Trzeba przyznać, że lepszego widokowo miejsca na założenie swojego miasteczka, mieszkańcy Lentegi nie mogli znaleźć. Bo dalej nie ma już nic.

Hiszpania – Lentegi – Spain

Droga odbijająca ze starej trasy Almunecar – Granada kończy się nad Lentegi. Dalej są już tylko górskie szczyty na wyciągnięcie ręki, a w dole … Dolina, a właściwie wąwóz i widoczne w oddali morze.

Białe miasteczka Andaluzjii - Lentegi

Spacerując wąskimi uliczkami Lentegi (zobacz inne białe miasteczka w Andaluzji) miałem wrażenie jakbym spacerował komuś po podwórku. Domy są tu przyklejone jeden do drugiego i wszyscy się znają. A nawet jak nie znają to i tak witają z uśmiechem. Każdy przechodzień pozdrawiał nas wesołych „Hola”, przyglądając się nam z zaciekawieniem.

Nawet psy mają tu wielu panów ;-) Włóczący się razem z nami przyjacielski kundel, przypominający nieco labradora wyszedł sobie na spacer. Przywitał się z nami, a potem poszedł dalej. Tu pomerdał, tam zajrzał do mieszkania przez otwarte drzwi i na dłużej zatrzymał się w drzwiach czy to sklepu, czy to baru. Ciężko było stwierdzić, bo na budynku nie było żadnego szyldu …

Lentegi Spain

Lentegi o zachodzie słońca

 

Dojazd do Lentegi:

  • Lentegi znajduje się kilka kilometrów od Otivaru i kilkanaście od Almunecar. Jadąc od Almunecar starą drogą do Granady, kilka km za Otivarem należy skręcić ostro w prawo i wspiąć się serpentynami do końca drogi. To właśnie Lentegi ;-)
  • Do Lentegi można też przyjechać na wycieczkę z Granady łącząc ją z wycieczką starą drogą przez góry i wizytą nad morzem lub wędrówką jednym z górskich szlaków w Sierra de Tejeda. Do Granady można wrócić szybko i wygodnie autostradą.
  • Do Lentegi warto przyjechać po południu, gdy słońce będzie ciepłym światłem oświetlało całą dolinę.

 

(*) Tytułem wyjaśnienia – białe miasteczka w Andaluzji to głównie miasteczka znajdujące się na szlaku „ruta de los pueblos blancos” na terenie gór Sierra de Grazzalema (niedaleko Malagi). Natomiast i Lentegi, Otivar czy Sorvilan niewiele różnią się od Olvaru, Villamartin czy Zahara de la Sierra. Również mają bielone ściany, wąskie uliczki i piękne położenie. I również są w Andaluzji więc dla mnie to są również białe miasteczka w Andaluzji. Tylko mniej znane i bez turystów ;-)

 

Wycieczki z Lentegi

W okolicach miasteczka znajdują się ciekawe trasy piesze. Jedna z nich zaczyna się na samej górze miasteczka (przy stadionie). Trasa jest łatwa – dla leniwych można też wjechać samochodem – droga na większości trasy wylana jest z betonu i gwarantuje piękne widoki.

trasy piesze z Lentegi

 

Lentegi – zdjęcia:

lentegi-hiszpania (12)

lentegi-hiszpania (11)

lentegi-hiszpania (9)

lentegi-hiszpania (8)

Białe miasteczka w Andaluzji - Lentegi

lentegi-hiszpania (5)

lentegi-hiszpania (3)

lentegi-hiszpania (2)

lentegi-hiszpania (1)