Po sześciu kilometrach marszu piaszczystym duktem las zaczyna się nagle przerzedzać, a spomiędzy drzew zaczynają wyglądać pojedyncze domy. Niektóre jeszcze z XIX wieku, drewniane, kryte strzechą, położone bezpośrednio przy jeziorze. To nie fatamorgana, ani skansen. To Juszki. Kaszubska wieś otoczona lasami będąca równocześnie zabytkiem architektonicznym …

Juszki

Wieś, która wygląda jakby czas zatrzymał się tutaj przynajmniej 60 lat temu. Niektóre z drewnianych chałup śmiało mogą stawać w szranki z muzealnymi eksponatami tymczasem w Juszkach wszystkie wyglądają na zamieszkane. Przy niektórych nawet krzątają się ich mieszkańcy, niespiesznie, wszak dziś niedziela. Dlatego większy ruch panuje przy jedynym sklepiku we wsi. Najmłodsi kupują chipsy i lody, a cztery ławeczki ustawione nieopodal okupują młodzież i dorośli, rozprawiają o czymś żarliwie, dyskutują i przekomarzają się.

Juszki koło Kościerzyny

Co warto zobaczyć na Kaszubach ? Juszki i to nie tylko dla pięknych, drewnianych chałup. Juszki są bowiem idyllicznie położone, otoczone lasami, z dala od cywilizacji i tuż przy jeziorze …

 

– Panie ja 85 lat już mam – kryguje się dziarska staruszka w odpowiedzi na zaloty o blisko połowę młodszego adoratora z butelką w ręku.

– Nie szkodzi – odpowiada jej zalotnik ale po chwili znika z pola widzenia.

 

Podobnie zresztą jak większość biesiadników spod sklepu. Tłum robi się natomiast przy wioskowej kapliczce, do której na modlitwę zbierają się kolejni mieszkańcy. Niektórzy siadają na ławkach, inni przynoszą ze sobą koce lub poduszki.

W końcu jest niedziela. Taka sama dziś jak i 60 lat temu …

Juszki chata

Jedna z XIX wiecznych chat znajdujących się w Juszkach

 

Co warto zobaczyć na Kaszubach

Jeśli będziecie wędrować po Kaszubach to warto poświęcić chwilę czasu i zajrzeć do Juszek. Mało bowiem jest już takich wiosek, żyjących z dala od gwaru cywilizacji i tak pięknie położonych. Bo architektura i stare, drewniane domy to jedno, a tym co robi jeszcze większe wrażenie (a przynajmniej na mnie zrobiło) jest położenie wioski. W samym środku lasu, w otoczeniu świerków, brzóz i modrzewi i bezpośrednio nad jeziorem. Po prostu chce się wracać ;-)

Juszki koło Kościerzyny

Co warto zobaczyć na Kaszubach – kaszubska wieś Juszki będąca zabytkiem architektonicznym

 

Jak dotrzeć do Juszek ?

Juszki stanowią ważny węzeł, w którym przecinają się kaszubskie szlaki turystyczne. Można stąd dojść do Olpucha, Szenajdy, Wdzydz Kiszewskich, Gołunia oraz nad jezioro Struino i jezioro Białe. Z Gołunia do Juszek prowadzi zielony szlak pieszy (5,5 km) biegnący leśnym duktem możliwym do przejechania również samochodem, chociaż w kilku miejscach bezpieczniej byłoby samochodem z napędem na cztery koła.

Do Juszek można również dojechać zjeżdżając w prawo z drogi biegnącej z Kościerzyny do Torunia. Pierwszy zjazd to wąska ale asfaltowa droga biegnąca ok 6 km w głąb lasu, zjeżdżając drugim zjazdem do Juszek będzie ok 4 km ale leśnymi, słabo oznakowanymi drogami.