20 lat temu strach było zapuszczać się tu po zmroku. Dziś, takiego centrum zazdrościć może wiele miast w Polsce. Bo to wcale nie Praga, Budapeszt czy Hamburg. To miasto znajduje się w Polsce ! Zachwyca i pokazuje, że jak się chce to można wykorzystać z głową fundusze unijne …

Ruszamy w Polskę

Miasto twarzą ustawione do rzeki

Spacerująculiczkami wijącymi się dookoła wyspy młyńskiej ciężko uwierzyć, że jeszcze 15 lat temu strach było po zmroku zapuszczać się w te rejony. Dziś, wzdłuż kanałów Brdy usytuowane są klimatyczne knajpki, z doskonałym jedzeniem i lokalnym, warzonym na miejscu piwem, a zadbany teren dookoła jest doskonałym miejscem do weekendowych spacerów. 

To jedno z nielicznych, odwiedzonych ostatnio miast w Polsce, które zdecydowało się tak bardzo wykorzystać rzekę płynącą przez jej środek. Niech się wstydzi Poznań, uczy Szczecin, poprawia Wrocław, bo nawet on według swoich mieszkańców nie jest tak otwarty na wodę jak właśnie Bydgoszcz.

 

 

Bydgoszcz rynek z funduszy unijnych

Jeszcze ładniej wygląda rynek. Właściwie kilka ryneczków połączonych siecią pięknych, odrestaurowanych uliczek. Większość z nich swój obecny wygląd zawdzięcza programowi rewitalizacji starego miasta współfinansowanego z funduszy unijnych. I trzeba uczciwie przyznać, że program udał się wyśmienicie. Podczas gdy w wielu miastach miejscem reprezentacyjnym jest wyłącznie rynek, a uliczki w jego pobliżu nie budzą już takiego zachwytu, tak spacerując po centrum Bydgoszczy co rusz zachwycaliśmy się kolejnymi rozwiązaniami.

Bydgoszcz rynek

Bydgoszcz rynek – jedna z uliczek w centrum i oryginalnie umiejscowiona informacja turystyczna

 

Czasami tak banalnymi, że wstyd o nich wspominać bo powinny być standardem w każdym mieście. Np eleganckie oznaczenie z nazwami ulic, czytelne tablice na przystankach autobusowych i tramwajowych, nowoczesne i czyste przejścia podziemne …

 

Do tego piękne, secesyjne kamienice cieszące oko mieszkańców i odwiedzających czy zadbane parki. Współczesna Bydgoszcz naprawdę może się podobać. I to nie tylko nasza opinia. Przez 3 dni naszego pobytu wielokrotnie spotykaliśmy się z podobnymi opiniami wyrażanymi przez samych, dumnych ze swojego miasta mieszkańców jak i gości. Szczególne zdumienie budził obecny stan miasta wśród tych, którzy podobnie jak ja pamiętali szarą i brzydką Bydgoszcz sprzed dekady.

Bydgoszcz Brda

Bydgoszcz centrum miasta otwarte na rzekę

 

Bydgoszcz nie tylko na weekend

Dziś Bydgoszcz nie musi się niczego wstydzić. Szturmem dołączyła do jednych z ładniejszych miast w Polsce i stanowi doskonałe miejsce nie tylko na weekendowy wypad w Polskę.

Podobało nam się bardzo ;-)

Bydgoszcz rowery

Bydgoszcz rynek i miejskie rowery do wynajęcia