Misiek turysta zgarnął nową, biało czerwoną koszulkę :) i prosto z placu zaprojektowanego przez Gaudiego podpowiada jak dotrzeć do Barcelony, jak z lotniska dostać się do centrum miasta, gdzie spać w stolicy Katalonii i jakie są aktualne ceny w Barcelonie

Barcelona informacje praktyczne

transport z lotniska w Barcelonie do centrum

Lotnisko w Barcelonie ma 2 terminale. Z terminala nr 1 odlatują przewoźnicy tradycyjni, terminal drugi (B i C) przeznaczony jest dla tanich linii lotniczych. Z jednego i drugiego co 5-15 minut (zależnie od pory dnia lub nocy) kursują bezpośrednie autokary do centrum miasta – ostatnim przystankiem jest Plac Katalonia. Z jedynki A1, z dwójki A2. Koszt przejazdu to 5,9 euro. Czas przejazdu ok 30 minut.

Pomiędzy terminalami kursuje również bezpłatny shuttle bus. Czas przejazdu to ok 5 minut. Warto natomiast dokładnie sprawdzić, z którego terminala mamy wylot – szczególnie jeśli planujemy w Barcelonie przesiadki na inny lot i zaplanować odpowiednio więcej czasu na ewentualne przemieszczanie się po terminalach.

 

Ceny w Barcelonie

Planując wycieczkę do Barcelony warto pamiętać, że stolica Katalonii, podobnie jak większość dużych miast i stolic  nie należy do tanich. Szczególnie jeśli chodzi o bilety wstępów.

 

Ceny biletów wstępów w Barcelonie

 • – Wjazd windą na wieżę widokową pomnika Monument a Colom 4,5 euro (zdecydowanie nie warto)
 • – bilety wstępu do parku Guell zaprojektowanego przez Gaudiego – 7 euro rezerwowany online i 8 euro normalnie – rezerwacja
 • – Sagrada Familia – od 15 euro – zobacz
 • – Barcelońskie muzea – 6-15 euro – warto kupić bilety zbiorcze np 6 muzeów za 30 zamiast 57 euro – do kupienia w licznych budkach na głównej ulicy La Rambla
 • – bilety do Casa Batllo – 21,50 euro – zobacz

Również wyżywienie jest dużo droższe niż na np. wyspach kanaryjskich. Najtaniej jest w marketach. Przy placu Katalonia, na ul. La Rambla znajduje się Carrefour i to tam warto robić zakupy. W sklepikach poniżej ceny mogą być nawet 2-3 razy wyższe.

 

Ceny  w Barcelonie w sklepach:

 • – woda – od 0,4 euro za 1,5 w markecie i od 0,9 euro w sklepikach
 • – sok 1,5 l z markecie można dostać w cenie 0,9-1 euro za butelkę, w sklepiku 500 m dalej ten sam kosztuje już 2,5 euro
 • – piwo od 0,6 euro za puszkę w markecie i od 1 euro w sklepikach
 • – bagietka 0,45-0,9 euro – zależnie od wielkości
 • – słodkie bułki w markecie – pakowane po kilka sztuk za 1,2,3 euro

>> Inne ceny podobne jak na wyspach kanaryjskich – zobacz

Wzdłuż ulicy La Rambla znajduje się stosunkowo niewiele sklepów spożywczych i tylko jeden market. Dzielnica ze sklepami spożywczymi znajduje się przy głównych ulicach w okolicach parku Gaudiego. Tam wybór sklepów ogólnospożywczych jest dużo wyższy.

 

Ceny wyżywienia:

Na La Rambli nie brakuje za to knajpek, restauracji i barów. Można w nich zjeść i napić się czegoś przez praktycznie całą dobę. Natomiast jak wszędzie na świecie ceny na głównej ulicy są dużo wyższe. Żeby zjeść taniej warto wejść w jedną z bocznych uliczek – w centrum w dzielnicy Escudellors jest np doskonały fast food oblegany przez miejscowych :-)

Tanio:

 • – knajpka grecka w dzielnicy Escudellors serwująca doskonałe pity z kebabem. Wieczorem 3 panów z obsługi pracuje bez przerwy, a przez lokal przewijają się prawdziwe tłumy.
 • – pita mała 3 euro
 • – pita duża 4 euro
 • – menu z frytkami i napojem (cola, woda, sprite lub piwo) 6,9 euro

Podobnych knajpek w dzielnicy Escudellers i Barri Gotic jest mnóstwo.

Drożej:

 • – ceny w lokalach przy głównych ulicach Barcelony mają zbliżony poziom
 • – śniadanie można zjeść za 5-6 euro
 • – obiad za około 15 euro
 • – przy ulicy Paseig de Gracia (niedaleko Casa Batllo) znajduje się knajpka w której za 10,5 lub 11,5 euro można jeść do woli (all you can eat) W cenę wejścia wliczony jest jeden napój i deser.

Przekąski np empanadasy, pizze itp. kosztują ok 2 euro za porcję.

 

Noclegi w Barcelonie

Wybór hoteli w Barcelonie jest olbrzymi. Planując zwiedzanie warto zwrócić uwagę na położenie hotelu. Im bliżej placu Katalonia tym lepiej i … drożej …

Najtańsze hotele w tym regionie kosztują ok. 200 zł za noc. Jeśli potrzebujecie tylko łóżka położonego w ścisłym centrum Barcelony to doskonałym rozwiązaniem jest Escudellers House. Mieszkanie w starej kamienicy przerobione zostało na mini hostel z tarasem i dostępem do kuchni. Pokój 2 osobowy ok 29 euro za noc. W mieszkaniu na kilka pokoi znajdują się 3 czyste, ogólnodostępne łazienki. Kwaterowanie w godzinach niestandardowych (po 18:00) podlega dodatkowej opłacie – więcej informacji na oficjalnej stronie hostelu na facebooku

sporo sprawdzonych noclegów w Barcelonie w promocyjnych cenach znajdziecie tutaj

 

Poruszanie się po Barcelonie

Większość miejsc wartych uwagi jest na tyle blisko, że najlepszą metodą poznania miasta są długie spacery. Nawet z La Rambli do parku Guell można dojść w ciągu ok .1- 1,5 godziny odwiedzając po drodze Sagrada Familię.

Z placu Katalonia wyruszają też słynne, czerwone autobusy turystyczne jeżdżące po kilku trasach Barcelony – łącznie ze stadionem Camp Nou.

 

Tanie loty do Barcelony

Do Barcelony można tanio dotrzeć z Polski z praktycznie każdego lotniska. Z Warszawy latają m.in. Ryan Air, Vueling i Norwegian. Z Poznania, Gdańska czy Katowic do Barcelony dolecieć można też z liniami Wizz Air. Najtańsze ceny na przeloty do Barcelony zaczynają się już od 128 zł za przelot z bagażem podręcznym w 2 strony.

Warto przyglądać się promocjom organizowanym przez LOT lub Iberię… Leniwym pozostaje skorzystanie z propozycji szerokiej gamy wycieczek oferowanych przez polskie biura podróży- zobacz