Czy wizy do Turcji nadal obowiąują turystów z Polski? Zasady wjazdu do Turcji zmieniały się w ostatnich latach przynajmniej kilkukrotnie. Początkowo wizę do Turcji kupowało się na lotnisku, później trzeba je było wcześniej załatwiać przez internet. Jak sytuacja wygląda aktualnie?  Jeśli planujesz tegoroczne wakacje w Turcji sprawdź koniecznie jak po raz kolejny zmieniły się przepisy wizowe i zobacz zasady wjazdu w związku z covid-19.

Turcja

 

Aktualne wymagania dotyczące wjazdu do Turcji w celach turystycznych

Z poniższego tekstu dowiecie sie między innymi:

 • Czy jadąc w celach turystycznych wymagane są wizy do Turcji (i kiedy)?
 • Ile jeszcze po zakończeniu podróży do Turcji musi być ważny paszport?
 • Jak długo można przebywać w Turcji w celach turystycznych (bez wizy)
 • Jakie są dodatkowe wymagania dla jadących na wakacje w Turcji w związku z pandemią?

Więcej ciekawych informacji na temat Turcji znajdziesz tutaj.

 

Od 2.03.2020 Wizy do Turcji nie są już wymagane!

Zgodnie z oświadczeniem Tureckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, obywatele RP podróżujący do Turcji w celach turystycznych nie są już zobowiązani do wcześniejszego wyrabiania wizy.

Aby skorzystać z mozliwości bezwizowego wjazdu nie możemy spędzić w Republice Tureckiej więcej niż 90 dni w okresie półrocznym.  Czyli jeśli w ciągu 6 miesięcy planować będziecie dwa pobyty każdy po na przykład 2 miesiące, to na pierwszy wjazd wystarczy paszport, przy drugim wymagane będzie wyrobienie wizy.

O szczegóły dotyczace wiz do Turcji na okres dłuższy niż 90 dni lub w celach innych niż turystyczne należy pytać w Ambasadzie Turcji w Warszawie –zobacz.

 

 

Ważność paszportu, a wjazd do Turcji w celach turystycznych

Po zniesieniu wiz do Turcji, paszport musi być ważny przynajmniej przez 150 dni od daty pierwszego wjazdu do Turcji (przynajmniej 60 dni ponad możliwy okres  pobytu bez wizy wynozacy 90 dni).

Więcej informacji na temat uzyskiwania wizy do Turcji na okres dłuższy niż 90 dni lub w celach nieturystycznych oraz dodatkowe (sprawdzone) informacje dotyczące wjazdu do Turcji znajdziecie na stronie MSZ-tu.

 

 

Wjazd do Turcji w dobie pandemii

W tej chwili (listopad 2020) do wjazdu do Turcji nie są wymagane testy, nie ma tez konieczności przechodzenia kwarantanny po przyjeździe. W samolocie rozdają ankiety do wypelnienia, w których należy podac między innymi adres pobytu w Turcji i telefon, natomiast wypełnionej karteczki nikt od nas nie chciał.

W Turcji istnieje obowiązek używania maseczek w miejscach publicznych, od 20.11 restauracje mogą sprzedawać jedzenie tylko na wynos. Więcej na temat aktualnych obostrzeń znajdziecie tutaj.

 

 
 

 

Elektroniczne Wizy do Turcji – przed 2.03.2020

Jako że na dzień aktualizacji tekstu wciąż istniały w sieci strony oferujące zakup wizy do Turcji pozostawiam fragment starego tekstu dotyczącego zasad uzyskiwania wizy do Turcji przed 2.03.3020 wraz z ostrzeżeniem na temat nieuczciwych serwisów.

Nie dajcie się oszukać! Pamiętajcie, że od obywateli RP, na wjazd do Turcji na okres do 90 dni w celach turystycznych, nie są wymagane wizy! Wystarczy ważny (odpowiednio długo – patrz powyżej) paszport. 

 

Elektroniczne wizy do Turcji – czyli jak było wcześniej…

Do tej pory było tak. Do przekroczenia granicy tureckiej wystarczył paszport ważny 6 miesięcy od dnia zakończenia wycieczki lub podróży i wykupiona na granicy wiza, którą stanowiła wklejka do paszportu. Wiza kosztowała początkowo 15, później 20 euro.

Potem miało być różnie. Początkowo wizy miały być kupowane tylko elektronicznie przez specjalny system, a płatność miała być dostępna tylko za pomocą karty kredytowej. Później postanowiono, że ten sezon ma być okresem przejściowym i wizy miały być kupowane również na lotnisku, ale z płatnością kartami. Następnie postanowiono, że w ramach ułatwień wizę będzie można uzyskać również przed wyjazdem w Ambasadzie w kilkukrotnie wyższej cenie. Według wcześniejszego komunikatu niemiła niespodzianka spotkać mogłaby na granicy tych, którym paszport kończył by się za 7 miesięcy. Wg jednego z tureckich pomysłów ważność paszportu powinna być dłuższa o 6 miesięcy od końca obowiązywania wizy. Przy wizie ważnej 180 dni (w tym maksymalnie 90 dni na pobyt na terenie Turcji)  paszport turysty powinien być zatem ważny nie przez 6, a przez 9 lub 12 miesięcy – zależnie od interpretacji

Nowe zasady uzyskiwania wizy do Turcji – przed 2.03.2020

1. E-wiza – 15 euro lub 20 USD

 • – za pomocą strony www.evisa.gov.tr w cenie 15 euro lub 20 USD
 •     – Płatność możliwa jest wyłącznie za pomocą kart kredytowych lub debetowych w systemach Visa lub Mastercard. (innych systemów nie sprawdzałem)
 •     – wydrukowaną e-wizę należy mieć ze sobą przy przekraczaniu granicy
 •     – system miał mieć również polską wersję językową, na razie dostępny jest jedynie po turecku, francusku, angielsku i hiszpańsku

2/ Na lotnisku- 25 euro – 30 USD

 • – na lotnisku w tzw. e-kioskach w cenie 25 euro – płatność kartami płatniczymi lub kredytowymi i podobno ma zostać jedno okienko z płatnością gotówką (informacja niepotwierdzona)

3/ W Konsulacie – 252 zł

 • – w Konsulacie Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie w cenie 252 zł. Wyśmienita zamiana „ułatwiająca” zdobycie wizy. Z opłaty 15-20 euro i wizy na lotnisku zrobiło się 252 zł i wizyta w Warszawie …

4/ W biurze podróży

 • – kupując wycieczkę w wybranych biurach podróży będzie można zamówić również wizę – koszt ok. 75 zł. Na chwilę obecną takie usługi wprowadził m.in. Rainbow Tours i (nieistniejący już!) Neckermann

 


!!! Aktualizacja 10.09.2019 – Wizy do Turcji – nie daj się oszukać !!!

Uważaj! Pojawia się coraz więcej stron (przykładowe adresy takich „trefnych” stron znajdziecie na przykład w komentarzach pod artykułem) oferujących wizy do Turcji. Większość z nich bazuje na naiwności!!! internautów i do ceny pobieranej przez Ambasadę doliczają swoją prowizję – nawet kilka razy razy wyższą niż cena samej wiza. Zazwyczaj informacje o kosztach prowizji są wyraźnie zaznaczone, więc pretensje mogą mieć do siebie wyłącznie sami użytkownicy.

Czasami jednak – oczywiście zupełnie „przypadkowo”  lub zapewne „przez pomyłkę” – autorzy takich serwisów wstawiają przy cenach wizy błędną walutę – zobacz screen poniżej. Wówczas pozornie wygląda to na okazję ponieważ cena wizy zamiast na przykład oficjalnych 20 dolarów prezentowana jest jako  20 złotych + 36,90 zł opłaty= niecałe 57 zł…  Czyli teoretycznie całe 30 zł taniej niż  cena oficjalna. W rzeczywistości jednak z konta schodzi prawie 60… ale dolarów. I dobrze jeszcze jak wiza przyjdzie nam na mail-a…

Jeśli waluta zmienia się na kolejnych ekranach, to jeśli ktoś połasi się na taką super okazję bardzo trudno będzie mu odzyskać stracone pieniądze. Można będzie próbować skorzystać z chargeback sugerując próbę wprowadzenia w błąd, jednak najczęściej jedyną szansą będzie –  zapewne długa i uciążliwa biorąc pod uwagę siedzibę firmy obsługującej strony – batalia sądowa…

Na nieuczciwych stronach oferujących wizy do Turcji ceny podane są na przykład w rodzimej walucie. Wówczas nawet po doliczeniu WYSOKIEJ prowizji ostateczny koszt wciąż wygląda atrakcyjnie. Niestety w internecie jak w życiu, super okazje zdarzają się niezwykle rzadko… Screen z jednej ze stron „pośredniczących” w uzyskaniu wizy.

 

Także jeszcze raz, jedyną oficjalną stroną na której można załatwić wizy do Turcji jest podawana między innymi na stronie polskiego MSZ-tu (poradnik Polak za Granicą) strona: www.evisa.gov.tr