Co można robić w Pradze w listopadzie ? Przecież zimno, pada i wieje… Wszystko to prawda, ale też i tłumy na moście Karola wydają się jakby mniejsze, na jarmarkach można spróbować pysznych, praskich wypieków,a i wino grzane lepiej smakuje jak na zewnątrz ziąb i mgła :)

Co zwiedzać w Pradze – fotoprzewodnik

Praga jest piękna o każdej porze roku. Również jesienią. Żółte, jesienne liście doskonale komponują się z czerwonymi dachami praskich kamienic, panorama Pragi oglądana ze wzgórza Petrin zachwyca bez względu na porę roku, a kataryniarz na Starym Mieście nadal wygrywa swoje melodie nie bacząc na nie najlepszą już przecież pogodę. Jak on daje radę to i my nie będziemy przecież narzekać …:)

Kataryniarz...

W ciągu kilku weekendowych dni można jeszcze zagubić się w wąskich uliczkach Hradczan, przysiąść na ławeczce nad Wełtawą, odwiedzić muzeum miniatur, tortur lub seksu, a na koniec zrobić rundkę po praskich piwiarniach lub zakończyć wieczór na jednym z koncertów, których w weekendowe wieczory odbywają się w niemal każdym klubie w Pradze.

Praga_widok_na_Hradczany

Można też skorzystać z zakupów i wyprzedaży w licznych galeriach handlowych i butikach Pragi lub skorzystać z usług doskonałych hoteli i pensjonatów SPA, których w Pradze również nie brakuje… Ale to już chyba w następny weekend, bo ten skończył się kilka wersów wcześniej pozostawiając po sobie wspomnienia i kilka zdjęć wrzuconych do albumu ..

 

Praga atrakcje turystyczne

PRAGA KOŚCIÓŁ TYŃSKI :::

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Starego Miasta w Pradze jest Tyński Kościół pod wezwaniem Matki Bożej. Jego charakterystyczne iglice podziwiać można na wielu widokówkach przedstawiających Pragę i widoczne będą na praktycznie każdej panoramie Pragi. Jeśli cierpisz na bóle zębów powinieneś koniecznie odwiedzić miejsce pochówku duńskiego astronoma Tycho de Brache. Podobno kto pogłaszcze jego prawy policzek tego natychmiast przestaną boleć zęby. Nie bardzo wiadomo skąd pochodzi ten przesąd, ale warto spróbować …

 

PRAGA NOCĄ:

Praga nocą wygląda imponująco. Wszystkie ważniejsze miejsca, dzielnice i budynki są podświetlone, a szczególnie ładnie prezentują się oczywiście Hradczany i Stare Miasto. Również Most Karola stanowi w nocy wdzięczny obiekt do fotografowania.  Podczas gdy nocą  uliczki na Hradczanach i Małej Stranie szybko się wyludniają, Nowe Miasto zaczyna żyć. Knajpki, restauracje i bary zapełniają się mieszkańcami i turystami, a w weekendy w co drugim klubie można „załapać” się na koncert. Rozpiętość stylów znaczna. Od gwiazd sceny pop – czeskich i światowych, przez muzykę alternatywną, jazz, folk

 

Wzgórze Petrin

Na wzgórze Petrin można wjechać kolejką (U Lanove Drahy ) lub  wspiąć się na wysokość 327 m na własnych nogach.. Rozwiązaniem dla średnio leniwych jest wjazd kolejką i zejście spacerem, podziwiając po drodze piękne panoramy miasta.  Petrin jest wymarzonym miejscem dla amatorów pieszych wędrówek. Mnóstwo tu tras spacerowych i ogrodów, a  dodatkową nagrodą dla wędrujących będą piękne widoki na Hradczany i Małą Stranę.

 

Praski zegar astronomiczny

Praski zegar to jedno z kolejnych  obowiązkowych przystanków w Pradze. O każdej pełnej godzinie, pod zegarem ciężko jest znaleźć chociaż pół wolnego miejsca. Tłumy turystów tłoczą się pod wieżą zegarową, żeby obejrzeć spektakl odgrywany przez ruchome rzeźby reprezentujące Śmierć, Apostołów, Skąpca czy Próżność. Zamontowany w 1410 roku jest jednym  z najstarszych i najbardziej misternych zegarów na świecie.

Praski zegar astronomiczny

 

RACZKUJĄCE NIEMOWLAKI NA KAMPIE:

Rzeźby kontrowersyjnego artysty Davida Cernego często szokują i budzą kontrowersje. Prawdą natomiast jest, że nie można przejść obok nich obojętnie.  Jego prace można spotkać nie tylko w Pradze. Trabant  na czterech nogach stojący w ogrodach przy Ambasadzie niemieckiej w Pradze to wierna kopia rzeźby. Oryginał stoi w Lipsku. Na wyspie Kampa można natomiast podziwiać raczkujące niemowlaki, stworzone dla uczczenia uznania przez UE Pragi za stolicę kultury. Pozostałe znajdują się na wieży telewizyjnej i stały się jednym z symboli Pragi.

Raczkujace_niemowlaki_na_Kampie

 

Pomnik Ofiar Komunizmu w Pradze

Tą serię rzeźb Olbrama Zoubka upamiętniających ofiary komunizmu  znajdziemy w drodze na Petrin.

Pomnik_ofiar_komunizmu_w_Pradze

 

PRASKIE KRAJOBRAZY :::

W Pradze jest mnóstwo miejsc, których nie można ominąć. Najładniejsze widoki znajdziemy na Hradczanach, na wąskich uliczkach na Małej Stranie, a największą liczbę zabytkowych budynków i kamienic na Starym Mieście w Pradze i w dzielnicy Jozefow. Tam co drugi dom, kamienica, budynek śmiało może konkurować z najlepszymi, europejskimi zabytkami.  Praga to ogromna różnorodność miejsc i krajobrazów, że każdy znajdzie sobie tu swoje najukochańsze miejsce i będzie chciał do nich wracać. My w każdym razie z chęcią do Pragi wrócimy …