Plaże Elafonisi i Balos, Saktoria i droga na plażę Kato Preveli, Chania, Agios Nicolaos, Heraklion … To według nas obowiązkowe miejsca do zobaczenia podczas pobytu na Krecie. A co wg Was zasługuję na Krecie na specjalną uwagę odwiedzających tą piękną wyspę …?

Kreta najpiękniejsze miejsca

Plaża Elafonisi.

Nie bez powodu uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie. Szeroki pas drobnoziarnistego, złotego piasku otoczony przez płytkie,  krystalicznie czystej wody laguny. Najciekawsze miejsca czekają jednak na niedalekiej wyspie. Ustronne zatoczki ze szmaragdową wodą i drobnym, lekko różowawym momentami piaskiem. Jedyną drogą do zajęcia najlepszych zatoczek jest pojawienie się tu wczesnym rankiem i przejście w bród ok 100-150 metrów zatoki. Ale bez obaw. Woda jest tu wyjątkowo ciepła nawet wczesną wiosną i późną jesienią, a głębokości nie przekraczają kilkudziesięciu centymetrów. Zdecydowanie warto …

Elafonisi

 

Droga na Elafonisi

Plaża, plażą. Natomiast atrakcją samą w sobie jest droga prowadząca do Elafonisi. Bez względu na to czy zdecydujemy się na drogą wzdłuż wybrzeża, czy przez środek wyspy na odważnych czekają niezapomniane widoki.  Droga jest wyjątkowo wąska i kręta, ale niezwykle malownicza. Mimo że w internecie aż roi się od rzekomych niebezpieczeństw to przy zachowaniu zwiększonej czujności drogę (jedną i drugą) można przejechać bez najmniejszych trudności dowolnym autem osobowym. Jedynym problemem będą częste postoje, bo miejsc widokowych podczas podróży na pewno nie zabraknie … :)

Droga z Elafonisi

 

Plaża Balos

Kolejna perełka Krety. Konkuruje o miano najpiękniejszej plaży z Elafonisi i zdecydowanie nie jestem w stanie rozstrzygnąć tego pojedynku na korzyść którejkolwiek z nich. Obydwie są niezwykle urokliwe. Balos położona w północnej części wyspy (zjazd z drogi Platanos – Kasteli) jest zdecydowanie ciężej dostępna od strony lądu. Ostatnie kilka kilometrów to stromy podjazd szutrową drogą, a od parkingu do plaży czeka nas jeszcze blisko pół godzinny spacer. Stąd też wielu turystów decyduje się tu dostać drogą morską – w sezonie letnim stateczki odpływają podobno codziennie z okolicznych portów.

Kreta-balos

 

Chania

Jedno z bardziej klimatycznych miasteczek na Krecie. Wąskie uliczki z górującymi nad nimi szczytami okolicznych masywów górskich, i klimatyczne knajpki rozlokowane w zaułkach w okolicy portu. Miasteczko po którym można chodzić godzinami. Warto też przysiąść w jednej z kawiarni nad wodą i po prostu chłonąć atmosferę tego magicznego miejsca…

Chania

 

Saktouria i droga na plażę Kato Preveli

Niby nic w okolicy nie ma i poza plażą znajdującą się na końcu drogi nie ma tu po co przyjeżdżać. I to właśnie jest urok tego miejsca. Bezgraniczna cisza, przerywana tylko przez szum wiatru i śpiew ptaków. Samochód jeździ tu przed sezonem z częstotliwością jeden na godzinę i właśnie wiosną warto odwiedzić szczególnie to miejsce i plażę. Wtedy wszystko dookoła kwitnie, a na horyzoncie majaczą ośnieżone wierzchołki najwyższych szczytów …. I jest pięknie …

Saktouria

 

Agios Nicolaos

Kolejne miasteczko  na Krecie pretendujące do miano tego naj. Najbardziej malowniczo położonego, najpiękniejszego, najciekawszego … Głęboka zatoka wcinająca się w miasteczko dzieli je niejako na 2 części, a najpiękniejsza panorama roztacza się ze wzgórza nad portem. Warto pospacerować również wzdłuż nabrzeża i pooglądać malownicze łódki miejscowych rybaków. Wiele z nich jest tak małych, że sprawiają wrażenie, że wejście więcej niż jednej osoby do  środka spowoduje ich natychmiastowe zatonięcie … :) Przy tym samym nabrzeżu rozlokowały  się również dziesiątki knajpek i restauracyjek. Natomiast miłośnicy mięsa w centrum znajdą liczne punkty z doskonałymi kebabami w rozsądnych cenach …

Agios Nicolaos

 

Heraklion

Jedno z większych miast na Krecie. Głośne, z ogromną ilością aut, skuterów i wszelkiej maści pojazdów na drogach, z których każdy jedzie według tylko sobie znanych zasad. Jak już opanujemy zasady Herakliońskiego ruchu drogowego  i znajdziemy miejsce do zaparkowania – co nie jest tu łatwym zadaniem,  możemy wreszcie  udać się na zwiedzanie starego miasta.  Do rzeczy wartych odwiedzenia należą m.in. mieszcząca się w porcie średniowieczna forteca wenecka, zabytkowe mury miejskie czy Katedra Saint Minas. Zaparkować najlepiej przy dużym porcie promowym. Postój płatny, ale parking jest duży i nie powinno być problemu z zaparkowaniem, a i do centrum zaledwie kilka minut spacerkiem.

Heraklion

 

Agia Deka

Miasto w centralnej części Krety.  Miasto niespodzianka. Z pozoru niepozorne, podobne do dziesiątek innych, niewielkich miasteczek na wyspie. Wystarczy jednak zejść na chwilę z głównej drogi przejazdowej by odkrywać skarby Agia Deki. To XII wieczny kościół położony na niewielkim placyku, to wąskie uliczki z kamiennymi, pomalowanymi na żółto i niebiesko domami. To znowu niewielki sklepik z nieprzyzwoicie pysznym miejscowym winem w plastikowych butelkach za kilka euro … Winem na tyle wyśmienitym, że kilka dni później przyjechaliśmy do Deki jeszcze raz, po następną butelkę …:)

Agia Deka

 

Co warto zobaczyć na Krecie ?

To oczywiście wybór mocno subiektywny bo Kreta ma do zaoferowania dużo więcej.  Informacji o tym co warto zobaczyć na Krecie szukaj w zakładce Moje Miejsca :)