Project Description

Nawet jeśli wiesz jak wygląda dzięcioł czarny, sikora bogatka czy dudek i widziałeś już na żywo padalca, zaskrońca, orła bielika, czarnego bociana, kunę leśną czy wilgę to i tak warto podążyć za bobrem, ścieżką wytyczoną w dolinie Kończaka. Ciekawych spotkań na pewno ci nie zabraknie …

Wielkopolska ciekawe miejsca

Zrobiliśmy sobie krótką przerwę w rejsie Wielką Pętlą Wielkopolski i zatrzymaliśmy się na chwilę w Stobnicy. Bo jak to tak, mieć pod nosem Puszczę Notecką i nigdzie nie podreptać ? To zwyczajnie nie przystoi. Tym bardziej, że zaledwie 2 km dalej rozpoczyna się ścieżka dydaktyczna doliną Kończaka, którą polecali nam Rafał i Iwona z przystani Kowale.

Dolina Kończaka

Wielkopolska ciekawe miejsca – ruzamy w dolinę Kończaka

 

Puszcza Notecka – dolina Kończaka

Jeszcze dobrze nie weszliśmy na szlak gdy drogę zagrodził nam padalec. Pomogliśmy biedakowi opuścić ścieżkę, bo drugiego spotkania z samochodem mógłby nie przeżyć.

– Ciekawie się zapowiada – zdążyliśmy pomyśleć gdy na ścieżce pojawił się dzięcioł. A przynajmniej to jedna z wersji bo wspólnego stanowiska mimo dość długich dyskusji nie zdołaliśmy wypracować. Zresztą nie bardzo był na to czas, bo w trakcie kolejnego kilometra marszu zdążyliśmy jeszcze wypatrzeć 3 jaszczurki, w tym jedną ze zgubionym w boju ogonem, przed nosem przeleciała nam sarna, a zza jednego z drzew łypała na nas ciekawskim okiem dorodna wiewióra.

 

Zanim doszliśmy do końca szlaku wypłoszyliśmy jeszcze 2 sarny, chociaż niewykluczone, że była to ta sama, wypatrzyliśmy prawdopodobnie czarnego bociana, chociaż tu też pełnej zgody co do identyfikacji gatunku niestety nie było i na mrówkostopa zabraliśmy ze sobą kilkadziesiąt przedstawicielek gatunku mrówka rudnica, którym wystarczyło kilka sekund postoju na ścieżce by szybko i zgrabnie wdrapać nam się na buty i spodnie.

Bobra, którym oznakowany jest szlak Doliną Kończaka niestety nie udało nam się wypatrzyć, a mimo to bardzo miło spędziliśmy pół dnia. Bardzo fajnie, że są takie miejsca i oby powstało ich jak najwięcej.

 

 

 Wielkopolska ciekawe miejsca – Dolina Kończaka praktycznie

Ścieżka dydaktyczna dolina Kończaka znajduje się w Stobnicy, niedaleko od Obornik. Warto się tu zatrzymać podczas rejsu Wielką Pętlą Wielkopolski albo przyjechać na spacer. To również idealne miejsce na tanie wycieczki szkolne, oczywiście dla klas, które mają jakąś ambitną nauczycielkę, której się jeszcze chce ;-)

Bocian Wielkopolska

To jeszcze zwykły bocian z małymi, mieszkający w Stobnicy, natomiast na szlaku można też wypatrywać bocianów czarnych

 

Trasa okrężna zaczyna się w pobliżu Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (zajmującej się dawniej między innymi hodowlą wilka), niecałe 2 km od Stobnicy i liczy sobie 8 km. Szlak oznaczony jest sylwetką bobra malowaną na drzewach, a po drodze znajduje się 12 przystanków informujących między innymi o mieszkańcach okolicy. Do przejścia w spokojnie 3-4 godziny z przerwami i małym piknikiem.

Bardzo przyjemne miejsce !

 

dolina-konczaka (2)

Wielkopolska ciekawe miejsca – to jeden z przystanków na ścieżce doliną Kończaka.

 

dolina-konczaka (13)

Dolina Kończaka