Od kilku dni sprawdzamy jak kształtują się przed wakacjami aktualne ceny w Bułgarii. Do testów wybraliśmy Sozopol i Primorsko. Jeśli właśnie tu zamierzasz spędzić swój najbliższy urlop to zobacz ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii …

Aktualne ceny w Bułgarii

Na początek wybraliśmy się do kilku bułgarskich knajpek w Primorsku. Ceny nas mile zaskoczyły. Wciąż jest dużo taniej niż nad polskim morzem. Za kufel piwa płaciliśmy 1,6-2,5 lewa, sztandarowe danie Bułgarii – sałatka szopska – to wydatek 4-4,5 lewa, za zupy, w tym za bułgarski Tarador (zupa na zimno na bazie jogurtu, czosnku i ogórków) zapłacić trzeba 2-3 lewa, a dania obiadowe można dostać już za około 5-8 lewa. Przy aktualnym kursie wynoszącym 1 lewa = 2,35 PLN na niezły obiad w Primorsku wystarczy 15-20 zł. Z piwem.

Orientacyjny kurs bułgarskiej waluty: 1 BGN = 2,35 PLN

Jeszcze taniej bywa w Sozopolu, w którym można znaleźć restauracje, które za zupę, drugie danie i deser liczą sobie zaledwie 5 lewa.

Wakacje w Bułgarii

 

ceny w Bułgarii - restauracja

Ceny w Bułgarii – negocjacje przed jedną z restauracji

 

Ceny w bułgarskich sklepach

W Primorsku podstawowe zakupy robi się zazwyczaj w niewielkich sklepikach, w których ceny bywają wyższe niż w marketach. To w końcu wakacyjny kurort. Za małą butelkę wody gazowanej zapłacić trzeba 0,8-0,9 BGN. Droższe niż w Polsce są napoje i soki, za litrowy sok jabłkowy lub pomarańczowy trzeba zapłacić zazwyczaj minimum 3 lewy co przekłada się na ok 7 zł. W dużych supermarketach jest sporo taniej. Duża butelka wody mineralnej kosztuje 0,6-1 lewa, a większość produktów można dostać w podobnych cenach co w Polsce.

  

Przykładowe ceny w Bułgarii w sklepach

  • ręcznik plażowy – 10-12 BGN, większy 20 BGN
  • sok owocowy w markecie – 2-4 BGN
  • piwo w sklepie od 1 BGN
  • 0,5 l coli w markecie – 1,2 BGN
  • butelka 0,5 l wódki w markecie – od 6 BGN, 0,7 l rumu – 8,5 BGN
  • kilogram czereśni -3-4 BGN
  • 100 g lodów – 1,69 BGN na stoisku przy plaży
  • lody Twister – 1 BGN w sklepie

 

Bułgaria stoisko

Ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii ? Tyle samo ile na wakacje w Polsce

 

Ceny w Bułgarii – rozrywka i wycieczki

Wyjście na jeden z placów zabaw nie przyprawi was o ból głowy gdyż większość atrakcji jak karuzele, dmuchane zamki to wydatek nie większy niż 5 lewa. Na sporty wodne przeznaczyć trzeba od 15 lewa – za tyle polatamy na pontonie ciągniętym za motorówką do 40-50 lewa – za tyle możemy przez 10-15 minut poszaleć na skuterze wodnym.

Ceny wycieczek również nie są wygórowane. Jeśli nie chcemy jeździć samodzielnie to za wycieczkę do Sozopola zapłacimy 40 lewa, za rejs statkiem na zachód słońca 15-20 lewa.

Za 15 lewa można zafundować też sobie 15 minutowy masaż na plaży w Sozopolu, a za 60 lewa zamówić butelkę Jim Beana z 4 butelkami coli w jednym z tutejszych klubów.

Bilet z Sozopola do Primorska kosztuję 5 BGN za osobę w jedną stronę, wynajęcie małego samochodu to ok 20-25 euro za dzień, a jeśli komuś bardzo spodoba się w Bułgarii to za około 25 000 euro może sobie kupić niewielkie mieszkanko z dostępem do basenu (umeblowany apartament 2 pokojowy z widokiem na morze dostać można za 7 000 – 8 000 euro więcej – oczywiście w zależności od lokalizacji). 

Bułgaria jaką walutę zabrać ?

W czerwcu, tuż przed wakacjami, kurs lewa w bydgoskich kantorach wynosił 1 BGN = 2,35 PLN Jeśli zabierzecie ze sobą euro to na miejscu, w Primorsku, można je wymienić po kursie 1 EUR = 1,91 BGN Jak łatwo przeliczyć bez względu na to czy zabierzemy ze sobą euro czy też wymienione w Polsce lewy efekt będzie niemal taki sam.

 

Ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii ?

Mimo zmian jakie nastąpiły w ostatnich latach Bułgaria wciąż jest krajem tanim dla polskiego turysty. Ceny w restauracjach są dużo niższe niż w wakacje nad Bałtykiem, a większość produktów w sklepach jest w cenach podobnych lub niższych niż w Polsce. Ile pieniędzy zabrać na wakacje do Bułgarii ? Dokładnie tyle ile na wakacje w Polsce, a dodatkowo do portfela wrzucić kartę kredytową, która przyda się w sytuacji gdy postanowimy jednak trochę bardziej zaszaleć …

 

Ceny w Bułgarii sprawdzaliśmy w kurortach Sozopol i Primorsko, w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach ceny podobno są wyższe.