Jak uzyskać wizy do Birmy? Czy lepiej starać się o wizy do Mjanmy przez internet czy w Ambasadzie w Bangkoku? Właśnie odebraliśmy swoje wizy do Birmy i poniżej przedstawiamy garść praktycznych informacji z pierwszej ręki. Aktualne ceny za uzyskanie wizy w Ambasadzie w Bangkoku i internecie oraz nowe miejsce składania dokumentów

 

Wizy do Birmy czy wizy do Mjanmy (Myanmar) ?

Aktualnie, oficjalna nazwa państwa to Republika Związku Mjanmy, natomiast stara nazwa – Birma wciąż często bywa jeszcze w użyciu. W związku z faktem, że tekst dotyczy kwestii praktycznej – uzyskania wizy – a wiele osób wciąż szuka informacji korzystając ze starej nazwy państwa, dlatego w tekście będziemy stosowali zamiennie określenia: wizy do Birmy i wizy do Mjanmy.

 

Wizy do Birmy – w internecie czy w Ambasadzie w Bangkoku?

Do tej pory praktycznie wszystkie informacje, które udało nam się znaleźć na temat uzyskania wizy do Birmy mówiły o tym, że cena wizy uzyskiwanej w Ambasadzie w Bangkoku to 800 bahtów podczas gdy za wizę uzyskiwaną przez internet (e-visa do Mjanmy) trzeba było zapłacić 50 USD. Dlatego wiele osób (wszyscy, z którymi rozmawialiśmy w Ambasadzie -łącznie z nami byli tu właśnie z tego powodu ;-) decydowało się aplikować o wizy do Mjanmy w Ambasadzie w Bangkoku.

Niestety dobre czasy się skończyły (i to podobno już jakiś czas temu). Aktualne ceny za wizy do Birmy uzyskiwane w Ambasadzie w Bangkoku niemal zrównały się z cenami e-vizy – strona Ambasady. Także poza przypadkami kolekcjonowania tradycyjnych wiz w paszporcie ;-) nie widzę innych powodów, dla których warto byłoby załatwiać wizy do Mjanmy w Ambasadzie w Bangkoku, stać w długich kolejkach i marnować 2 dni.

 

Wizy do Birmy – ceny w Ambasadzie w Bangkoku (stan na 19.12.2017)

  • – wiza turystyczna – standard – odbiór po 2 dniach – 1600 bahtów
  • – expres – odbiór wizy następnego dnia + 590 bahtów
  • – super express + 650 bahtów

Więcej informacji na temat innych rodzajów wiz do Mjanmy, ostrzeżenia i informacje praktyczne można znaleźć na stronie MSZ-tu – Polak za Granicą

 

Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania wizy do Birmy?

  • – paszport
  • – 2 zdjęcia
  • – 1 kserokopia paszportu
  • – wypełniony wniosek

 

Kserokopię i zdjęcia można zrobić w pobliżu Ambasady w Bangkoku – znajduje się tam przynajmniej kilka mobilnych punktów świadczących takie usługi (ksero paszportu 3 bahty, cen zdjęć nie sprawdzaliśmy).

Wnioski dostaje się na miejscu, a Rząd birmański chce wiedzieć o nas wszystko ;-) Począwszy od standardowych danych jak numery paszportów, imię ojca, adres w Polsce przez wzrost, kolor oczu czy adres w Birmie – warto przygotować sobie jakiś adres hotelu np. z przewodnika (nie wygląda na to, żeby ktoś się tym bardzo przejmował i sprawdzał) po zawód, wykonywane w ramach pracy czynności, datę obecnej i pracy wcześniejszej ;-)

 

Wizy do Mjanmy w głównym budynku Ambasady

Aktualnie o wizy do Birmy aplikuje się w głównym budynku Ambasady Mjanmy w Bangkoku – wejście od głównej ulicy (110 Sathorn Nua Road) około 400 metrów od stacji metra Surasak. Wcześniej podobno, wizy załatwiało się w jednej z bocznych uliczek.

 

Wizy do Mjanmy w Ambasadzie w Bangkoku w praktyce

Wnioski przyjmowane są w godzinach 9:00-12:00. A dokładniej w tych godzinach wydawane są numerki do okienka, bo na szczęście jak już się wejdzie do środka to wnioski przyjmują dużo dłużej.

Po wejściu na teren Ambasady trzeba ustawić się w długiej kolejce (gdy przyszliśmy około godziny 10:00 przed nami było dobrych kilkadziesiąt osób). Po dojściu do recepcji i wpisaniu się do księgi otrzymamy numerek (jak na poczcie czy w urzędzie). 28 osób przed nami obsługiwanych było około 2 godzin – trafiliśmy na kilku pośredników przed nami, każdy miał po kilkanaście chyba paszportów. Przy okienku idzie szybko. Oddajemy paszport i dokumenty, uiszczamy opłatę (podobno tylko w bahtach) i dostajemy rachunek z datą odbioru. Cała procedura – od przyjścia do oddania dokumentów w okienku – zajęła nam ok. 3,5 godziny.

Ambasada Birmy w Bangkoku - wizy do Birmy, wizy do Mjanmy

Ostatni etap, po odstaniu w kolejce, wpisaniu się do księgi i otrzymaniu numerka pozostaje oczekiwanie na swoją kolej na podejście do odpowiedniego okienka.

 

Wizy do Birmy – odbiór

Paszporty można odbierać w godzinach: 15:30 – 16:30. Ostatnia kolejka, prezentacja rachunku opłaty za wizę w okienku, podpis i chwilę później trzymaliśmy już w ręku paszporty z wklejonymi wizami do Mjanmy ;-)