To jedna z tras, które warto przejechać dla samych widoków. Stara droga do Granady rozpoczyna się w Almunecar i przez połowę swojej długości biegnie górami. Zwiedzając Andaluzję warto czasami zjechać z wygodnej autostrady …

 

Stara droga do Granady

Żeby wjechać od wybrzeża na starą drogę do Granady trzeba zjechać z autostrady do centrum Almunecar i kierować się drogowskazami na Otivar (drogą nr A4050). Pierwsze krajobrazy zaczynają się już po kilku kilometrach jednak dopiero po minięciu Otivaru (sprawdzone noclegi w okolicy jakby ktoś chciał zostać dłużej;) i zjazdu (w prawo) na Lentegi zaczyna się prawdziwy spektakl. Droga wspina się serpentynami, za każdym zakrętem odsłaniając coraz piękniejszy widok na wąwóz, morze i kolejne szczyty zostające poniżej nas.

>> Hiszpania vs Polska – gdzie jest taniej ? Aktualne ceny w Andaluzji

Po kolejnych kilkunastu kilometrach krajobraz się zmienia, a miejsce zielonych wzgórz zajmują strome skały. Po trasie jest kilka miejsc, w których można bezpiecznie się zatrzymać i ruszyć na wędrówkę jednym ze szlaków.

stara-droga-do-granady

hiszpania-gory

hiszpania-gorska-droga
Ok 25 km przed Granadą droga zaczyna stawać się mniej pofałdowana, za to w oddali podziwiać można zarys kolejnego pasma górskiego. To już Sierra Nevada.

Ostatni fragment drogi biegnie już autostradą, z którą stara droga do Granady łączy się w okolicach Suspiro del Moro i Otury.

andaluzja-widoki

 

>> zobacz też: Mało znane białe miasteczka w okolicach Almunecar

 

Stara droga do Granady – praktycznie:

– trasa jest dość dobrze utrzymana chociaż momentami wąska. Ze względu na podjazdy i zakręty średnia prędkość w początkowej fazie drogi raczej nie przekroczy 30-40 km na godzinę. Po wjechaniu na szczyty robi się szerzej, a przed samą Granadą droga łączy się z autostradą

– po trasie warto uważać na dość solidne momentami wypiętrzenia asfaltu bo chwila zagapienia może sporo kosztować. Znaki zalecają również uważanie na sypiące się z góry kamienie tylko nigdy nie bardzo rozumiałem jak niby mam na nie uważać ;-)