przy opisie, a nie gdzieś obok lub w punkcie informacji turystycznej, która częściej jest zamknięta albo otwarta w godzinach kiedy nie mam ochoty lub czasu jej odwiedzać. Internet jest doskonałym medium pozwalającym na przyciągnięcie turystów, pokazanie im najważniejszych atrakcji regionu oraz zachęcenie do tego by zostali w regionie, wędrowali i poznawali. Tylko trzeba chcieć i umieć go w tym celu wykorzystywać. Jeśli jednak szukając informacji nie widzę ich przez kolejnych kilkanaście kliknięć to wychodzę i idę, a potem jadę tam gdzie mnie chcą. Gdzie potrafią mnie zainteresować i udostępnić niezbędne do zwiedzania informacje. Tam gdzie zamiast marnować czas na poszukiwanie mapy, informacji lub punktu z informacjami mogę go wykorzystać na odpoczynek lub zwiedzanie…

To nie tylko problem Polanowa. Przeglądając strony różnych gmin lub „podziwiając” wydawnictwa wydrukowane często za grube pieniądze (zazwyczaj Unii Europejskiej, a więc niczyje czyli można zmarnować …) mam wrażenie, że osoby odpowiedzialne za promocje turystyki w życiu nie odeszły od biurka. Gorzej jeśli to mniemanie zastępują wątpliwości co do inteligencji osób odpowiedzialnych za trwonienie … przepraszam wydawanie publicznych pieniędzy …
Światełko w tunelu …

Całe szczęście coraz więcej gmin zaczyna to rozumieć i wydaje pieniądze z głową. Jeśli drukuje książeczkę z trasami rowerowymi to w formacie takim, że mogę ją schować do kieszeni lub położyć na kierownicy, a nie w formacie A3. Jeśli pokazują propozycję szlaku, to poglądowa mapka jest na stronie obok, a nie na końcu książki czy w innej publikacji. Jeśli natomiast płacą komuś za przygotowanie strony www mającej zachęcać do odwiedzin gminy, powiatu czy regionu to wymagają by strona była jak najbardziej czytelna i przyjazna.

W sieci znaleźć można nieliczne strony zewnętrzne, które publikują mapki tras turystycznych  i przydatne informacje. Do ciekawych serwisów należy na pewno ten prowadzony przez Centrum Edukacji i Turystyki Wiking. Znaleźć tam można dokładne informacje wraz z MAPAMI turystycznych szlaków województwa zachodniopomorskiego. To jeden z nielicznych wyjątków, gdzie unijne pieniądze na prawdę zostały wydane z głową …

Polecam stronę z mapami tras turystycznych w województwie zachodniopomorskim: www.szlaki-zachodniopomorskie.pl