Chociaż krajobraz Bardenas Reales przypomina bardziej Jordańską pustynię Wadi Ram, to wciąż Hiszpania. Bo mało kto wie, że zaledwie ok 100 km od Sarragosy znajduje się prawdziwa pustynia… Sprawdzamy kolejne ciekawe miejsca w regionie Nawarry…

 

Ciekawe miejsca w regionie Nawarry

Skoro już nasz plan szybkiego przejazdu na hiszpańskie wybrzeże poległ w pięknym Olite (zobacz), to postanawiamy, że musimy chociaż zajrzeć do Bardenas Reales. Bo patrząc na zdjęcia promujące atrakcje Królestwa Nawarry jakoś nie chce nam się uwierzyć, że krajobrazy ze zdjęć znajdują się w Hiszpanii. Przecież raptem 2 dni temu podziwialiśmy atlantyckie klify i uciekaliśmy od deszczu, a jakieś 70 km stąd są Pireneje, w których lada moment zacznie się sezon narciarski…

 

Nasze wcześniejsze wpisy dotyczące Hiszpanii znajdziecie w tym miejscu. Oprócz ciekawych miejsc w Hiszpanii znajdziecie tam też sporo informacji praktycznych…

 

Sprawdzamy ciekawe miejsca w regionie Nawarry w Hiszpanii - jedziemy do Bardenas Reales.

Sprawdzamy ciekawe miejsca w regionie Nawarry w Hiszpanii – jedziemy do Bardenas Reales.

 

Bardenas REales - Nawarra

Jeszcze nie wiemy, że pozostałości pustynii będziemy wypłukiwać przez kilka tygodni… ;-)

 

Ciekawe miejsca w regionie Nawarry w Hiszpanii - Bardenas Reales

Krajobraz pustynny, ruch minimalny… Cisza i spokój.

 

Dojazd do Bardenas Reales

Z Olite jedziemy główną drogą na Sarragosę. Dopiero w okolicy Castejonu zjeżdżamy na podrzędne, chociaż wciąż asfaltowe drogi. W krajobrazie zaczyna dominować pustka z widocznymi w oddali formacjami skalnymi. Ruch jest niewielki, większość samochodów zjechała już dawno szukając cywilizacji. Sporadycznie mijają nas utytłane błotem osobówki.

– Skoro one dojechały, to i my damy radę naszym Vivarkiem – dodajemy sobie otuchy wjeżdżając na szuter i mijając pierwsze większe kałuże.

Na szczęście do jednej z najczęściej chyba fotografowanych formacji skalnych w Bardenas Reales dojeżdżamy bez problemu. Dookoła nas kilka samochodów, większość wpada tu tylko na chwilę. Jedynie od czasu do czasu widać samochody terenowe jadące dalej, w głąb pustyni. Już rozumiemy dlaczego nasi internetowi znajomi wpadli tu tylko na godzinę, a zostali 7 dni… ;-)

 

A jeśli planujecie wakacje z biurem podróży, to tu – zobacz –  pisaliśmy o tym, o czym warto pamiętać przed rezerwacją. O cenach na miejscu, polecanych hotelach ale i na przykład o tym jak skutecznie szukać sprawdzonych ofert Last Minute.

 

Ciekawe miejsca w regionie Nawarry w Hiszpanii - Bardenas Reales

Jedna z najczęściej fotografowanych formacji skalnych w parku przyrodniczym.

 

Co warto zobaczyć w regionie Nawarry w Hiszpanii?

Zostawiamy samochód na „parkingu” i idziemy podreptać ;-)

 

Tak, to wciąż Hiszpania. Ok 70 km od Pirenejów…

 

Bardenas Reales - Nawarra

Zdecydowanie musimy przyjechać tu na dłużej…

 

 

Czy warto odwiedzić Bardenas Reales w Nawarze?

Do tej pory przez kilka tygodni poznawaliśmy uroki Andaluzji, przejechaliśmy hiszpańskie wybrzeże, znamy trochę okolice Costa Blanca w której pomieszkiwaliśmy przez kilka miesięcy, byliśmy w Kraju Basków… Ale te kilka dni w Nawarze uświadomiło nam jak wiele ciekawych miejsc w Hiszpanii mamy jeszcze do odkrycia… Na szczęście do wiosny zostało jeszcze trochę czasu…

Także zdecydowanie warto odwiedzić Bardenas Reales, choćby na chwilę. By zobaczyć te fascynujące, księżycowe krajobrazy i przez chwilę poczuć się jak na dzikim zachodzie.

Wyjeżdżamy z pustyni przyrzekając sobie, że wkrótce tu wrócimy by zobaczyć pozostałe ciekawe miejsca w regionie Nawarry takie jak na przykład: źródła rzeki Urederra, wąwozy Lumbier i Arbaiun czy jaskinię Zugarramurdi.

A wyjeżdżając nie podejrzewamy, że pozostałości Bardenas Reales będziemy wypłukiwać spod samochodu jeszcze przez długie tygodnie… ;-)

Ciekawe miejsca w rejonie Nawarry... Visit Spain

Żegnaj Nawarro… Wkrótce do ciebie wrócimy…

 

Ciekawe miejsca w regionie Nawarry – najważniejsze informacje dotyczące Bardenas Reales:

  • Park Przyrodniczy Bardenas Reales jest uznany rezerwat Biosfery UNESCO. Park zajmuje ok 42 500 hektarów powierzchni
  • Tutejsza flora i fauna są bardziej typowe dla Afryki niż północnej Hiszpanii, a dawniej miejsce to było domem dla między innymi krokodyli i żółwi.
  • Pustynię można odkrywać samochodem (po oznakowanych trasach), pieszo lub rowerem… W lokalnych wypożyczalniach można też wynająć quada czy segwaya.

Więcej przydatnych informacji znajdziecie na stronie: Visit Navarra