Czy na Dominikanę opłaca się jechać bez biura podróży ? Nie, jeśli nie chcesz spać w tanich hostelach, koczować na lotnisku lub lecieć 33 godziny oraz boisz się, że bez rezydenta sobie nie poradzisz. Tak, jeśli chcesz poznać prawdziwe życie na Karaibach, nie potrzebujesz all inclusive ani luksusowych hoteli. Sprawdzamy ile kosztują wakacje na Dominikanie ?

Dominikana ceny wycieczek

Przeciętna cena za wczasy na Dominikanie w tanim hotelu 4 * z wylotem z polskiego lotniska to koszt minimum 5 000 zł za os za tydzień Np. hotel Villas Bavaro Resort & Spa z biurem podróży Coral Travel to 5255 zł na 2/10.2014 Ecco Travel za ten sam hotel w lutym życzy sobie 300 zł więcej, a Neckermann za 3* hotel Costa Caribe każe sobie zapłacić w terminach jesiennych blisko 6 000 zł za osobę. Najkorzystniej wypadało w chwili pisania tego tekstu oferta biura podróży Wezyr/Coral Travel, który za 6174 zł oferował wczasy z 10 noclegami w hotelu LTI Punta Cana 4*

Drogo ? Na pewno drożej niż z Niemiec ale w cenie jest wylot z polskiego lotniska oraz opieka polskiego rezydenta co dla wielu osób będzie warte każdych pieniędzy.

 

Dominikana z Niemiec

W tym samym czasie jeśli zdecydujemy się na wylot z Niemiec zapłacimy od 886 euro za os za 7 nocy: biuro 5 vor Flug, wylot 9/09 z Frankfurtu do hotelu Be Live Hamaca Beach 4* Nawet jeśli uwzględnimy wysoki kurs, po którym przeliczane jest euro i doliczymy ubezpieczenie 886 x 4,3 + 60 zł = 3869 zł to przy 2 osobach nadal zostaje nam prawie 2800 zł na to by dojechać do Frankfurtu.

Oszczędzamy sporo, kosztem wylotu z dużego lotniska we Frankfurcie i braku polskojęzycznej opieki. Do kosztów trzeba doliczyć dojazd (chociaż dla niektórych do Frankfurtu jest bliżej niż do Warszawy:) oraz droższy zazwyczaj parking.

Przy ofertach kupowanych na ostatnią chwilę można oszczędzić jeszcze przynajmniej kilkaset złotych, przy czym proporcje pomiędzy ceną z wylotem polskich lotnisk w stosunku do tych niemieckich zostaną najczęściej takie same.

 

Dominikana bez biura podróży

A jeśli by spróbować „złożyć” sobie taki sam pakiet bez udziału biura podróży ?

Najtańszy bilet lotniczy jaki udało mi się znaleźć na dzień pisania tekstu to z Niemiec ok 2400 zł/os, z Wielkiej Brytanii 1918 zł, a z Polski ponad 3 200 zł za 2 tygodnie i kilkaset złotych drożej za tydzień.

Do tego hotel w podobnym standardzie w rejonie Punta Cana np Arena Blanca 4* na październik kosztuje na portalu gwarantującym podobno najniższą cenę ok 2500 zł za pokój – zobacz. Do tego należy doliczyć jeszcze ubezpieczenie ok 60 zł za tydzień i transfer z lotniska w Punta Canie ok 35 euro za taksówkę w jedną stronę.

Razem wychodzi ok 3800 przy wylocie z Niemiec i blisko 5 tysięcy jeśli zdecydujemy się na tydzień z Polski. Jest tylko mały problem. Najtańsze bilety lotnicze w tej wersji to ponad 33 godziny w podróży, a przy wylocie z Polski konieczność posiadania wizy amerykańskiej. No i brak jakiejkolwiek opieki na miejscu …

Czasem zdarzają się pojedyncze miejsca odsprzedawane przez … biura podróży w samolotach czarterowych, natomiast wówczas tańszy jest też cały pakiet – z noclegiem, transferem i ubezpieczeniem więc summa summarum, nastawiając się na wakacje z all inclusive nadal bardziej opłaca się wykupić wczasy w biurze.

 

Dominikana z Wielkiej Brytanii

Pozostaje jeszcze wylot z Wielkiej Brytanii. Po doliczeniu wszystkich kosztów wychodzi 3106 zł. Na pewno wszystkich ? A koszt dolotu do Londynu lub Birmingham ? A koszt noclegu w jednym z najdroższych miast na świecie czyli minimum 400-600 zł w standardzie 3* ? Można oczywiście pokusić się o spanie na lotnisku natomiast zdecydowanie nie będą to już wygodne wakacje …

Bo jeśli zależy Ci na wakacjach, a nie podróży, to Dominikana jest jednym z tych kierunków, na których to nie da się wiele oszczędzić pomijając usługi biura podróży. A wręcz dużo można stracić. I pieniędzy, i nerwów.

Ale na Dominikanę można również pojechać nawet za mniej niż połowę podanej wyżej ceny. Tyle, że mieszkając w tanich hotelach, jedząc i tańcząc (czasem równocześnie) z miejscowymi, podróżując lokalnymi autobusami oraz mając odrobinę farta by trafić na wyprzedaż ostatnich miejsc w samolocie …