Kiedy jechać do Pragi, gdzie i za ile spać, jakie są ceny w Pradze oraz jak dojechać do Pragi za 1 zł. Jednym słowem garść informacji praktycznych dla wszystkich wybierających się do Pragi. Z wycieczką lub samodzielnie …

 

Praga informacje praktyczne

Kiedy jechać do Pragi ? Każda pora jest dobra by wybrać się do Pragi. Każda też ma swoje plusy i minusy. Latem w zwiedzaniu może przeszkadzać upał i ogromne tłumy ludzi we wszystkich zakamarkach Pragi. Wiosna i jesień to czas wycieczek zorganizowanych więc od tłumów też ciężko będzie uciec, chyba, że zdecydujemy się na wczesną wiosnę lub późną jesień. Minusem może być pogoda w kratkę. Zima, to klimat Świąt i świąteczne jarmarki. To magia zabawy sylwestrowej w jednej z najładniejszych, europejskich stolic. To grzane wino na ulicach Starego Miasta i czas wyprzedaży …

Każdy musi sam, znaleźć swoją ulubioną porę roku na wizytę w Pradze. Dla mnie zdecydowanie najlepszą porą jest wiosna i jesień…

 

Dojazd do Pragi

Kwestię dojazdu samochodem myślę, że spokojnie można pominąć. Wystarczy spojrzeć na jakąkolwiek mapę i wybrać najkrótszą drogę. Z Pomorza, szczególnie zachodniego, najwygodniejszą i najszybszą drogą jest ta przez Niemcy. Z Koszalina przez niemieckie autostrady można spokojnie dojechać do Pragi w około 6-8 godzin. Jedyne o czym warto pamiętać to problemy z parkowaniem w Pradze. Szczególnie w szczycie sezonu trzeba się będzie sporo najeździć, żeby w okolicy centrum znaleźć wolne miejsce dla samochodu. Rozwiązaniem jest hotel z parkingiem i korzystanie z komunikacji miejskiej.

 

Autokarem do Pragi za 1 zł

Do Pragi dojedziemy w tej chwili praktycznie z każdego, większego miasta. Najwięcej połączeń jest oczywiście z południa Polski, ale bez większego problemu dojedziemy też z Gdańska, Białegostoku, Poznania, Torunia czy Warszawy. Ceny biletów autokarowych zaczynają się od ok. 100 zł z Wrocławia, przez 120-140 zł z Katowic czy Krakowa, 149 zł z Warszawy czy Poznania po 159 zł za wyjazd z Gdyni. To ceny w jedną stronę. Bilety powrotne są zazwyczaj o ok 30 % droższe.

Innym rozwiązaniem może być dojazd jedną z tanich linii autokarowych, bo myślę, że śmiało już można mówić o takim zjawisku na rynku autokarów. Funkcjonują na podobnej zasadzie jak lotnicze linie „low costowe” oferując pulę biletów w super atrakcyjnych cenach już od złotówki. Oczywiście pula promocyjnych biletów jest mocno ograniczona na każdym kursie i obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy, więc upolowanie biletu za złotówkę nie będzie łatwe. Natomiast kupując bilet na polskibus.com z wyprzedzeniem 1-2 miesięcy bez większego problemu można znaleźć bilety z Warszawy do Pragi za 30-75 zł w jedną stronę.

Innym sposobem na tanie dotarcie do Pragi jest kolejna linia autokarowa działająca w systemie tanich linii i oferująca promocyjne bilety czyli BestBusTravel.com Na chwilę obecną to raczej sposób na tanią podróż po Europie ponieważ linie z Warszawy i Poznania uruchomić mają na chwilę obecną połączenia tylko do Holandii dokąd bilety można kupić w cenie od 0,5 euro zł za odcinek podróży. Z Holandii można dalej pojechać m.in. do Pragi czy Mediolanu, a bilety w promocji również można będzie ustrzelić za symboliczne 1-2 euro.

 

Samolotem do Pragi:::

Opcja najwygodniejsza i najszybsza, natomiast nadal najdroższa. Na chwilę obecną z Polski do Pragi nie latają „tanie linie lotnicze” więc pozostaje nam reformowany od lat narodowy przewoźnik. Najniższe ceny lotu LOT-em z Warszawy do Pragi znaleźć możne w ramach różnego rodzaju promocji np. szalonej środy Bilety z Warszawy kupić można wówczas od ok 300 zł w 1 stronę lub niewiele drożej z dolotami z lotnisk regionalnych jak Szczecin czy Gdańsk. Dobre promocje oferuje też co jakiś czas Czech Airlines. Przy rezerwacji we wrześniu na loty z Warszawy do Pragi na grudzień i styczeń 2014 bilety do Pragi można było rezerwować już za ok. 250-350 zł w 1 stronę.

Jeśli nie traficie na żadne promocje linii regularnych można spojrzeć jeszcze na loty Air Baltic. Tu już nie będzie tak komfortowo. Z Warszawy do Pragi polecieć można przez … Rygę :) ale za to w cenach od ok 450 zł, co przy regularnych cenach większości przewoźników na poziomie tysiąca złotych nadal jest cenowo ciekawą alternatywą.

 

Praga tanie hotele

Wybór noclegów w Pradze jest olbrzymi. Każdy bez problemu znajdzie coś w wybranej lokalizacji i na swoją kieszeń. Ze względu na olbrzymią ilość turystów w najlepszych i najtańszych hotelach i pensjonatach zdecydowanie warto zrobić rezerwację przed przyjazdem. Szczególnie gdy wycieczkę planujemy na szczyt sezonu lub weekend.

Rozpiętość cen jest znaczna. Od 40 zł w hostelach w pokojach wieloosobowych, przez 100-120 zł za pokój 2 os w skromnych pensjonatach, 150-170 zł za przyzwoite dwójki w hotelach *** po luksusowe hotele i apartamenty w cenach znacznie powyżej 1000 zł za noc.

 

Ceny w Pradze:::

Czechy i Praga są dość tanie w utrzymaniu. Nie są to co prawda już ceny, które co niektórzy pamiętać mogą sprzed 7-10 lat, ale nadal nie rujnują budżetu i nie odbiegają znacząco od cen np. w Polsce.

Przykładowe ceny w markecie:
1 KCZ = ok. 0,1626 PLN (orientacyjny kurs na 19.09.2014)

 • – pomarańcze za kg – 17-29 KCZ
 • – sok Caprio 2 l – 21 KCZ
 •  – czekolada 14-24 KCZ
 •  – chipsy paprykowe 22,9 KCZ
 • – paluszki serowe – 14,9 KCZ
 • – świeże bułki 4-12 KCZ
 • – kofola – miejscowa odmiana popularnego napoju – ciekawa w smaku :) 20-27 KCZ za butelkę 1,5 litra
 •  – woda mineralna od 7,9 KCZ za 1,5 litra
 • – woda źródlana – marka własna marketu 3,5 KCZ za 1,5 l
 • – śliwowica 149 KCZ za butelkę 0,5 l
 •  – Fernet Stock – 154 KCZ za 0,5 l
 • – piwo Staropramen od 9,9 KCZ za butelkę
 • – piwo inne od 5,6 KCZ za butelkę
 •  – soki owocowe 22-39 KCZ za karton 1 l

 

Wycieczki do Pragi

Jeśli nie mamy chęci ani czasu na samodzielne zwiedzanie możemy wybierać z szerokiego wachlarza wycieczek objazdowych do Pragi. Większość biur podróży oferuje 2-5 dniowe wycieczki i często łączy zwiedzanie Pragi z pobliskimi stolicami Wiedniem i Bratysławą lub czeską Kutną Horą. Standardowe ceny wycieczek do Pragi wahają się od ok 500-600 zł za krótkie wyjazdy do 900-1000 zł za nieco dłuższe programy. To ceny zawierające przejazd, noclegi, program zwiedzania i zazwyczaj śniadania. Dodatkowe posiłki oraz bilety wstępów płatne są dodatkowo. Najwięcej terminów znajdziemy od weekendu majowego do końca września.

Polując na okazje warto rezerwować wcześniej. Dobre biura podróży za wczesną rezerwację (przynajmniej 6 miesięcy wcześniej) oferują oprócz wysokich rabatów dodatkowe pakiety ubezpieczeń lub gwarancję najniższej ceny. Innym sposobem jest wyczekanie do końca i „polowanie” na oferty z ostatniej chwili tzw Last Minute. Plusem wycieczki z biurem podróży jest oszczędność czasu. Przewodnik doprowadzi do wszystkich atrakcji, pokaże najciekawsze miejsca i opowie najciekawsze historie. Minusem brak wystarczającej ilości czasu dla siebie choćby na to by usiąść w jednej z kawiarenek i pochłonąć atmosferę miasta…

Jeśli chcielibyśmy być bardziej niezależnym można samemu złożyć sobie własną wycieczkę. Plusem będzie wyjazd dokładnie w tym terminie, w którym mamy czas, wyjedziemy na tyle dni ile chcemy i zobaczymy dokładnie co nas najbardziej interesuje. Natomiast najciekawsze miejsca znaleźć będziemy musieli sami, co też samo w sobie może stanowić dodatkową atrakcję :)

 

Lepiej z biurem podróży czy samemu ?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. W zależności od terminu wyjazdu, standardu zakwaterowania i czasu w którym dokonujemy rezerwacji ceny mogą być raz wyższe w biurze podróży, a raz przy indywidualnym składaku. Przy wycieczce do Pragi z Biurem Podróży nie musimy się martwić jak dojechać do najciekawszych miejsc, gdzie zaparkować i co zobaczyć. Jadąc natomiast samodzielnie mamy dużo czasu na spokojne zwiedzanie i sami decydujemy co, kiedy i jak długo oglądamy :)