Każda inna, wszystkie piękne. Jeśli planujesz wakacje w Malezji to najlepiej gdybyś uwzględnił w swoich planach wszystkie trzy ;-)

Co warto zobaczyć w Malezji

Kuala Lumpur jest fascynującym miastem, doskonałym na pierwsze spotkanie z Azją. Jednak jest też duży, głośny i zatłoczony. Po tygodniu spędzonym w stolicy Malezji z przyjemnością zmieniliśmy otoczenia i pojechaliśmy sprawdzić jak wyglądają wyspy na zachodnim wybrzeżu Malezji.

>> inne, sprawdzone miejsca w zakładce Pomysły na Wakacje

 

Pangkor bez zorganizowanej turystyki

Wyspa Pangkor spodoba się wszystkim tym, którzy nie przepadają za wakacjami w tłumie i zorganizowaną turystyką. Jedynie w weekendy, Teluk Nipah, najpopularniejszy kurort na wyspie, zapełnia się miejscowymi turystami.

Smażone banany na Pangkor

 

Mimo tego, Pangkor nawet w weekendy da się lubić. W niewielkich knajpkach serwują smaczne i proste dania lokalnej kuchni, po plaży ganiają małpy, a nad głowami latają dzioborożce.

Małpy na wyspie Pangkor

 

W ciągu dnia można poszaleć na skuterach wodnych, kajakach lub ponurkować (*),  a wieczorem usiąść na plaży z fajką wodną. Ceny są niskie, hoteliki kameralne i nie ma tu jeszcze najgorszego sortu turystów. Pijanych, rozwrzeszczanych i roszczeniowych. Dopóki na wyspie nie zaczną budować ogromnych, luksusowych hoteli Pangkor będzie doskonałym miejscem dla odkrywców, szukających spokoju ale i wakacyjnej infrastruktury.

(*)Na nurkowanie i pływanie z maską trzeba podobno podpłynąć stateczkiem bo woda przy brzegu jest mało przejrzysta – więcej o plażach pod linkiem:

>> plaże i zdjęcia z Pangkoru

 

Penang – kulinarna stolica Malezji

Ze względu na kontuzję zwiedzanie Penangu musieliśmy tym razem ograniczyć wyłącznie do Georgetown. Natomiast już dla tego miasta warto było przyjechać na Penang. Mimo dzikich tłumów, riksz, motocykli i autokarów mknących po ulicach ramie w ramię, a właściwie to ramię w lusterko ;-) z pieszymi (*) lubiłem włóczyć się po wąskich uliczkach Georgetown.

Co warto zobaczyć w Malezji - Penang

 

I poszukiwać nowych budek z jedzeniem, zajść na naleśniki z bananem i bananowe lassi do kolejnej już, ulubionej hinduskiej knajpki lub zatrzymać się przy mistrzyni grillowania. Jej kurczak w sosie z orzeszkami, pachnący dymem nie miał sobie równych.

Georgetown

Jedzenie na Georgetown

(*) na Penangu nie da się chodzić po chodnikach bo albo ich nie ma albo stoją zastawione motorkami

>> zdjęcia z Penangu i informacje praktyczne

 

Langkawi i najpiękniejsze plaże w Malezji

Podobno, chociaż najsłynniejsza (*) plaża na Langkawi, Cenang Beach, niczym specjalnym nas nie zachwyciła. Na szczęście większość turystów nie wychodzi poza jej obręb, dzięki czemu te naprawdę piękne zakątki są niemal całkowicie puste. Np położona na północy wyspy plaża Tanjung Rhu, z której można wybrać się na rejs stateczkiem wgłąb laguny.

Wyspa Langkawi

 

Woda jest tu dużo bardziej przejrzysta niż na wyspie Pangkor, a ciągnące się na kilkadziesiąt metrów wgłąb zatoki płycizny pozwalają na dojście do skalistych wysypek, szczególnie podczas odpływu.

Plaża na Langkawi

 

Jeszcze więcej ciekawych plaż czeka na jednej z ponad 90 wysp tworzących archipelag Langkawi. Do wielu można dotrzeć statkiem lub promem np z Kuah albo w ramach organizowanych przez miejscowe biura wycieczek.

(*) Podobno najpiękniejsza na zachodnim wybrzeżu Malezji, a na pewno jedna z najbardziej znanych i popularnych. Plaże na wschodnim wybrzeżu Malezji to temat na osobną opowieść ;-)

>> więcej o Langkawi