Najpiękniejsze wyspy  nad oceanem atlantyckim, które można odwiedzać przez cały rok. Na każdą (no prawie na każdą) chętnie wróciłbym raz jeszcze, na każdą z innego powodu.  Dla najpiękniejszych, dzikich plaż, gęstych, baśniowych lasów, olśniewających, górskich szczytów i najwyższych w Europie klifów na wybrzeżu.  Zobacz 5 doskonałych miejsc na wakacje i podróże.

5/ Teneryfa – imprezowa stolica Kanarów

Teneryfa podobała mi się najmniej. Trochę ze względu na kapryśną, wiosenną pogodę, a trochę z powodu brzydkiego, zabetonowanego południa wyspy z Los Cristioanos i Playa de Las Americas. Co wcale nie znaczy, że Teneryfa jest wyspą brzydką czy mało interesującą. Miłośnicy dzikich krajobrazów znajdą je w centralnej części Teneryfy w okolicach wulkanu Teide lub w okolicy jednego z najpiękniejszych miejsc na wyspie – wąwozu Masca.

Masca

Poszukiwacze pięknych miasteczek powinni odwiedzić La Orotawę czy Garachico, a dzieciaki będą szczęśliwe szalejąc w parkach rozrywki. Natomiast najbardziej zadowoleni z wakacji na Teneryfie będą miłośnicy imprez i zakupów. Ani jednego, ani drugiego (wyspa jest strefą wolnocłową) na Teneryfie nie zabraknie. Szczególnie na południu.

 

4/ Fuerteventura – wakacje na dzikiej plaży

Piękne, szerokie, ze złocistym piaskiem. Najpiękniejsze plaże w Europie znajdują się na Fuerteventurze. Na północy wyspy, w okolicy Corralejo znajduje się chyba największa w Europie piaskownica :)

Południe to jeszcze dziki przylądek Jandia. Jeszcze, bo Fuerteventura rozbudowuje się na potęgę. Przy bezludnych do niedawna plażach stają olbrzymie hotele należące do międzynarodowych sieci, do najdzikszych zakątków wyspy doprowadzane są nowe, asfaltowe drogi. Jeśli chcecie zobaczyć nieskażoną Fuerteventurę to pojedźcie na nią teraz. Za kilka lat bez turystów zostanie być może już tylko malownicza Betancuria …

Fuerteventura

Wybierając najpiękniejsze wyspy na Atlantyku zdecydowanie nie można pominąć Fuerteventury :)

 

3/ La Gomera – wakacje w górach

Kocham i nienawidzę. Nienawidzę gdy po 2 godzinach ostrego wspinania okazuje się, że to dopiero 1/4 drogi na szczyt. Gdy wracając z plaży muszę dreptać przez godzinę pod górę a wyjście do sklepu robi się całą wyprawą.

Bo na La Gomerze gdzie by się nie chciało pójść to będzie pod górę … Ale wystarczy, że stanę na szczycie z widokiem na baśniowy wąwóz, gdy po całodniowej wędrówce siądę na tarasie ze świeżo zerwanymi nieśplikami, gdy po całodniowej wędrówce na pustych szlakach dostanę talerz zupy z rukwi wodnej lub gdy na pustym kawałku plaży wypiję szklaneczkę Manzanili. Wówczas znowu kocham La Gomerę i nie zamieniłbym się na żaden tydzień z all inclusive.

La Gomera

Nie ma lepszego miejsca na ukojenie skołatanych nerwów niż wynajęcie finki – domu na la gomerskiej wsi i zamknięcie się w nim na miesiąc by w spokoju połazić po najpiękniejszych górach. I kiedyś jeszcze tak zrobię :)

 

2/ Azory – Sao Miquel – przedsionek piekła

Azory leżą dokładnie tam gdzie diabeł mówi dobranoc. Szczególnie widoczne jest to w miejscach, w których ziemia wrze, bulgocze i podskakuje, a dookoła unoszą się kłęby pary wylatujących z gejzerów wypełnionych gotującą się wodą …

Ale już kawałek dalej widoki przypominają raj, z kolorowymi ogrodami usytuowanymi na licznych miraduro – punktach widokowych. Na każdym z nich można zatrzymać się na lunch i korzystając z publicznych grilli przygotować sobie prawdziwą ucztę. Na Azorach nikt się nigdzie nie spieszy, a kąpiel w basenach termalnych z widokiem na okoliczne góry, lub w sadzawce w środku lasu na długo zostaje w pamięci.

Azory

Najpiękniejsze wyspy na Atlantyku – malownicze Azory

 

Bywa, że widoki z Sao Miqel śnią mi się po nocach i marzę wówczas, żeby jak najszybciej pojechać tam znowu, by zobaczyć pozostałe wyspy archipelagu. Szczególnie ckni mi się zimą, kiedy u nas słota i mróz, a tam kwitną ogrody. I od przyjazdu na Azory nie odstraszą mnie nawet częste w tym okresie deszcze …

Sao Miquel - najpiękniejsze wyspy na atlantyku

Najpiękniejsze wyspy na Atlantyku – Azory

 

1/ Madera – wiecznie zielona wyspa

O Maderze usłyszałem po raz pierwszy wiele lat temu. – To najpiękniejsza wyspa na świecie – przekonywał mnie znajomy, mieszkający tam na stałe. 12 lat później przekonałem się o tym naocznie – zobacz zdjęcia.

Nie wiem co prawda czy na całym świecie, bo jeszcze kilka wysp zamierzam odwiedzić, jednak na pewno Madera jest najpiękniejszą wyspą w Europie. W dodatku stanowi raj dla miłośników pieszych wędrówek. Levadami – ścieżkami zorganizowanymi wzdłuż kanałów nawadniających, można dojść do najciekawszych punktów widokowych na wyspie, a jest ich sporo …

Madera wiecznie zielona

Najpiękniejsze wyspy na Atlantyku – moim numerem jeden jest Madera

 

Madera jest jednym z tych miejsc, do których mógłbym jeździć ciągle. Wystarczy hasło: jedziemy na Maderę i w ciągu pięciu minut będę stał spakowany w drzwiach, z nieodłącznym plecakiem. Szczególnie, że tą bardziej niedostępną część wyspy specjalnie zostawiłem sobie na później … :)

przewodnik po maderze