Całkiem Bliski Wschód – tytuł spotkania zorganizowanego przez Radio Koszalin nie powstał przypadkowo. Tak jak autor książki wydanej kilka lat pod tym tytułem, tak i my chcielibyśmy gorąco zaprosić do zwiedzania tych fascynujących miejsc. Dając przy tym swoją obecnością znak, że Syria czy Liban to nie tylko konflikty czy terroryści. To przede wszystkim wspaniałe krajobrazy, tysiącletnie zabytki, zamki, meczety i kościoły. To w końcu mimo oczywistych różnic kulturowych niesamowici ludzie. Otwarci i niezwykle przyjaźni….

Całkiem Bliski Wschód

Kilka lat minęło zaledwie od naszej wizyty na Bliskim Wschodzie, a sytuacja zmieniła się diametralnie. Już nie ma tanich lotów do Libanu, a przekroczenie granicy z Syrią to igranie ze śmiercią. Już nie ma wycieczek do Damaszku, Aleppo czy do Hamy, a większość miejsc, o których opowiadaliśmy podczas spotkania w ramach Radiowego Klubu Obieżyświata albo nie istnieje, albo wygląda zupełnie inaczej. Miejsca, które przetrwały tysiące lat historii poległy w konfrontacji z siłami reżimu Assada z jednej strony, fanatycznymi rebeliantami z drugiej i interesami wielkich mocarstw jak Stany Zjednoczone, Rosja czy Arabia Saudyjska.

W tej chwili w Syrii giną ludzie i nikt nie ma lub nie chce mieć pomysłu jak zażegnać kryzys. Wspominając naszą podróż i spotkanie w Radiu nieustannie dręczy mnie jedna myśl. Czy jak się to wszystko już uspokoi, a wierzę, że jednak uda się znormalizować sytuację w Syrii i nie będzie potrzebna do tego śmierć kolejnych dziesiątek tysięcy istnień ludzkich to czy Syryjczycy wciąż jeszcze będą potrafili być takimi samymi ludźmi.

klub_obiezyswiata

Otwartymi i uśmiechniętymi, takimi jakich ich zapamiętaliśmy z przepięknej podróży po CAŁKIEM BLISKIM WSCHODZIE … I o takim Bliskim Wschodzie opowiadaliśmy na spotkaniu z cyklu Radiowego Klubu Obieżyświata w Radiu Koszalin ;-)