Sprawdziliśmy jak wyglądają aktualne ceny w Bułgarii i jak zmieniły się od pierwszej publikacji niniejszego tekstu. Także jeśli planujecie spędzić swój najbliższy urlop w Słonecznym Brzegu, Złotych Piaskach czy Sozopolu, to zobaczcie ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii w sezonie Lato 2023… Aktualizacja: kwiecień 2023

 

Aktualne ceny w Bułgarii na Lato 2023

Pierwotnie artykuł o cenach w Bułgarii powstawał w sezonie 2016-2018. Jak wyglądają aktualne ceny w Bułgarii? Ile pieniędzy zabrać na wakacje w Bułgarii w sezonie 2023?

Najnowszą aktualizację (z kwietnia 2023 roku) znajdziesz na dole tego tekstu. Postanowiliśmy bowiem zostawić również stare ceny, żeby móc porównać jak zmieniały się one na przestrzeni ostatnich lat…

 

Wakacje w Bułgarii – praktycznie

Po kilku latach przerwy wróciliśmy do Bułgarii i zaczęliśmy ją odkrywać na nowo. Przejechaliśmy kamperem całe wybrzeże od granicy z Rumunią po Turcję. Sprawdzaliśmy jak wygląda Słoneczny Brzeg po sezonie – wiosną i jesienią…

Także jeśli planujecie w tym roku wybrać się na wakacje do Bułgarii, to w tym miejscu – zobacz – znajdziecie sporo ciekawych informacji na przykład:

 • Jak samodzielnie zorganizować swoje wakacje w Bułgarii bez biura podróży?
 • Do którego z nadmorskich kurortów w Bułgarii warto pojechać?
 • Ile kosztuje wynajęcie apartamentu w Słonecznym Brzegu i na które kompleksy warto zwrócić szczególną uwagę?

A jeśli wciąż szukacie najlepszej oferty wyjazdu do Bułgarii, to w tym miejscu pisaliśmy o tym „Jak szukać ofert Last Minute i  nie dać się nabrać biurom podróży”zobacz.

Nieskromnie pochwalimy się, że tekst od ponad 6 lat trzyma się twardo w czołówce naszych najpopularniejszych tekstów i został nawet niemal w całości „pożyczony” przez jeden z największych tabloidów w Polsce ;-)

 

To se uze ne vrati czyli jakie były ceny w Bułgarii jeszcze kilka sezonów temu?

Gdy w latach 2016 i 2017 (aktualne ceny w Bułgarii z 2023 znajdziecie na dole strony) sprawdzaliśmy ceny w Bułgarii wciąż było tanio…

Na początek wybraliśmy się do kilku bułgarskich knajpek w Primorsku. Pisaliśmy wówczas:

Ceny nas mile zaskoczyły. Wciąż jest dużo taniej niż nad polskim morzem. Za kufel piwa płaciliśmy 1,6-2,5 lewa, sztandarowe danie Bułgarii – sałatka szopska – to wydatek 4-4,5 lewa, za zupy, w tym za bułgarski Tarador (zupa na zimno na bazie jogurtu, czosnku i ogórków) zapłacić trzeba 2-3 lewa, a dania obiadowe można dostać już za około 5-8 lewa. Przy aktualnym kursie wynoszącym 1 lewa = 2,35 PLN na niezły obiad w Primorsku wystarczy 15-20 zł. Z piwem.

Jeszcze taniej potrafiło być w Sozopolu, w którym bez problemu znaleźliśmy restauracje, w których za zupę, drugie danie i deser płaciliśmy zaledwie nieco ponad 5 lewa.

Wakacje w Bułgarii

 

ceny w Bułgarii - restauracja

Ceny w Bułgarii – negocjacje przed jedną z restauracji

 

Ceny w bułgarskich sklepach

W Primorsku podstawowe zakupy robi się zazwyczaj w niewielkich sklepikach, w których ceny bywają wyższe niż w marketach. To w końcu wakacyjny kurort….

Za małą butelkę wody gazowanej płaciliśmy wówczas 0,8-0,9 BGN. Droższe niż w Polsce były napoje i soki.  Za litrowy sok jabłkowy lub pomarańczowy trzeba było zapłacić minimum 3 lewy co przekładało się na ok 7 zł.

W dużych supermarketach było sporo taniej. Duża butelka wody mineralnej kosztowała 0,6-1 lewa, a większość produktów można dostać w podobnych cenach co w Polsce.

 

Przykładowe ceny w Bułgarii w sklepach – kilka sezonów temu ;-)

 • ręcznik plażowy – 10-12 BGN, większy 20 BGN
 • sok owocowy w markecie – 2-4 BGN
 • piwo w sklepie od 1 BGN
 • 0,5 l coli w markecie – 1,2 BGN
 • butelka 0,5 l wódki w markecie – od 6 BGN, 0,7 l rumu – 8,5 BGN
 • kilogram czereśni -3-4 BGN
 • 100 g lodów – 1,69 BGN na stoisku przy plaży
 • lody Twister – 1 BGN w sklepie

!Orientacyjny kurs bułgarskiej waluty z roku 2016: 1 BGN = 2,35 PLN

 

Bułgaria stoisko

Ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii ? Tyle samo ile na wakacje w Polsce

 

Ceny w Bułgarii – rozrywka i wycieczki…

A jak wyglądały jeszcze nie tak dawno na przykład ceny wycieczek? Ile pieniędzy trzeba było zabrać by móc spokojnie cieszyć się wakacjami? Po kolejnym pobycie w Bułgarii, 5 lat temu pisaliśmy tak:

Wyjście na jeden z placów zabaw nie przyprawi was o ból głowy gdyż większość atrakcji jak karuzele, dmuchane zamki to wydatek nie większy niż 5 lewa. Na sporty wodne przeznaczyć trzeba od 15 lewa – za tyle polatamy na pontonie ciągniętym za motorówką do 40-50 lewa – za tyle możemy przez 10-15 minut poszaleć na skuterze wodnym.

Ceny wycieczek również nie są wygórowane. Jeśli nie chcemy jeździć samodzielnie to za wycieczkę do Sozopola zapłacimy 40 lewa, za rejs statkiem na zachód słońca 15-20 lewa.

Za 15 lewa można zafundować też sobie 15 minutowy masaż na plaży w Sozopolu, a za 60 lewa zamówić butelkę Jim Beana z 4 butelkami coli w jednym z tutejszych klubów.

Bilet z Sozopola do Primorska kosztuję 5 BGN za osobę w jedną stronę, wynajęcie małego samochodu to ok 20-25 euro za dzień, a jeśli komuś bardzo spodoba się w Bułgarii to za około 25 000 euro może sobie kupić niewielkie mieszkanko z dostępem do basenu (umeblowany apartament 2 pokojowy z widokiem na morze dostać można za 7 000 – 8 000 euro więcej – oczywiście w zależności od lokalizacji). 

Aktualne ceny w Bułgarii w sezonie 2023 – bary i restauracje:

W naszym ulubionym bistro w Słonecznym Brzegu wciąż można zjeść smaczny obiad za około 20 zł od osoby (ceny z lutego i marca 2023):

 • kaszkawał (smażony ser) z dodatkami – ok. 7 BGN
 • sałatka szopska – 5 BGN
 • schab z dodatkami, kurczak z grilla czy stek z karkówki – 6,5 – 8 BGN
 • dodatki jak ziemniaki czy frytki – ok 2 BGN
 • frytki z serem – ok. 5 BGN

 

W popularnej restauracji Flora & Bar w Słonecznym Brzegu za 2 daniowy obiad z winem trzeba zapłacić 2-3 razy więcej (50-80 zł/os) ale to wciąż taniej niż w podrzędnej smażalni w Mielnie…

 • zupa rybna – 7 BGN
 • pieczona karkówka z ziemniakami – ok 15 BGN
 • ceny pizza: 8-14 BGN
 • dania z makaronów: 8-14 BGN
 • burgery: 12-15 BGN

1 BGN = ok. 2,48 PLN

 

 

Aktualne ceny w Bułgarii (luty – marzec 2023) w sklepach

Raczej nikt nie jedzie na wakacje do Bułgarii by robić zakupy w marketach budowlanych także garść cen produktów, które mogą przydać się na wakacjach ;-)

 • banany w Lidlu – ok. 2,5 BGN (w promocji od 2,2 BGN)
 • wódka Absolut 0,7 l ;-) – 16 BGN
 • whisky Ben Brackem – 23 BGN (w promocji można dostać za 17 BGN)
 • piwo Staropramen puszka 8 x 500 ml – 10 BGN (co daje ok 3 zł za puszkę ;-)
 • cola czy fanta – butelka 2 l – w Kauflandzie ok. 2,7 BGN (w promocji można dostać za 2,2 BGN)
 • pomarańcze – ok. 2 BGN (w promocji są i za 1,4 BGN)
 • chleb krojony – ok. 1-1,2 BGN

 

Ceny wynajęcia apartamentu w Bułgarii lub samochodu…

Jeśli do Bułgarii wybieracie się bez Biura Podróży, to skromny apartament – na przykład na osiedlu Waterpark (Orchid Resort) z basenami – znajdziecie przed sezonem w cenach od ok. 50 euro za dobę.

Studio lub apartament w Cascadas Resort (jednym z najbardziej popularnych kompleksów w Słonecznym Brzegu) w szczycie sezonu można wynająć za 80-120 euro za dobę (w zależności od apartamentu i długości pobytu).

 • w tym miejscu – zobacz – znajdziecie w kwietniu szczegółowy poradnik o czym warto pamiętać wybierając się do Bułgarii bez biura podróży.
Ile kosztuje wynajęcie apartamentu nad morzem w Bułgarii? W kompleksie Cascadas od 50/70 euro do ok 100 euro za dobę - w zależności od terminu i długości pobytu.

Jeden z najbardziej popularnych kompleksów w Bułgarii. Wiele basenów, place zabaw, parki, centra SPA, fitness, sklepy czy restauracje…

 

Aktualny kurs bułgarskiej waluty – kwiecień 2023

Kurs lewy bułgarskiej jest ściśle powiązany z kursem euro. Im słabsza jest europejska waluta, tym gorzej dla bułgarskiej…

W kwietniu 2023 kurs lewa w kantorach wynosił 1 BGN = 2,48 PLN Oznacza to, że za 250 zł dostaniecie ok 100 lewa.

 

Bułgaria jaką walutę zabrać do Bułgarii w sezonie Lato 2023?

Gdzie lepiej wymienić walutę w Bułgarii czy w Polsce? Czy lepiej zabrać do Bułgarii lewy czy wymienić walutę na miejscu? Czy wymieniać walutę czy wypłacać z bankomatu?

Ile osób tyle będzie opinii. Jako, że ten wpis poświęcony jest cenom w Bułgarii, to tematem wymiany pieniędzy czy wypłatom z bułgarskich bankomatów zajmiemy się kiedy indziej.

Tu wspomnimy tylko o kilku najważniejszych kwestiach:

 • nie wszędzie w Bułgarii da się zapłacić w euro…
 • nie wszędzie da się wymienić polską walutę…
 • nie wszędzie da się zapłacić kartą…

Dlatego osobiście zawsze zabieramy kartę wielowalutową, którą wcześniej zasilamy bułgarską walutą wymienioną w kantorze internetowym oraz euro, które na miejscu wymieniamy na lewy bułgarskie.

 

 

Ceny w Bułgarii wciąż niższe niż w większości krajów Europy

Na forach internetowych i facebookowych grupach będziecie mogli się spotkać z opiniami jak to ceny w Bułgarii poszybowały do góry. Że jest tak drogo, że już nawet Turcy przyjeżdżają do Bułgarii na zakupy. Często są to opinie Polaków mieszkających na stałe w Bułgarii…

Fakt, ceny w Bułgarii poszły do góry (czasami znacząco). Jak wszędzie…

Turcy przyjeżdżają do Bułgarii robić zakupy ale europejskich produktów, które ze względu na spadającą na łeb na szyję wartość tureckiej waluty są w Turcji coraz droższe – zobacz ceny w Turcji.

 

Ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii w sezonie 2023?

Faktem jest, że w Bułgarii nie jest już tak tanio, a ceny wielu produktów poszybowały jak zresztą w calej Europie…

Natomiast pod względem cen Bułgaria wciąż jest atrakcyjnym krajem dla polskiego turysty.

Ceny w restauracjach są dużo niższe niż w wakacje nad Bałtykiem, a większość produktów w sklepach jest w cenach podobnych jak w Polsce.

Czyli ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii?

Dokładnie tyle ile na wakacje w Polsce. W Słonecznym Brzegu czy Złotych Piaskach wciąż będziecie mogli za to kupić dużo więcej niż w Mielnie, Sopocie czy Międzyzdrojach.

A dodatkowo do portfela warto wrzucić kartę kredytową (najlepiej wielowalutową), która przyda się w sytuacji gdy postanowimy jednak trochę bardziej zaszaleć…

 

Ceny w Bułgarii sprawdzaliśmy w kurortach Sozopol i Primorsko, a weryfikowaliśmy w sezonie 2023 w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach.

Życzymy udanych wakacji w Bułgarii ;-)

 

Artykuł utworzony w czerwcu 2016 i zaktualizowany 7.04.2023.