Planujesz podróż na rajską wyspę ? Sprawdź co warto zobaczyć na Mauritiusie gdy już znudzi Ci się leżenie pod palmą, nurkowanie czy kąpiele w krystalicznie czystej wodzie. Atrakcje turystyczne, wodospady, punkty widokowe, piesze wędrówki i ogrody botaniczne … Podpowiedzi, informacje praktyczne i zdjęcia z miejsc, do których dotarliśmy. Tak wygląda Mauritius z dala od plaż … 

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ?

1. Park Botaniczny w Pamplemousses

Niektórzy spędzają w parku cały dzień, nam wystarczyły 2 godziny. Chociaż gdybyśmy zabrali picie, książki to pewnie jeszcze chętnie powłóczylibyśmy się pomiędzy imponującymi liliami. W naturalnym środowisku Wiktorie Królewskie, które uznaje się za największe lilie wodne na świecie, osiągają podobno nawet 4 metry średnicy, a ich liście mają tak dużą wyporność, że spokojnie utrzymają nawet sporych rozmiarów dziecko. Jako, że żadne z nas nie przypomina już za bardzo Calineczki to nie próbowaliśmy .. Natomiast lilie to nie jedyne atrakcje parku w Pamplemousses. Zdecydowanie warto było się tu pofatygować ;-)

co warto zobaczyc na mauritiusie

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? na pewno ogród botaniczny w Pamplemousses

 

Lilie Wiktorie Królewskie Mauritius

Wiktorie Królewskie, nie tak wielkie jak w oryginale ale i tak wyglądają ciekawie ;-)

 

Praktycznie:

  • – Park Botaniczny w Pamplemousses znajduje się w północnej części wyspy. Spokojnie można tu dojechać lokalnym autobusem z Port Luis i z większości kurortów – przystanek znajduje się tuż przy wejściu do parku
  • – dojazd autokarem ok 34 MUR (to najwyższa cena jaką zapłaciliśmy bez względu na trasę ;-), wejście do parku dla cudzoziemców 200 MUR.

 

2. Port Luis

Przy samej wodzie stworzono reprezentacyjną dzielnicę miasta: Port Luis Waterfront. Centrum handlowe przeznaczone głównie dla turystów, z uliczkami udekorowanymi fontanną i wiszącymi nad głowami turystów kolorowymi parasolkami.Wniebowzięci będą Filateliści, bo tuż obok, w ładnym budynku poczty będą mogli uzupełnić swoją kolekcję. Mauritius był 5 krajem na świecie, który zaczął drukować znaczki, a pierwsze z nich z ceną ponad 1 miliona dolarów są uznawane przez specjalistów jako najrzadsze i najcenniejsze na świecie. Warto więc dokładnie przemyśleć zakupy ;-)

Port Luis Waterfront

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Port Luis Waterfront – reprezentacyjna dzielnica stolicy wyspy wygląda ładnie.

 

Port Luis China Town

… a już kilkaset metrów dalej zaczyna się prawdziwe miasto – Port Luis ChinaTown

 

3. Rezerwat 7 Kolorów Ziemi

To jedna z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych na Mauritiusie. Wydmy stworzone z powulkanicznej ziemi mienią się kolorami: czerwony, brązowy, zielony, fioletowy, purpurowy, niebieski i żółty. Nie wszystkie z nich udało nam się dostrzec, może dlatego, że dotarliśmy tu zbyt wcześnie ;-) Bo jak mawiają specjaliści efekt i jego intensywność zależą w dużej mierze od kąta padania światła i pory dnia ;-)

Na zdjęciach obszar wygląda na większy niż jest w rzeczywistości, co nie zmienia faktu, że i tak robi to wrażenie. Wstęp do parku kosztuje 225 MUR od osoby.

Rezerwat 7 kolorów ziemi - Mauritius

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Rezerwat 7 kolorów ziemi jest jednym z obowiązkowych punktów zwiedzania …

 

4. Park Narodowy Black River Gorges

Doskonałe miejsce na spacer lub całodniową wędrówkę . Przy parkingu zaczynają się trasy piesze, którymi można dojść do wodospadu lub na punkt widokowy. Po ok 500 metrach, na rozgałęzieniu tras znajduje się fajne miejsce na piknik z możliwością kąpieli w rzece. Ze szczytu, na którym znajduje się punkt widokowy podziwiać można piękną panoramę wyspy. Cicho, pięknie i malowniczo. Wstęp darmowy.

Gorges Black River Park - co warto zobaczyć na Mauritiusie

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Park Narodowy Black River Gorges to świetne miejsce na krótki spacer lub całodniowy trekking …

 

Black River Park Mauritius

Droga prowadząca na punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę wyspy

 

5. Pont Naturel

Przepiękne miejsce. Klifowe wybrzeże, z falami rozbijającymi się z hukiem o skały i naturalny, kamienny most. Jadąc nadmorską drogą z Mahebourga na Souillac, w wiosce Le Bouchon należy skręcić w lewo podażając za drogowskazami, a następnie zjechać na polną drogę, o momentami bardzo złej nawierzchni. Warto zabrać trochę przekąsek by podzielić się z bezpańskimi psiakami latającymi po okolicy.

Mauritius Pont Naturel

Czarne skały, seledynowa woda i fale rozbijające się z hukiem o brzeg – magicznie.

 

Co warto zobaczyć na Mauritiusie

A tuż obok, naturalny kamienny most

 

6. Wodospad Rochester

Piękne miejsce. Miejscowe dzieciaki wspinają się zwinnie jak małpki po ścianie wodospadu i popisują skokami z okolicznych drzew do naturalnego basenu utworzonego przez spadającą z hukiem wodę. Czasami niestety zabawy kończą się tragicznie. Podczas odwiedzin nad Rochester Falls, niemal na naszych oczach, utonęła nastolatka, więc uważajcie podczas kąpieli …

Rochester Falls Mauritius

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Rochester Falls. Piękne miejsce tylko trzeba zachować ostrożność …

 

7. Rhumerie de Chamarel

Jadąc do rezerwatu 7 kolorów ziemi można też zajrzeć do położonej w pobliżu destylarni lokalnego rumu. Po drodze można pozachwycać się pięknymi krajobrazami, a na miejscu spróbować lokalnych trunków. I najgorzej jak zawsze będą mieli kierowcy … ;-)

Rum Chammarel

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Oryginalną destylarnię rumu z trzciny cukrowej. Najgorzej będą mieli kierowcy … ;-)

 

8. Les 7 cascades

Les 7 Caascades są na naszej liście trochę na wyrost, bo mimo podejmowanej dwukrotnie próby znalezienia trasy prowadzącej do 7 wodospadów za każdym razem pogoda krzyżowała nam szyki. Jeśli komuś udało się samodzielnie i bez przewodnika znaleźć ścieżkę prowadzącą w kierunku wodospadów niech koniecznie podzieli się swoimi wrażeniami bo będziemy tam chcieli jeszcze wrócić ;-)

Les 7 cascades

Do 7 wodospadów prowadzi podobno bardzo malownicza trasa. Podobno, niestety pogoda uniemożliwiła nam sprawdzenie …

 

9. La Vanille Nature Park

Miejsce, które zrobiło na nas największe wrażenie głównie ze względu na żółwie olbrzymie, których znajduje się tam obecnie około tysiąca. Od zupełnie maleńkich „olbrzymów”, po mające ponad 100 lat i mierzące dobrze ponad metr OLBRZYMY. Przebywające tu obecnie zwierzaki przywieziono z Seszeli ponieważ wszystkie żółwie maurytyjskie zostały przerobione na konserwy przez europejczyków kolonizujących wyspę.

 

Więcej zdjęć z Vanilla Park 

 

Żółwie spacerują leniwie po przygotowanym dla nich obszarze i wyciągają szyje do pieszczot, a pyski po gałązki, którymi po uiszczeniu niewielkiej opłaty możne je karmić. Wrażenie niesamowite. Wstęp 490 MUR

Vanilla Park

Co warto zobaczyć na Mauritiusie ? Koniecznie Vanilla Park – wrażenie z karmienia i głaskania ponad stuletniego żółwia olbrzymiego są niesamowite.

 

Co jeszcze dodalibyście do listy ?

 

Planujesz wyjazd na Mauritius ? Mamy dla Ciebie garść informacji praktycznych