To bezapelacyjnie najpiękniejsza plaża na Cyprze Północnym. Kilkanaście kilometrów złocistego piasku i krystalicznie czystej wody. I do tego niemal całkowicie pusto. Przynajmniej poza ścisłym sezonem, który kończy się tutaj dla większości turystów już na początku września. Nic dziwnego, że plaże upodobał sobie również jako miejsce lęgowe chroniony gatunek żółwi morskich. Tak wygląda plaza  Golden Beach na półwyspie Karpaz.

 

NORTH CYPRUS Karpaz

Wycieczki na najpiękniejszą plażę na Cyprze Północnym Golden Beach i półwysep Karpaz organizują zarówno rezydenci jak i miejscowe biura podróży. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak wynajęcie samochodu  i przyjechanie tutaj na cały dzień. Będzie można wówczas po pierwsze znaleźć się tam przed lub po grupach zorganizowanych turystów i znaleźć całkowicie pusty kawałek plaży. Nie powinno to być specjalnie trudne bo plaża Golden Beach to pas kilkunastu kilometrów w większości piaszczystych wydm i złocistego, drobnego piasku. Do tego krystalicznie czysta i ciepła woda oraz łagodne zejście do wody sprawiają, że miejsce będzie doskonałe również dla rodzin z dziećmi.

cypr - najpiękniejsza plaża na cyprze północnym

Najpiękniejsza plaża na Cyprze Północnym – Karpaz

 

Jedyne o czym trzeba pamiętać to aby zabrać ze sobą zapasy picia i jedzenia. Poza nielicznymi restauracjami przy zagospodarowanych kawałkach plaży raczej nie ma co liczyć w okolicy na sklepy czy supermarkety :) Warto również zabrać ze sobą kilka jabłek. Na drodze przecinającej półwysep Karpaz spotkać można na wpół dzikie osły, które chętnie zaglądają do samochodu w poszukiwaniu smakołyków, które jedzą wprost z ręki.

 

Golden Beach najpiękniejsza plaża na Cyprze północnym

Wycieczki na Cypr północny odbywają się od maja do początku października. Doskonałym terminem na odwiedziny tak Cypru północnego jak i plaży Golden Beach oraz półwyspu Karpaz jest wrzesień. Pogoda jest jeszcze wyśmienita. Temperatury dochodzą do 30-35 C, woda jest jeszcze nagrzana do nawet 25C i więcej i nie ma już tłumów turystów.

Co prawda nawet w lipcu i sierpniu ciężko mówić o tłumach turystów na Cyprze północnym i porównywać północno cypryjskie miasteczka do choćby tureckiej Alanyi czy europejskich kurortów. Natomiast na początku września plaże Golden Beach mieliśmy niemal wyłącznie dla siebie. Na kilku kilometrach plaży w godzinach południowych było raptem kilkanaście, może dwadzieścia kilka osób.

W okolicy półwyspu Karpaz i najpiękniejszej plaży na Cyprze Północnym czyli Golden Beach praktycznie nie ma hoteli i ośrodków turystycznych. Pojedyncze, zazwyczaj drewniane domki stanowią całą infrastrukturę turystyczną Karpazu. Całe szczęście. Właśnie dlatego, że dzikie i puste, plaże w tej części Cypru są tak piękne:) Bez problemu można tu natomiast dojechać zarówno z kurortów położonych w okolicy Kyrenii jak i Famagusty. Z hoteli w okolicach Kyrenii na Karpaz jest ok 150 km, z hoteli w rejonie Famagusty z 50 km mniej.

Najwygodniej jest wynająć samochód (wypożyczalnie znaleźć można w praktycznie każdym hotelu – koszt ok 35 euro za dzień za małe autko terenowe) i przyjechać tutaj na cały dzień na piknik. Jedynym utrudnieniem jest … ruch lewostronny, który obowiązuje na Cyprze. Na szczęście poza głównymi miastami ruch jest niewielki, a przy półwyspie Karpaz zanika niemal całkowicie. Oczywiście poza sezonem …
Więcej informacji o Cyprze północnym znajdziecie na naszym blogu i  w zakładce Moje Miejsca.