Magiczne, wyjątkowe, niepowtarzalne … Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc jakie do tej pory odwiedziliśmy. Czego bym nie powiedział o Hampi to i tak nie odda to jego niezwykłego klimatu i piękna. Chciałem wybrać moich 10 ulubionych zdjęć ale to jak pytanie rodzica, które dziecko kocha najbardziej…

 

Zwiedzanie Hampi

Nie sądziłem, że znajdziemy takie miejsce właśnie w Indiach. Przepełnione ciszą, spokojem i niezwykłymi krajobrazami.

– Gdzie ta cisza – oburzą się zaraz ci, którzy trafią tu jak my, w trakcie jednego z licznych świąt hinduistycznych, gdy okoliczne świątynie są tłumnie odwiedzane przez miejscowych.

– Jaki spokój – zakrzykną wraz z nimi ci, na których zaraz po wyjściu z autobusu rzucą się kierowcy tuk-tuków, sprzedawcy pamiątek i marihuany. – Przecież to już całkowicie turystyczne miejsce – dodadzą z przekąsem.

informacje praktyczne, tanie i sprawdzone noclegi oraz knajpki warte uwagi – więcej o podróży do Indii

 

Hampi czy warto tu przyjeżdżać ?

Całkowicie turystyczna to jest Hurghada, hiszpańskie wybrzeże Costa Brava czy nadmorskie kurorty na Goa. A Hampi jest po prostu magiczne, wyjątkowe i niepowtarzalne. I dlatego robi się coraz bardziej popularne. Bo każdy chce na własne oczy przekonać się na ile prawdziwe są wyrażające zachwyt opinie innych. Stąd z roku na rok większa liczba turystów, głównie z Izraela czy Rosji, ale też i miejscowych pielgrzymów, która odwiedza tą wpisaną na listę światowego dziedzictwa Unesco wioskę.

Ale nadal wystarczy wyjść w góry, pojechać motorkiem mniej uczęszczaną drogą czy odwiedzić mniej popularne świątynie, żeby znaleźć piękne miejsca, którymi można cieszyć się niemal w samotności. No może nie licząc stadka małp, szalonych wiewiórek czy gigantycznej stonogi …

Czy warto przyjechać do Hampi ? Ja chętnie wróciłbym tam już teraz i został przynajmniej na miesiąc. A może i dłużej …

 

Ciekawe miejsca w Hampi – zdjęcia

Hampi ciekawe miejsca - jezioro

Zwiedzanie Hampi – warto wdrapać się na jeden z głazów otaczających jezioro – zaporę …

 

Hospet

To zdjęcie zrobione zostało w Hospet, 12 km od celu, ale bardzo lubię to zdjęcie. Radość dzieciaków, które same zaczepiły nas domagając się zdjęć i nie wołając o pieniądze była mocno zaraźliwa  ;-)

 

Hampi Temple

Świątynie w centrum pełne były pielgrzymów i turystów, na górze znaleźliśmy jedno z wielu magicznych miejsc …

 

Zwiedzanie Hampi - nie wierzcie tym, którzy mówią, że Hampi jest zatłoczone i turystyczne. Wystarczy wyjść kawałek dalej by w podziwianiu świątyni i krajobrazów towarzyszyły nam głównie wiewiórki ;-)

Zwiedzanie Hampi – nie wierzcie tym, którzy mówią, że jest tu tłocznie i turystycznie. Wystarczy wyjść kawałek dalej by w podziwianiu świątyni i krajobrazów towarzyszyły nam głównie wiewiórki ;-)

 

zwiedzanie hampi

A na zwiedzanie Hampi warto wybrać się tuż przed zachodem słońca i wspiąć na pobliskie wzgórze, z którego roztacza się doskonały widok na centrum i znajdujące się poniżej świątynie

 

Hampi centrum

Wzgórze tuż obok centrum miasteczka stało się jednym z naszych ulubionych miejsc …

 

Małpy w Hampi

Lokalna policja ostrzega na rozwieszonych w niektórych guesthousach plakatach, żeby przed zachodem słońca wrócić do swoich pokoi. Gdybym ich posłuchał, nie zrobiłbym tego zdjęcia ;-)

 

zabytki Hampi - Temple

Zwiedzanie Hampi – kolejna z kilkunastu świątyń rozrzuconych po okolicy. Wróciliśmy tu na drugi dzień robiąc sobie piknik w cieniu zabytkowych kolumn

 

Głazy w Hampi

Tu widać doskonale jak wielkie są głazy otaczające wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO wioskę

 

Hampi po drugiej stronie rzeki

Główna „promenada” turystyczna po drugiej stronie rzeki …

 

Hampi przed burzą

Zupełnie inne Indie, niż te które widzieliśmy do tej pory …

 

Indie - Hampi

Cisza, spokój … atmosfera sielska i wiejska, chociaż życie tu wcale do najłatwiejszych nie należy …

 

okrągła łódź - Hampi przeprawa przez rzekę

Zwiedzanie Hampi – to jeden ze sposobów na przedostanie się na drugą stronę rzeki ;)

 

Hampi Temple

Zwiedzanie Hampi. Świątynia w centrum miasteczka o zachodzie słońca …

 

Indie - zdjęcie z dziecmi

Kolejna, mała sesja fotograficzna ;-)

 

Obawiam się, że ciąg dalszy nastąpi … ;-)