Project Description

Chcesz spróbować swych sił w pojedynku na równoważni lub  w potyczce z Saracenem? Sprawdzić  celność oka  strzelając z łuku, rzucając  toporem i włócznią. Poznać klimat średniowiecza mierząc się z pracami kowalskimi w specjalnie wybudowanej kuźni, ulepić własny garnek lub zobaczyć jak działał tradycyjny zakład tkacki ?  Zapraszamy do prawdziwej osady średniowiecznej w Borkowie.

Średniowieczna osada w Borkowie

Borkowo to niewielka wieś, malowniczo  położona w gminie Malechowo, zaledwie 35 km od Koszalina. Pierwsze jej ślady  pochodzą z ok. XIII w. Na początku XVIII wieku, we wsi istniał niewielki folwark, którego właścicielem był Oltwig Adolph von Natzmer. Zachowany park pełen okazałych dębów, buków, klonów, grabów, lip, kasztanowców, jesionów, olsz, świerków i sosen wraz z dworkiem zajmował część wsi. Aktualnie Borkowo liczy zaledwie nieco ponad 150 mieszkańców i średniowiecznymi tradycjami zamierza przyciągnąć turystów. Wszystko za sprawą osady przygotowanej na terenie swojego agroturystycznego przez Adama Bryla.

 

BORKOWO – podróż do przeszłości

Przy bramie wjazdowej witają nas chorągwie i uśmiechnięty gospodarz, który prowadzi nas na swoje włości. Mijając szykowany właśnie budynek mini muzeum, w którym już niedługo będzie można zobaczyć ciekawe wystawy, wkraczamy do królestwa woja Borka. Znajdziemy tam szereg średniowiecznych skarbów w postaci zrekonstruowanych, średniowiecznych chat, dawnych narzędzi oraz będziemy mogli spróbować samodzielnie ulepić garnki, dzbanki i dzbanuszki. Wszystkie atrakcje i zabudowania umieszczone są na rozległym i niezwykle zadbanym terenie, na którym bez problemu pomieszczą się nawet duże grupy zorganizowane. Dla odwiedzających gospodarz przygotował różne programy tematyczne i moc atrakcji.  Można się sprawdzić w zawodach w strzelaniu z łuku, rzutu oszczepem lub toporem. Zobaczyć jak dawniej wyrabiało się wyroby metalowe w specjalnie przygotowanej kuźni lub zobaczyć prawdziwy warsztat tkacki. Pan Adam zaprasza również do swojej pracowni rzeźbiarskiej gdzie można obejrzeć jego dzieła i zaopatrzyć się ręcznie robione pamiątki ze spotkania.

Średniowieczna osada w Borkowie

Po ochłonięciu z nadmiaru wrażeń można odpocząć przy jednym z kręgów ogniskowych i posilić się własnoręcznie przygotowanymi w piecu podpłomykami, świeżo upieczoną kiełbaską lub świeżym mięsiwem z grilla. Wszystko to popijając przygotowaną w kociołku specjalną herbatką miętową przygotowaną na miejscu ze świeżej mięty rosnącej na terenie gospodarstwa.

 

MEGALITY W BORKOWIE:::

Będąc w Borkowie nie sposób również nie odwiedzić kolejnej atrakcji regionu – megalitów. W tej chwili został już tylko jeden grobowiec, drugi został rozebrany ponad 100 lat temu w poszukiwaniu mających się znajdować pod nim skarbu. Składa się z 12 olbrzymich głazów narzutowych przykrytych 4 głazami stanowiącymi strop. Budowla pochodzi z ponad 5 tysięcy lat (na podstawie badań archeologicznych ustalono przypuszczalny wiek powstania na ok 3 000 lat p.n.e.), a tajemnica transportowania olbrzymich głazów nie została wyjaśniona do dnia dzisiejszego.

 

NA WAKACJE, WEEKEND, na wycieczki szkolne

Okolice Borkowa do dziś zachwycają również położeniem. Dolina rzeki Grabowej dzieli na pół ten usiany wzgórzami, pagórkami i pięknymi lasami region. W pobliżu znajdziemy mnóstwo terenów idealnie nadających się na wycieczki piesze i rowerowe, podczas których możemy odkrywać miejscowe tajemnice. To również doskonałe miejsce na wycieczkę szkolną, piknik czy na przykład wesele w oryginalnej, średniowiecznej scenerii i oprawie …