Okryliśmy kolejne ciekawe miejsca na Costa Blanca. To zaś szczególnie przypadło nam do gustu. Kiedyś jaskinie wykute w skale służyły jako domy dla górników, dziś we władanie przejęli je lokalni rzemieślnicy i artyści. W każdą pierwszą niedzielę odbywają się tu koncerty i targi rzemiosła. I właśnie w jedną z takich pierwszych niedziel trafiliśmy do Cuevas del Rodeo w Rojales…

 

Ciekawe Miejsca na Costa Blanca – Cuevas del Rodeo

Gdy koło 10:00 wjeżdżamy do miasteczka jest jeszcze spokojnie. Bez większego problemu znajdujemy miejsce parkingowe i ruszamy w kierunku dochodzącej z oddali muzyki.

Na schodach prowadzących do jaskiń rozłożyli się pierwsi rzemieślnicy. Sprzedają ręcznie wykonaną biżuterię, obrazy, oryginalne rzeźby czy figurki… Szybko dajemy się zauroczyć jednemu z elfów, będzie nam pilnował vana.

– Będzie ci u nich dobrze – szepcze mu do ucha mama elfa i śmieje się, że to nie sprzedaż, to adopcja ;-)

  • Więcej ciekawych miejsc na Costa Blanca i w okolicy Torrevieja znajdziesz w tym miejscu

 

 

Jaskinie w Rojales

Po chwili docieramy do pierwszych jaskiń.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca jaskinie są otwarte dla zwiedzających. Możne wejść, porozmawiać z artystami, kupić ich wyroby. A niektóre z nich wyglądają jak małe dzieła sztuki…

Są tu na przykład ręcznie malowane i wypalane na miejscu misy i miseczki. Fikuśne talerzyki, kolorowe świeczniki, wyroby ze skóry, papieru czy szkła.

 

 

Niektóre jaskinie są przerobione na małe knajpki, w innych serwują – przy okazji ;-) – lokalne piwo i wino. Podobno w piątki można załapać się na klimatyczne koncerty na żywo z muzyką jazzową, flamenco, rockową lub klasyczną. Dziś jest dzień otwarty i na scenie instaluje się właśnie kolejny zespół. Pod sceną tłum ludzi i mimo wczesnej pory wszystkie stoliki piknikowe są już zajęte. Wszyscy zajadają się przywiezionymi z domu smakołykami lub przekąskami zakupionymi na jednym ze stosik.

Atmosfera iście piknikowa, towarzystwo wybitnie międzynarodowe ;-)

Hiszpańskie „hola, como estas” miesza się z walenckim „bon dia” i tak samo płynnie przechodzi na angielskie „how are you”. Z lewej słychać francuskie „merci”, z prawej ktoś dziękuję po niemiecku „dankeschön”, a przy obrazach trwa dyskusja po rosyjsku.

 

Cuevas del Rodeo w Rojales

 

Panorama regionu Vega Baja – Costa Blanca

Wdrapujemy się na górę by w spokoju pogapić się na okolice. To Vega Baja, region należący do Wspólnoty Autonomicznej Walencji w dolinie rzeki Segury stanowiący część wybrzeża Costa Blanca.

Z jednej strony na horyzoncie widać szczyty gór Sierra de Callosa i Sierra de Orihuela, z drugiej dostrzec można morze śródziemne do którego jest stąd w linii prostej mniej niż 10 km.

A w dole hiszpańskie wioski przeplatają się z gajami pełnymi pomarańczy i cytryn. Białe ściany domów pięknie kontrastują z błękitnym niebem. Dźwięki pikniku zostały gdzieś daleko, teraz słychać tylko śpiew ptaków.

Uwielbiamy takie miejsca jak Cuevas del Rodeo w Rojales…

 

 

Ciekawe miejsca na Costa Blanca koło Torrevieja - Cuevas del Rodeo w Rolajes

Ciekawe miejsca na Costa Blanca koło Torrevieja. Do Cuevas del Rodeo w Rojales najlepiej zawitać w pierwszą niedzielę miesiąca. Odbywają się tam wówczas koncerty i targ lokalnych artystów i rzemieślników.