Famagusta stanowi doskonały przykład, że antyczne zabytki mogą doskonale współgrać z nowoczesnym miastem. Zamiast odgradzać, biletować i zamykać lepiej pozostawić wszystko na swoim miejscu. Dzięki temu za murami, którymi otoczone jest stare miasto Famagusty obejrzeć możemy m.in. Katedrę św. Mikołaja (obecnie meczet Lala Mustafa) wzniesioną na podobieństwo Katedry Notre Dame, a zaraz obok pójść na zakupy, do banku czy do knajpki na lunch. I jedno drugiemu zupełnie nie przeszkadza …

Cypr północny  FAMAGUSTA

Współczesna Famagusta stanowi obok Kyreni i Nikozji jedno z ważniejszych i częściej odwiedzanych przez turystów miast na Cyprze Północnym. Swoją popularność zawdzięcza doskonałym warunkom turystycznym. Piękne plaże jakie znaleźć można w kurortach w okolicy Famagusty przyciągają amatorów spokojnego wypoczynku, słońca i ciepłego morza. W samej Famaguście znaleźć natomiast można liczne ślady świetności miasta, które w XIII wieku uznawane było za jedno z najbogatszych miast we wschodniej części morza śródziemnego.

Dawna wioska rybacka zaczęła dynamicznie się rozwijać już w czasach rzymskich, po przeniesieniu się do Famagusty mieszkańców historycznej Salaminy, nękanych najazdami Arabów oraz licznymi trzęsieniami ziemi. Wybudowano wówczas wiele obiektów obronnych, potężne mury miejskie z licznymi wieżami, a miasto stało się kolebką kościoła rzymskiego. Dzięki połączeniom morskim z bogatymi miastami bliskiego wschodu i Włoch, Famagusta szybko stała się znaczącym centrum handlowym w regionie.

W XV wieku wybudowano również koło portu cytadelę z wieżą Otella, w której rozegrały się miały wydarzenia będące tematem dramatu Szekspira. Historia głosi, że wśród zakamarków na terenie Cytadeli znajduje się system tajnych przejść, który broni dostępu do skarbów pozostawionych w Famaguście przez weneckich kupców.

 

Famagusta co zwiedzać – zabytki

Z innych zabytków, które znaleźć można w Famaguście szczególną uwagę warto zwrócić na Kościół św. Piotra i Pawła (dziś meczet Sinan Pasa), fragmenty pałacu weneckiego, wybudowaną na początku 1600 roku Łaźnie Cafer Pasha oraz najbardziej znaną budowlę miasta: Kościół św. Mikołaja (dziś Meczet Lala Mustafa). Budowla została wzniesiona w latach 1298-1326, a pierwowzorem była słynna, gotycka Katedra Notre Dame w Reims we Francji.

Poszukiwacze zabytków i miłośnicy zabytków odwiedzić powinni ruiny jednego z najpotężniejszych, średniowiecznych miast – państw na Cyprze czyli Salaminy. Podziwiać tam można pozostałości wielkiego amfiteatru z czasów cesarza Augusta, który potrafił pomieścić nawet 15 tys. widzów, fragmenty akwedukty, rzymskiej agory czy łaźni.