Wygląda na to, że możemy być pokoleniem, które jako ostatnie będzie mogło podziwiać wiele pięknych miejsc na świecie w stanie nienaruszonym.  Na kolejnych kawałkach pięknych plaż na Fuerteventurze wielkie sieci stawiają właśnie swoje hotele, a nowo budowanymi drogami dojedziemy wkrótce do najdzikszych zakątków wyspy. Jeśli chcecie zobaczyć nieskażoną Fuertę warto pojechać tam teraz. Fuerteventura co zwiedzać i co warto zobaczyć na wyspie ?

Fuerteventura co zwiedzać ?

Północna część Fuerteventury stanowi raj dla miłośników piasku i plażowania. Tony piasku i wydmy aż po horyzont, a w tle szczyty gór. Jedna wielka piaskownica. I dwa wielkie hotele, stojące bezpośrednio przy oceanie pasują tu jak pięść do nosa. Chociaż z drugiej strony to TYLKO dwa hotele, które zbudowano na obrzeżach miasteczka. W stosunku do całkowicie zabetonowanego, południowego wybrzeża Teneryfy przyjąć można, że to w granicach błędu statystycznego. Przynajmniej na razie.

Park Narodowy Corralejo znajduje się kilka kilometrów na południe od sympatycznego kurortu o tej samej nazwie. Jadąc samochodem najlepiej zatrzymać się przy jednym z parkingów na poboczu drogi i pójść na długi spacer po piaskowym oceanie. Ta kanaryjska pustynia jest na tyle duża, że bez problemu można umknąć grupom wycieczkowym i znaleźć kawałek własnego kąta.

Z Corralejo można wybrać się tu na pieszą wędrówką mijając po trasie licznych naturystów. Dojazd z Caleta de Fuste zajmuje niecałe pół godziny. Ze stolicy – Puerto del Rosario zaledwie kilkanaście minut.

Fuerteventura co zwiedzac - Coralejo

Fuerteventura co zwiedzać – magiczne wyspy w okolicach Coralejo

 

Betancuria i dziki środek wyspy

Jeśli zastanawiacie się co zwiedzać na Fuerteventurze to zaplanujcie chwilę na wycieczkę do Betancurii. To podobno najładniejsza wioska na wyspie, będąca historyczną stolicą wysp kanaryjskich. Ciekawie robi się jednak już w kilka minut po opuszczeniu głównej „autostrady” ciągnącej się wzdłuż wybrzeża. Krajobraz staje się coraz bardziej księżycowy, a okolica wyludnia się błyskawicznie. Gdzie nie spojrzeć widać skały wśród których sterczą gdzieniegdzie kępki rzadkiej roślinności.

Tu kawałek zielska, obok niewielki zagajnik żółtych kwiatów. Całą okolicę doskonale widać z punktu widokowego Morro Velosa. Prawdopodobnie, bo okazuje się, że wjazd na samą górę w niedziele zagrodzony jest grubym łańcuchem. Zamknięte. Na szczęście z okolic pomnika przedstawiającego dawnych władców Guanczów: Ayosa i Guize widok również zapiera dech w piersiach.

Betancuria

Fuerteventura co zwiedzać – Betancuria

 

Trekking na półwyspie Jandia

Na mapie droga kończy się w okolicach Morro Jable. Dalej powinny być już tylko pustkowia, góry i piesze szlaki turystyczne do dzikich, okolicznych plaż. Do Playa de Cofete, Playa de Ojas i na przylądek Jandia, na którym mieści się latarnia morska. Powinny. W rzeczywistości bowiem do samego końca Jandii ciągnie się droga. Na razie solidna, utwardzona szutrówka, ale patrząc na ciężki sprzęt wyrównujący nawierzchnię, za rok, może dwa lśnić będzie ona nowiutkim asfaltem. Całe szczęście, że do zagubionego po drugiej stronie łańcucha górskiego Cofete można pójść na przełaj. Górami. Kilka kilometrów za Morro Jable zaczyna się szlak pieszy do Cofete, przez przełęcz Gran Valle. Trasa zajmuję ok 2,5 godziny w jedną stronę. Z przełęczy rozciąga się rewelacyjna panorama na niewielkie Cofete i okoliczne plaże.

Trasa nie jest trudna, ale warto zabrać solidne buty, kurtkę lub polar (nawet w słoneczny i ciepły na wybrzeżu dzień, na otwartym terenie zimny wiatr potrafi solidnie harcować) i wodę. Po drodze nie będzie gdzie uzupełnić zapasów.

Tu można znaleźć najlepsze promocje na apartamenty i domki na Fuerteventurze, szczególnie poza sezonem – noclegi Fuerteventura w promocji

 

Fuerteventura – najpiękniejsze plaże

Wracając z wędrówki po półwyspie Jandia zatrzymujemy się na widocznych z autostrady, malowniczych plażach znajdujących się przed Costa Calma. Z bliska okazują się jeszcze piękniejsze. Ciągnące się na długości wielu kilometrów,szerokie, utworzone z drobniutkiego, żółtego piasku walczą nieustannie z oceanem tworząc zatoki, laguny i płytkie rozlewiska wypełnione nagrzaną wodą.

Fuerteventura

Fuerteventura co zwiedzać i gdzie wypoczywać – dzikie plaże w południowej części wyspy.

 

To zdecydowanie najładniejsze z plaż, które widzieliśmy na Fuerteventurze, idealne na błogi wypoczynek. Szczególnie na wczasy dla rodzin z dziećmi. W tej chwili, w wielu miejscach plaże są jeszcze niemal zupełnie puste, natomiast w kolejnych, dziewiczych zatokach stawiane są ogromne hotele znanych, światowych sieci. Będzie luksusowo i elegancko, a kasa będzie płynęła szerokim strumieniem. Tylko, że nie do mieszkańców, a zagranicznych koncernów i wraz z tym zniknie na zawsze magia ostatnich, dzikich plaż na Fuerteventurze.

Wot, globalizacja …