I znowu jesteśmy w Hiszpanii i tym razem wygląda na to, że trochę tu pobędziemy ;-) Jako że bazę mamy na wybrzeżu Costa Blanca, to w pierwszej kolejności będziemy chcieli sprawdzić co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja. Ale tym razem postanowiliśmy podejść do wpisu nieco inaczej…

 

Ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w okolicy Torreviaja

Sporo fajnie zapowiadających się, zbiorczych tekstów o ciekawych miejscach na przykład o Portugalii czy Jordanii wciąż czeka na publikację. Planowaliśmy bowiem przygotować je już po powrocie z podróży, tyle tylko że wówczas okazywało się iż lista rzeczy do zrobienia po miesiącu czy dwóch naszej nieobecności jest tak długa, że tekst schodził na dalszy plan.

Dlatego teraz postanowiliśmy, że tekst o tym co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja będziemy przygotowywać na bieżąco. I aktualizować go z każdym kolejnym, przedreptanym szlakiem i ciekawym miejscem, do którego uda nam się dotrzeć.

A w związku z faktem, że trochę na Costa Blanca będziemy chcieli pomieszkać, a na tyłkach siedzieć nie lubimy, to mamy nadzieję, że tekst będzie się dość szybko rozrastał ;-)

Szczególnie jeśli podzielicie się w komentarzach również i swoimi doświadczeniami czy pomysłami na to co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja. Tej bliższej i tej dalszej…

  • A więcej informacji na temat Hiszpanii, ciekawych miejsc i informacji praktycznych,  znajdziecie w tym miejscu – zobacz.

 

 

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja?

O samej Torrevieji, pobliskiej La Mata i okolicznych plażach napiszemy – być może – kiedy indziej ;-). Dziś kilka słów o tym gdzie warto pojechać na nieco dłuższą wycieczkę i co warto zobaczyć w nieco dalszej okolicy Torrevieja…

 

La Zenia – Cabo Roig – Campoamor

Trasa pomiędzy tymi nadmorskimi kurortami położonymi w pobliżu Torrevieja, to nasze ulubione miejsce do wieczornego dreptania. Pomiędzy La Zenią, a Campoamor jest koło 5-6 km w 1 stronę. Jak ktoś ma więcej czasu i chęci, to spacer może zacząć w samej Torrevieji lub nawet La Macie lub startując z La Zenii pójść dalej na przykład do Mili Palmeras.

Trasa praktycznie cały czas idzie wzdłuż morza, jedynie w okolicy Cabo Roig trzeba kawałek obejść. Po drodze są piękne widoki, malownicze zatoki w których można się zatrzymać na kąpiel i sporo knajpek.

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja - promenada w La Zenia

Fragment szlaku w okolicy La Zenia

 

Marina Cabo Roig

Marina Cabo Roig

 

Z Cabo Roig w kierunku Campoamor.

 

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja - trasa z La Zenia - Cabo Roig do Campoamor

Okolice Cabo Roig

 

widok w kierunku Campoamor

 

Plaża w Campoamor

 

 

Słone jezioro koło Torrevieja – Laguna Rosa

Jednym z fajnych miejsc do podziwiania Słonego Jeziora w okolicy Torrevieja jest punkt widokowy położony w pobliżu dzielnicy El Chaparral. Można też podjechać kawałek dalej i przejść się kawałkiem mierzei wcinającej się w jezioro. Szczególnie pięknie jest tam o zachodzie słońca, które znika za położonymi w okolicy Orihueli górami…

Dla tych, którzy liczą na piękne zdjęcia różowego jeziora…

Woda w jeziorze faktycznie ma lekkie, różowe zabarwienie (widać to dobrze kilka zdjęć poniżej) co wynika z obecności w niej pewnego gatunku bakterii, które zabarwiają wodę w salinach. Natomiast większość zdjęć dostępnych w internecie czy na instagramowych kontach jest mocno (czasami bardzo mocno) podkręcona.

Podobno różowe zabarwienie jeziora jest najbardziej intensywne w słoneczne dni w sierpniu i wrześniu…

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja - słone jezioro o zachodzie słońca.

Słone jezioro w okolicy Torrevieja o zachodzie słońca.

 

Salinas Torrevieja

Salinas Torrevieja.

 

Parque Natural de las Lagunas de La Mata y Torrevieja

Sympatyczne miejsce na spacer, piknik czy obserwacje ptaków położone przy słonym jeziorze Laguna Salada de la Mata. Na końcu drogi jest parking i przygotowane miejsce na piknik – ze stołami. Stąd też ruszają trasy spacerowe wzdłuż jeziora z miejscami do obserwowania ptaków. Mimo niewielkiej odległości od miasta jest cicho i spokojnie, a dookoła biegają dziesiątki wiewiórek…

Parque Natural de las Lagunas de La Mata

Jedna z wiewiórek w okolicy Parque Natural de las Lagunas de La Mata.

 

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja - słone jeziora.

 

 

Wydmy w Guardamar del Segura

Fenomenalne miejsce na spacer i plażowanie. W celu ochrony miasta przed zasypaniem w XIX w. nasadzono na wydmach, które potrafiły się podobno przemieszczać 8 m rocznie, ok 600 000 drzew. Obecnie na terenie parku wytyczono ok 8 km ścieżek spacerowych pozwalających wędrować pomiędzy drzewami eukaliptusowymi, śródziemnomorskimi sosnami i palmami.

Na północnym krańcu Guardamar del Segura jest parking (w sezonie może być płatny) skąd można wyruszyć na wędrówkę plażą lub pomiędzy wydmami aż do portu.

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja - Guardamar del Segura

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja? Z pewnością wydmy w okolicy Guardamar del Segura…

 

 

 

 

Embalse de la Pedrera

W odległości ok 20 km od Torrevieja znajduje się sztuczne jezioro utworzone w 1980 roku. Jest ono zbiornikiem wody – głównie do nawadniania – dla okolicznych gospodarstw. Warto wypożyczyć samochód lub skuter i objechać okolice. W północnej części znajdują się dwa bardzo sympatyczne punkty widokowe z widokiem na jezioro i okoliczne góry.

Embalse de la Pedrera - sztuczne jezioro w pobliżu Torrevieja.

Embalse de la Pedrera – sztuczne jezioro w pobliżu Torrevieja.

 

Embalse de la Pedrera

Widok na sztuczne jezioro – Embalse de la Pedrera – w okolicy Torrevieja.

 

 

Ciekawy szlak pieszy w pobliżu Torrevieja – LA CALDERA DEL GIGANTE

Będąc w okolicy Torrevieja warto też podjechać do małego miasteczka Algorfa (ok 20 km od Torrevieja). Rusza stamtąd sympatyczny szlak LA CALDERA DEL GIGANTE.

Trasa jest łatwa, widoki przyjemne… Cały szlak ma 17 km natomiast spokojnie można przejść tylko fragment na przykład z Algorfy do Barranco de Calderón…

LA CALDERA DEL GIGANTE

Jeśli zastanawiacie się co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja i lubicie piesze wędrówki, to LA CALDERA DEL GIGANTE powinna znaleźć się na Waszej liście ;-)

 

 

 

Salinas y Arenales de San Pedro del Pinatar

Kolejne ciekawe miejsce, które warto zobaczyć będąc w Torrevieja. Pomiędzy mokradłami, słonymi jeziorami i piaszczystymi łachami (teren chroniony) wytyczone są ścieżki do wędrówek. W pobliżu plaży La Mota przy Mar Menor można zafundować sobie kąpiele błotne, które podobno pomagają na chroniczne bóle i choroby skóry. Nie próbowaliśmy ;-)

Natomiast w pobliżu – w El Mojon – znajduje się Bodega Hernandez, do której warto się wybrać by uzupełnić zapasy miejscowego wina ;-) Wino nalewane prosto z beczki do plastikowych butelek kosztuje od ok 2,5 euro za litr. Doskonały jest lokalne Sherry w cenie od ok 5 euro za litr. Dość duży jest też wybór trunków butelkowanych ;-)

 

Ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja na Costa Blanca

 

Bodega Hernandez

Bodega Hernandez w El Mojon – zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce!

 

Bodega Hernandez

 

 

Orihuela

Może osobiście nie byłbym aż tak radykalny w ocenach jak jeden z blogerów, który nazwał Orihuelę najłądniejszym miasteczkiem na Costa Blanca, niemniej jednak odwiedzić Orihuelę trzeba. I wdrapać się na wzgórze, z którego roztacza się piękny widok na miasto…

O Orihueli z pewnością będziemy jeszcze pisać na Przedreptać Świat, także na razie tylko kilka zdjęć dla zaostrzenia apetytu ;-)

 

Santa Pola

Jeśli ktoś szuka fajnych, dzikich plaż w pobliżu Torrevieja, to koniecznie powinien wybrać się do Santa Poli. Na północ od miasteczka można znaleźć mnóstwo urokliwych zatoczek natomiast w okresie zimowych wiele z nich jest okupowanych przez kampery.

Warto też wspiąć się na Mirador del Far i spojrzeć na zatokę z góry. Trasa z plaży nie jest oznaczona (przynajmniej na naszej trasie nie znaleźliśmy oznaczeń ;-) natomiast podobno do punktu widokowego można też podjechać od strony miasteczka. Nie sprawdzaliśmy… Na szczyt wdrapaliśmy się na własnych nogach ;-)

Santa Pola

Jedna z naszych ulubionych zatok w okolicach Santa Poli ;-)

 

Mirador del Far de Santa Pola

Widok z punktu widokowego Mirador del Far w Santa Pola.

 

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja? Na przykład dzikie plaże w okolicach Santa Pola…

 

Cuevas del Rodeo w Rojales

Fenomenalne! miejsce zaledwie ok 15 km od Torrevieja. W dawnych czasach Rojales było osadą górników. Gdy zamknięto kopalnie, jaskinie nad miasteczkiem przejęli lokalni artyści i rzemieślnicy i dziś Cuevas del Rodeo stanowi wyjątkową atrakcję wybrzeża Costa Blanca.

Najciekawiej jest tu w każdą pierwszą niedziele miesiąca gdy odbywają się koncerty i targ rękodzieła, na którym można znaleźć naprawdę ciekawe okazy…

Więcej o Cuaevas del Rodeo piszemy w tym miejscu – zobacz.

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja? Cuevas del Rodeo...

Cuevas del Rodeo to jedno z tych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć będąc w okolicy Torrevieja lub na Costa Blanca. Najlepiej w 1 niedzielę miesiąca…

 

Targ rękodzieła w Cuevas del Rodeo

W 1 niedzielę miesiąca w Cuevas del Rodeo odbywają się koncerty i targ na którym można kupić wyroby miejscowych rękodzielników…

 

Wyroby artystów z Cuevas del Rodeo w Rojales

Wyroby artystów z Cuevas del Rodeo w Rojales

 

 

Lecznicze błota w Lo Pagan – San Pedro del Pinatar (Mar Menor)

Lo Pagan - San Pedro del Pinatar - co warto zobaczyć w pobliżu Torrevieja.

Molino de la Calcetera

 

Mar Menor i Lo Pagan - ciekawe miejsce na wycieczkę z Torrevieja

Mierzeja oddzielająca baseny z leczniczym błotem i dalej z morzem śródziemnym od Mar Menor

 

Lo Pagan i Mar Menor - ciekawe miejsca w okolicy Torrevieja

Mar Menor to płytka, słona laguna osiągająca w porywach 7 m głębokości.

 

Lecznicze błoto w Lo Pagan - baseny kąpielowe

W Lo Pagan znajdują się wydzielone baseny kąpielowe, w których można korzystać z kąpieli błotnych. Jest sporo pomostów z których można wejść do wypełnionego leczniczym – podobno ;-) – błotem zbiornika, nasmarować się i czekać na efekty ;-)

 

 

Ciekawe miejsca trochę dalej od Torrevieja…

Miejsca powyżej znajdują się w bezpośredniej okolicy Torrevieja, maksymalnie 15-25 km od miasteczka. Natomiast wydaje nam się, że takie miejsca jak Kartagena, Elche czy Alicante też są na tyle blisko, że będąc w okolicy Torrevieja grzechem byłoby tam nie wdepnąć na chwilę i nie wspomnieć o nich choćby słowem w tym zestawieniu…

 

Kartagena

Z Torrevieja do Kartageny jest zaledwie ok 60 km, także grzechem byłoby się nie wybrać. Kartagenie również poświęcimy wkrótce osobny wpis, także teraz tylko kilka zdjęć…

 

 

La Azohia

I jeszcze jedno – niezwykle urokliwe – miejsce w pobliżu Kartageny. Ciche, spokojne, malownicze… Sprawiające położenie położonego na krańcu świata. Otoczone górami, po których można wędrować godzinami, z niezwykle relaksującą atmosferą i kilkoma fajnymi barami i restauracjami na plaży…

W La Azohii spędziliśmy dwa urocze dni i wiemy, że będziemy tam wracali jak tylko zmęczy nas gwar miast, a nie będziemy mieli czasu na dalszy wyjazd…

La Azohia

 

 

Czy warto pojechać do Murcii?

Niektórzy twierdzą, że nie warto jechać do Murcii, że to strata czasu… Nie wierzcie im. Bo to, że Murcia nie ma takich zabytków jak Kordoba czy Grenada i takich widoków jak choćby pobliska Kartagena, nie znaczy że nie znajdziecie w Murcii niczego ciekawego…

Miłośnicy historii i zabytków swoje pierwsze kroki w Murcii skierują zapewne w kierunku najważniejszej budowli Murcii będącej jednocześnie jej symbolem czyli do Katedry.

Katedra w Murcii

 

A później można powędrować od placu do placu w poszukiwaniu kolejnych zabytkowych budowli. Piękny Ratusz, dom Cerdy, Klasztor Los Jeronimos, Pałac Almudiego… To tylko niektóre z miejsc, które warto odwiedzić podczas pobytu w Murcii.

Szczegółowy opis zabytków, ciekawych miejsc i przygotowanych tras turystycznych w Murcii znajdziecie na doskonale przygotowanej, oficjalnej stronie miasta – zobacz.  Atrakcji jest tyle, że przynajmniej przez kilka dni nie będziecie się nudzić ;-)

Także jeśli będziecie zastanawiać się co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja, to Murcia powinna się pojawić na Waszej liście. Tym bardziej, że odległość między Torrevieja, a Murcią to raptem 70 km.

Wycieczka do Murcii - co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja

 

Jeszcze dalej… Prowincja Alicante

Miejsca na poniższych zdjęciach to już Prowincja Alicante, która zdecydowanie zasługuje na osobny wpis. Natomiast jeśli planujecie dłuższy pobyt w Torrevieja i będziecie chcieli wybrać się na dłuższą wycieczkę, to zdecydowanie warto zajrzeć również i tam.

My na pewno będziemy tam częstymi gośćmi…

 

Planes – najbardziej malownicze miasteczka na Costa Blanca

Idealne miejsce dla poszukiwaczy urokliwych miasteczek na Costa Blanca. Ok 140 km od Torrevieja i ok 70 km od Alicante.

Ciekawe miejsca na Costa Blanca. Szlak 8 miasteczek - Ruta dels 8 Pobles - w prowincji Alicante.

Odkrywamy kolejne ciekawe miejsca na Costa Blanca. Na zdjęciu widok na Planes. To stąd najwygodniej ruszyć na szlak do El Barranc de l’Encantada.

 

Szlak Pieszy – Barranco De L’encantada – Prowincja Alicante

Piękna trasa piesza zaczynająca się w okolicy Planes. Malownicze wąwozy, baseny w skalnych rozpadlinach, w których można pływać… Doskonałe miejsce na całodniową wędrówkę po górach z piknikiem nad rzeką ;-)

Więcej informacji o trasie Barranco De L’encantada oraz innych ciekawych miejscach w okolicy Alicante na Costa Blanca znajdziecie na tej stronie.

Ciekawe miejsca na Costa Blanca. Barranc de l'Encantada w prowincji Alicante.

Barranc de l’Encantada to kolejne ciekawe miejsce na Costa Blanca w rejonie Alicante

 

Trasa ośmiu wiosek Vall de Gallinera

8 malowniczych miasteczek położonych w dolinie  Vall de Gallinera. Wzdłuż miast biegnie trasa o długości 16 km, a miejsce jest absolutnie fenomenalne.

Więcej informacji o szlaku znajdziecie na przykład w tym miejscu – zobacz.

Góry w okolicy szlaku 8 miasteczek - Ruta dels 8 Pobles - szlak na Penya Foradà

Idąc szlakiem 8 miasteczek – Ruta dels 8 Pobles – koniecznie trzeba wejść na szlak na Penya Foradà. Po wejściu na łuk skalny (poniżej) widac doskonale miasteczka położone w Dolinie…

 

Penya Foradà lub Foradada

Zdecydowanie warto wspiąć się na 737 m n.p.m. by zobaczyć charakterystyczny łuk skalny zwany przez niektórych cudem natury ;-) Ze szczytu roztacza się piękny widok na dolinę  La Vall de Gallinera.

Dla poszukiwaczy ciekawych miejsc na Costa Blanca pozycja naszym zdaniem obowiązkowa ;-)

Penya Foradà lub Foradada w dolinie Vall de Gallinera

Charakterystyczny łuk skalny Penya Foradà zwany czasem Foradada w dolinie Vall de Gallinera

 

Altea – miasta i miasteczka, które warto odwiedzić na Costa Blanca

Na Costa Blanca jest sporo urokliwych miast i miasteczek. Położona nieco w cieniu słynnego Calpe znajduje się mała, urocza Altea…

Altea - ciekawe miasta na Costa Blanca

Będąc na Costa Blanca warto odwiedzić urokliwe miasteczko Altea…

 

Plaża Altea - Costa Blanca

Plaża Altea – Costa Blanca

 

 

Co warto zobaczyć w okolicy Torrevieja i na Costa Blanca?

Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy Torrevieja i na wybrzeżu Costa Blanca?

Jesteśmy w trakcie sprawdzania i chwilę jeszcze nam to pewnie zajmie ;-) Jeśli macie więc jakieś sugestie, to koniecznie podzielcie się w komentarzach ;-)