Są takie miejsca w każdym regionie, których nie wolno ominąć. Miejsca tak kultowe jak katedra Notre Dame w Paryżu czy koloseum w Rzymie. I podobno takim miejscem kultowym na kulinarnej mapie Kaszub jest bar Drewutnia. A że mieliśmy go praktycznie za płotem więc prawie tydzień zbieraliśmy się do naszej pierwszej w Drewutni wizyty …

Bar Drewutnia – Olpuch

Budyneczek drewniany, niepozorny i mimo położenia przy głównej drodze biegnącej z Kościerzyny w kierunku Wdzydz Tucholskich nie rzuca się w oczy. Obok budynku kilka rozrzuconych niedbale pomiędzy drzewami ław i stolików. Nie wygląda to na restaurację, a już na pewno nie kultową. Bardziej na tani bar lub lokalną pijalnię piwa.

A jednak w weekend ciężko tu znaleźć wolne miejsce. Niektórzy do Drewutni przyjeżdżają specjalnie, z Kościerzyny, a nawet z Gdańska i czekają cierpliwie na swoje zamówienie. Godzinę, półtorej, a bywa nawet, że i dłużej.
 

bar drewutnia

 

Ryby, pierogi i ruchanki

W końcu po tygodniu mieszkania w sąsiedztwie, postanowiliśmy sprawdzić co takiego jest w tym miejscu z dwudziestoletnią już tradycją. Menu wywieszone przy barze nie jest przesadnie długie. Lin, szczupak, sielawa, pstrąg … czyli to, co akurat udało się złowić okolicznym rybakom ląduje na tutejszej patelni lub w wędzarni.

Do tego dziczyzna i kilka zup. Różnych, w zależności od dnia. I jeszcze ruchanki, rodzaj racuchów smażonych na głębokim oleju, których próbowaliśmy już w pobliskich Wdzydzach.

gdzie dobrze zjeść na Kaszubach ?

Gdzie dobrze zjeść na Kaszubach ? Na pewno bar Drewutnia należy do takich miejsc, w których na świeżym powietrzy można zjeść dobrą rybę lub dziczyznę …

 

Zamawiamy pierogi z dziczyzną i wędzonego pstrąga.

– Ale zwykłego czy dzikiego – dopytuje pani przy barze – i widząc, że nie bardzo orientujemy się w różnicach gatunkowych decyduje za nas – weźcie dzikiego pstrąga, to jedna z moich ulubionych ryb

Pierwsze przyszły pierogi z sarniną w sosie śmietanowo – koperkowo – grzybowym. Przepyszne. To jedne z najlepszych pierogów jakie do tej pory jadłem, zaraz po słynnych, gruzińskich chinkali z mojej ulubionej pierogarni w Tbilisi i wyjątkowych pierogach z serem i pieczarkami serwowanymi w tawernie żeglarskiej w Bobięcinie.

Natomiast wędzony dziki pstrąg to już poezja smaku. Gdybym nie wiedział wcześniej, że to pstrąg, to kłóciłbym się pewnie zaciekle, że to jednak łosoś (mięso ryby po uwędzeniu nie miało koloru białego tylko właśnie łososiowy), który może tylko przez nieuwagę zapędził się na wycieczkę do mulistych nieco tutejszych jezior.

Chińska delegacja, którą lokalna organizacja turystyczna zaprosiła do Drewutni ze dwa tygodnie wcześniej też podobno odpłynęła. Z wrażenia ;-) Mimo, że wcześniej objechali najlepsze restauracje w trójmieście to w największy zachwyt wprowadził ich właśnie wędzony w Drewutni dziki pstrąg.

A o tym jak równie doskonałe jest tutejsze kruche ciasto z rabarbarem przekonaliśmy się już podczas następnej wizyty bo tym razem, po pierogach i pstrągu nie bylibyśmy wcisnąć już w siebie ani kęsa więcej …

bar Drewutnia - Olpuch

Bar Drewutnia – niezłe smażone ryby, świetne pierogi z dziczyzną i doskonały, wędzony pstrąg. Dziki Pstrąg ;-)

 

Gdzie dobrze zjeść na Kaszubach

Jeśli szukacie miejsca, w którym można dobrze zjeść i nie przeszkadza Wam toaleta na dworze i nieco siermiężny, choć z pewnością oryginalny wystrój to Drewutnia będzie świetnym wyborem. Szczególnie jeśli lubicie dziczyznę i ryby to jest duża szansa, że po pierwszym obiedzie dołączycie do grona stałych klientów, którzy do Drewutni przyjeżdżają co tydzień.

 

Natomiast warto pamiętać, że w weekendy (szczególnie w niedzielę) jest tu bardzo tłoczno i na zamówione dania trzeba będzie sporo poczekać. Ceny umiarkowane, pierogi z dziczyzną 21 zł, ryby 5-9 zł za 100 gram w zależności od rodzaju. Dojeżdżając od strony drogi Kościerzyna – Toruń, Drewutnia znajduje się po lewej stronie drogi prowadzącej na Wdzydze Tucholskie (jest drogowskaz).

Zdecydowanie warto ;-)

bar drewutnia wędzone ryby

Gdzie można dobrze zjeść na Kaszubach ? Jeśli wędzone ryby lub dziczyznę to bar Drewutnia jest idealnym miejscem …