Ciężko znaleźć wiarygodne informacje o busach z Sapy do Ha Giang. Większość newsów z internetowych stron mówi o tym, że autobus z Sapy do Ha Giang jedzie raz dziennie, a właściwie autobus jedzie z Lao Cai do Ha Giang, a z Sapy do Lao Cai trzeba się dostać samemu lub wykupić transfer … Sprawdziliśmy.

 

Autobus z Sapy do Ha Giang

Szukając informacji o tym jak się dostać z Sapy do Ha Giang znaleźliśmy jedynie informacje o tym, że lokalny bus jedzie z Lao Cai, ale kupując bilet w hostelu lub biurze dostaniemy darmowy transfer.  O bezpośrednim autobusie z Sapy do Ha Giang wyjeżdżającym o godzinie 10:00, na który właśnie kupiliśmy bilet nigdzie nie znaleźliśmy ani słowa.

  • Jaki autobus będzie jechał? – pytamy jeszcze na wszelki wypadek
  • Jest tylko jeden przewoźnik, ale nie martwcie się, będzie dobrze – słyszymy w odpowiedzi.

I wcale nas to jakoś specjalnie nie uspokaja, tym bardziej, że jeszcze przed chwilą autobus wg sprzedawcy miał wyjeżdżać o 8:00.

 

Transport publiczny w Wietnamie

Dobrze, że kierownictwo Wizz Air-a nie widziało chyba jeszcze wietnamskich mikrobusów. Do tej pory wydawało mi się, że zaraz po ukraińskich marszrutkach i syryjskich busach to właśnie węgierski przewoźnik dzierżył palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o jak najmniejszą odległość pomiędzy fotelami. Teraz wiem, że mają jeszcze duże pole do popisu.

Chociaż z drugiej strony to nie wina producenta busa tylko nasza. Było tyle rosnąć? Wietnamczyk przed nami rozłożył się wygodnie i jeszcze zmieścił przed sobą plecak. W tym samym czasie siedzący za nim Anglik rozcierał właśnie bolące czoło, w które oberwał przed sekundą oparciem fotela rozkładanym przez sąsiada z przodu ;-)

Na szczęście nie było kompletu więc składane foteliki rozkładane  w przejściu pozostały złożone …

transport publiczny w Wietnamie - bus z sapy do ha giang

Autobus z Sapy do Ha Giang. Rzadko zdarza się, żeby w lokalnych busach było tyle miejsca. Tyle, że to bus bardziej chyba nastawiony na turystów no i z odpowiednio wyższą ceną …

 

Dojazd z Sapy do Ha Giang

Nie dość, że jak na Wietnam wyjechaliśmy niemal punktualnie to jeszcze krążenie po mieście w poszukiwaniu dodatkowych pasażerów zajęło nam zaledwie pół godziny ;-) Do Lao Cai nie wjechaliśmy, za to okazało się, że dla mieszkańców wiosek na trasie jesteśmy również busem towarowym ;-) Kolejne plecaki lądowały na tylnych siedzeniach, a ich miejsce w bagażniku zajmowały sprawunki. A jak miejsce w bagażniku się skończyło to kolejny wielki wór wylądował w przejściu.

 

Droga z Sapy do Lao Cai i Ha Giang

Droga z Sapy do Lao Cai wcale nie była taka zła, może dlatego, że mgła skutecznie przesłaniała nam to co czaiło się tuż za krawędzią szosy. Bo zakrętów było faktycznie sporo. Na szczęście zleciało szybko i już 8 godzin później, 240 km jakie dzieli Sapę i Ha Giang mieliśmy za sobą …

 

Autobus z Sapy do Ha Giang – ceny

  • Bilety z Sapy do Ha Giang kupiliśmy za 300 000 od osoby. Bezpośredni autobus z odbiorem spod hotelu i dowiezieniem pod hotel w Ha Giang.
  • Jeśli wierzyć informacjom w sieci można to zrobić dużo taniej jadąc lokalnym busem z Sapa do Lao Cai (30 000 dongów) i z Lao Cai do Ha Giang za około 120 000 – 150 000 dongów.
  • Autobus z Sapy do Ha Giang to w rzeczywistości lokalny bus z 26 miejscami do siedzenia. Liczonymi razem z rozkładanymi krzesełkami w przejściu. Jak jest potrzeba to można w takim busie spokojnie zmieścić nawet 35 osób. I wszystkie będą miały miejsca siedzące … ;-)