To poradnik dla tych, którzy chcieliby pojechać do Paryża ale nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać. Krok po kroku pokażę na co warto uważać, gdzie spać w Paryżu nawet za 50 zł za nocleg w centrum, jak dojechać z lotniska i ile to wszystko kosztuje. Bo wcale nie potrzeba dużej kasy, żeby zorganizować sobie wyjazd do Paryża

Ile kosztuje wyjazd do Paryża ?

To będzie poradnik dla zwykłego człowieka, który chciałby pojechać samemu do Paryża, a ma niewielkie doświadczenie w samodzielnej organizacji tego typu wyjazdów. Nie będę pokazywał wszystkich możliwych rozwiązań i powtarzał informacji, które znaleźć można w każdym przewodniku ale zwrócę uwagę na rzeczy, o których trzeba pamiętać i wskażę możliwości, z których sam korzystałem lub korzystam często. Poniższe uwagi pozwolą kompleksowo złożyć całą podróż ale można z nich też korzystać zupełnie wybiórczo np. szukając informacji o tym jak dojechać z lotniska Bevauis do centrum Paryża lub pomysłów na noclegi w Paryżu.

I nie będzie to jednak wyścig na to kto da taniej. Nie wszyscy lubią spać na ławce w parku lub jeździć stopem. Pokażę jednak kilka praktycznych sposobów na to by zaoszczędzić i żeby na wymarzony wyjazd do Paryża nie wydać fortuny.

Vademecum jest żywe i można uzupełniać podane poniżej informacje o własne, sprawdzone pomysły na to jak tanio pojechać do Paryża …

 

Jak tanio  dojechać do Paryża ?

Można autokarem liniowym. Z niemal każdego większego miasta w Polsce przynajmniej kilka razy w tygodniu (zazwyczaj codziennie) kursują autokary liniowe. Cena biletu z Koszalina do Paryża to 549 zł. Bilet na autokar z Warszawy do Paryża można dostać w promocji już od 385 zł w dwie strony – takie ceny oferuje Sindbad – Interbus.

Plusem takiego rozwiązania jest to, że wyjechać można spod domu i dojechać od razu do centrum Paryża. Minusem jest czas przejazdu – z Warszawy autokar do Paryża jedzie ok 24 godzin i częsta konieczność przesiadania się do innego autokaru na trasie.

No i najważniejsze. Dojazd autokarem do Paryża wcale nie musi być tańszy niż samolot …

 

Ile kosztuję samolot do Paryża ?

W dobie rozkwitu tanich linii lotniczych często dużo mniej niż autokar. W promocji bilety na samolot do Paryża można kupić już od ok 80 zł. Za bilet w dwie strony. Pamiętać jednak trzeba, że cena nie obejmuje opłat za dodatkowy bagaż, a tanie linie lotnicze lądują na lotniskach oddalonych znacząco od centrum Paryża przez co do niskiej ceny biletu doliczyć trzeba jeszcze dojazd z lotniska.

Z Polski do Paryża dolecimy między innymi liniami LOT – z Warszawy od 383 zł ale w cenie jest bagaż odprawiany i samolot ląduje na centralnie położonym lotnisku Charles de Gaulee-a, liniami Wizz Air – z Gdańska, Poznania, Warszawy, Wrocławia i Katowic (lądowanie w Paryżu na lotnisku Beauvais) lub liniami Ryan Air, które do Paryża Beauvois latają z Katowic, Wrocławia i Modlina.

 

Parking przy lotnisku

Jeśli jednak zdecydujemy się dolecieć do Paryża samolotem to trzeba pomyśleć gdzie zostawić samochód przy lotnisku. W Warszawie korzystam zazwyczaj z parkingu na Szyszkowej 45, w Poznaniu na parkingu buforowym – różowym. Oba mają najlepsze ceny i jak dotąd nie zawiodłem się na żadnym.

Jeśli jednak chcecie poszperać więcej to warto sprawdzić parkingi działające pod szyldem Start Parkingi – parkingi wspomniane powyżej  też się tam znajdują -ponieważ często oferują korzystne zniżki, a rezerwacji można dokonać siedząc w fotelu. Ceny zaczynają się już od ok 49 zł za tydzień

 

Dojazd z lotniska Beauvois do centrum Paryża

Większość osób do Paryża dotrze tanimi liniami, które lądują na lotnisku Beauvois oddalonym od centrum Paryża o ok 70 km. Z lotniska Beauvois do centrum Paryża można dotrzeć autobusem za 15 euro ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z polskiej firmy organizującej dojazdy.

Po pierwsze bo kosztuje to 13 euro za osobę, po drugie bo wspieramy polską firmę, a po trzecie bo miło jest pogadać z kimś w busie po polsku, kto jeszcze opowie o tym co warto zobaczyć w Paryżu lub gdzie zjeść ;-)

Osobiście korzystaliśmy z usług firmy dojazddoparyza.pl i mogę z czystym sumieniem polecić ich usługi. Na miejscu czekał polski kierowca, który po wylądowaniu zadzwonił by poinformować gdzie się znajduje. Dzień przed powrotem również dostaliśmy telefon przypominający miejsce zbiórki i godzinę powrotu. Busy zatrzymują się przy Porte Mailot w centrum Paryża, a za kilka euro więcej można poprosić o podwiezienie pod wskazany adres. Podobno firma organizuje również nocne zwiedzanie Paryża więc jak ktoś ma ochotę pojeździć z polskim kierowcą to myślę, że to niezłe rozwiązanie.

Z lotniska Paryż – Charles de Gaulle jeździ między innymi easy bus, którym mieliśmy okazję podróżować będąc w Londynie.

 

Tanie noclegi w Paryżu

Noclegi w Paryżu nie są tanie są jednak sposoby na to, żeby przenocować w centrum Paryża i zapłacić za to 50 zł za 2 osoby. Jak ? Skorzystać z serwisu airbnb. Tak, tego samego na który tak psioczyłem szukając noclegów w Emiratach (zobacz). Natomiast dwa razy w Hiszpanii i teraz we Francji system sprawdził się wyśmienicie.

Przy czym, żeby za nocleg w centrum Paryża zapłacić 50 zł trzeba nastawić się na pewne niedogodności bo pokój mieści się w … camperze zaparkowanym w jednej z uliczek przy Sorbonie ;-) Przyczepa posiada dwa łóżka, niewielką łazienkę, oświetlenie elektryczne (chociaż czyta się przy tym słabo), kuchenkę gazową i nawet ogrzewanie, którego jednak nie mieliśmy okazji sprawdzać bo pogoda w Paryżu w listopadzie była bardziej niż przyzwoita.

nocleg w centrum Paryża

Nietypowy nocleg w centrum Paryża za 50 zł. Może nie ma luksusów ale lokalizacji to inni mogą nam tylko pozazdrościć ;-)

 

Warunki skromne ale dla tych, którzy nastawiają się na zwiedzanie w zupełności wystarczające, a sam nocleg był ciekawym doświadczeniem.

>> jeśli chcesz spróbować to rejestrując się w systemie AIRBNB pod tym linkiem dostaniesz ok. 100 zł do wykorzystania na swoją pierwszą rezerwację

 

Jeśli jednak komuś mało odpowiada nocleg w przyczepie to lista hoteli i hosteli w Paryżu jest ogromna, a ceny niższe niż w Londynie. Tanie noclegi w Paryżu można znaleźć np. tutaj. Ceny zaczynają się od 180 zł za pokój dwuosobowy ale poza sezonem można próbować polować na promocje, w których bywa, że pokój 2 osobowy można dostać za niecałe 130 zł.

wyjazd do Paryża

Wyjazd do Paryża – tanie noclegi w Paryżu można zarezerwować w promocji już od 130 zł

 

Niestety trzeba się liczyć z tym, że jeśli hotel w Paryżu kosztuje mniej niż 200 zł to prawie na pewno będzie to po pierwsze skromny hotel, po drugie w dzielnicy oddalonej od centrum. Co prawda metro w Paryżu działa bardzo sprawnie ale generuje znaczące koszty – bilet jednorazowy kosztuje 1,8 euro.

 

Nocleg w centrum Paryża

Za nocleg w centrum Paryża, jeśli nie jest to camper, trzeba zapłacić przynajmniej 300 zł za noc. Dobry standard i świetną lokalizację w samym centrum Paryża niedaleko Pompidou i katedry Notre Dame ma hotel Saint Merry. W promocji można go często ustrzelić za ok 400 zł za noc. No i ten rewelacyjny wystrój pokoi, który pozwala cofnąć się o kilka epok …

Nocleg w centrum Paryża

Stylowy nocleg w centrum Paryża

 

Jeszcze bliżej katedry Notre Dame jest hotel Esmeralda, który w promocji można zarezerwować za mniej niż 400 zł za noc.

Wyjazd do Paryża - ceny noclegów w centrum Paryża rzadko schodzą poniżej 400 zł za noc

Wyjazd do Paryża – ceny noclegów w centrum Paryża rzadko schodzą poniżej 400 zł za noc

 

Jeśli jednak zależy nam, żeby znaleźć  tanie noclegi w Paryżu (i nie w camperze ;-) to oferta hosteli jest w stolicy Francji również imponująca – zobacz. Cena łóżka w hostelu w Paryżu zaczyna się od ok. 60 zł.

 

Ceny w Paryżu

No i jak już dojechaliśmy lub dolecieliśmy do Paryża, zapewniliśmy sobie dojazd z lotniska do centrum i nocleg pozostaje zwiedzać i cieszyć się pobytem w jednym z najpiękniejszych miast na świecie. A informacje o tym ile trzeba zabrać pieniędzy, jakie są ceny w Paryżu i co warto zobaczyć znajdziecie w kolejnych wpisach …

>> Paryż na Wakacje i Podróże