Ile pieniędzy zabrać na wyjazd do Paryża ? Im więcej tym lepiej ;-) Sprawdziliśmy aktualne ceny w Paryżu. Za ile można zjeść obiad, jakie są ceny noclegów, żywności w sklepach, wina i lokalnych serów. Zobacz ile pieniędzy trzeba zabrać na wyjazd do Paryża i czy naprawdę w stolicy Francji jest tak drogo …

Ceny w Paryżu

Na początek zajrzeliśmy do paryskich sklepów. Zarówno do marketów, między innymi do Marks & Spencer jak i do lokalnych sklepików. Jest sporo drożej niż w Polsce czy południowej Hiszpanii. Drogie są szczególnie owoce i warzywa. Za kg pomarańczy trzeba zapłacić nawet 3-4 euro za kg. Taniej jest w sklepach na obrzeżach, tam pomarańcze na sok potrafią kosztować o połowę mniej; 1,8-2 euro. Drogie są również jabłka czy gruszki – ponad 3 euro za kg czy zwykła cebula – 1,2 euro za kg.

>> Tak wyglądał Paryż 12 godzin po zamachach

Na szczęście ceny innych innych, podstawowych produktów spożywczych w stolicy Francji są na bardziej akceptowalnym dla zarabiających w złotówkach poziomie. Butelkę niezłego wina dostać można już od 3-5 euro ale i 50-100 euro za butelkę też nie jest rzadkością. Lepiej jest kupować wino w specjalnych sklepach, ceny były zbliżone natomiast wino było dużo lepsze od tego z marketu. Również sery francuskie mimo wyższej ceny woleliśmy kupować w specjalnych sklepach. Rozpiętość cen jest zbyt wielka by je podawać natomiast za 2-8 euro można już było wybrać do zakupionego wcześniej wina i francuskiej bagietki.

Ceny w Paryżu - wina

Wina, nie tylko w Paryżu, zdecydowanie lepiej kupować w specjalnych sklepach. Ceny zaczynają się od 3-4 euro za ale wydać można i kilkadziesiąt euro za butelkę …

 

Ceny w Paryżu. Paryż - sery francuskie

Doskonałe, francuskie sery warte są swojej ceny …

 

Butelka wody to wydatek od 0,75 euro za butelkę, piwo 2-2,5 euro za puszkę, sok z pomarańczy dostać można było od 2 euro, bagietki to 0,5-1 euro w zależności od wielkości, a dwie średniej wielkości bułki potrafiły kosztować 2,4 euro. W każdym większym sklepie dostać można gotowe dania, w wielu możne je samemu podgrzać w dostępnej mikrofalówce. Różnego rodzaju kuskusy kosztowały 2-3 euro za porcję, ceny sałatek zaczynały się od 2,99 euro, a dań z mięsem od 5-6 euro.

 

Ceny w Paryżu – jedzenie i knajpki

W knajpkach i restauracjach poza atrakcjami turystycznymi zestaw kebaba z frytkami można kupić za 5-6 euro. 8-10 euro to komplet obiadowy w lokalnej, azjatyckiej restauracji. W tańszych restauracjach zestaw obiadowy to wydatek na poziomie 12-14 euro, w tych średnich ok 19-20 euro za głowę. Dużo fajnych restauracji mieści się niedaleko Sorbony i Panteonu. Słodkie do bólu ale doskonałe na śniadanie naleśniki z nutellą i bananami to 3,5-4 euro. Za tyle samo dostaniemy też panini – różnego rodzaju zapiekane kanapki. Kawę espresso kupić można już od 1,5 euro, za herbatę lub gorącą czekoladę w niewielkiej knajpce zapłacić trzeba będzie 2,5 euro za filiżankę.

 

W Paryżu znajduje się mnóstwo kawiarni z doskonałymi ciastkami w cenie 1,5 do nawet 4-5 euro. Z kolei wielkie bezy z nadzieniem za 4 euro sztuka, które kupić można między innymi koło katedry Notre Dame są zdecydowanie przereklamowane.

 

Inne ceny w Paryżu

Jednorazowy bilet na metro to wydatek 1,8 euro. Za 16 euro kupić można całodniowy bilet na batobus-a – tramwaj pływający po Sekwanie i zatrzymujący się przy najważniejszych atrakcjach turystycznych Paryża. Za 2-3 euro można kupić pamiątkowy magnes, a za 9-19 euro koszulkę lub spodnie na wyprzedaży w jednym z butików. Do tych firmowanych znanymi markami jak Dior czy Hugo Boss, których w Paryżu również nie brakuje lepiej jednak wchodzić ze złotą kartą kredytową ;-) 

Ceny noclegów w Paryżu znajdziecie np tutaj, natomiast ceny wejściówek znajdują się w niemal każdym przewodniku …

 

To przykładowe, aktualne ceny w Paryżu. Mam nadzieję, że teraz łatwiej będzie policzyć ile pieniędzy zabrać ze sobą na wyjazd do Paryża…