Gdzie kupić najlepsze wycieczki fakultatywne w Alanyi? Na które wycieczki warto pojechać, a które i kiedy lepiej sobie odpuścić? Na co zwrócić uwagę, a na co szczególnie uważać? Przez 15 lat sprzedawaliśmy wycieczki do Turcji w polskim biurze podroży także wiemy o czym sprzedawcy wycieczek fakultatywnych czy rezydenci woleliby nie wspominać…;-)
Gdzie najlepiej kupić wycieczki fakultatywne w Alanyi?
Wycieczki fakultatywne w Alanyi można kupić na kilka sposobów:
- w Polsce przy zakupie wycieczki do Turcji – przed przyjazdem do Alanyi.
- u rezydenta
- w jednym z lokalnych biur podróży
- na tzw. ulicy
Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań?
Zakup wycieczki fakultatywnej w Polsce
Ostatnio bardzo mocno promowany przez Organizatorów wczasów i wycieczek do Turcji, które chciałyby wykroić dla siebie większy kawałek z tortu zwanego Wycieczki Fakultatywne. Biura Podróży kuszą rabatami za wcześniejszą rezerwację wycieczek, szczególnie jeśli kupi się je w pakiecie.
Być może będzie to ciekawe rozwiązanie dla tych z Was, którzy lubią szczegółowo zaplanować sobie każdy dzień pobytu na kilka tygodni przed wylotem na wczasy natomiast zanim zdecydujecie się na takie rozwiązanie warto porównać ceny i świadczenia z lokalnymi biurami podróży w Alanyi. Zazwyczaj nawet po uwzględnieniu maksymalnego rabatu, ceny lokalnych biur i tak będą bardziej atrakcyjne.
To teraz już pewnie domyślacie się dlaczego organizatorom w Polsce tak bardzo zależy na tym, żebyście zarezerwowali wycieczki fakultatywne zanim dotrzecie do Alanyi ;-)
Plusy:
- + możliwość wcześniejszego zaplanowania każdego dnia
- + zazwyczaj niższa cena niż w przypadku wycieczek kupowanych u rezydentów (szczególnie w przypadku skorzystania z rabatów)
Minusy:
- – cena wyższa niż w lokalnych biurach
- – konieczność wcześniejszego zaplanowania każdego dnia
Wycieczki fakultatywne u rezydenta
To opcja najprostsza bo zazwyczaj już w autokarze, którym będziecie jechali z lotniska do hotelu dostaniecie listę oferowanych wycieczek fakultatywnych, które będziecie mogli kupić 1 lub 2 dnia na spotkaniu organizacyjnym. Ale też i opcja zazwyczaj najdroższa, zarówno w stosunku do wycieczek kupowanych w lokalnych biurach podróży w Alanyi czy na tzw. ulicy jak i od tych rezerwowanych wcześniej w Polsce.
Dobrych kilka lat temu pokusiliśmy się o porównanie cen wycieczek fakultatywnych u rezydentów z cenami lokalnych biur podróży – archiwalna tabelka poniżej. Na szczęście w tej chwili różnice są już zazwyczaj zdecydowanie mniejsze ;-)
Plusy:
- + łatwość rezerwacji i możliwość zdecydowania się po przyjeździe
Minusy:
- – najczęściej najwyższa cena
Lokalne (polskie) biura podróży organizujące wycieczki fakultatywne w Alanyi
W Alanyi jest przynajmniej 5 biur specjalizujących się w obsłudze turystów z Polski. Metin Tour, Turcja Tour, Wujek i Mariolka, Lena Travel i Alanya Online.
Te dwa ostatnie – Alanya Online i Lena Travel znamy osobiście i możemy z czystym sumieniem polecić bo przez 15 lat nasi klienci i znajomi jeździli głównie z nimi ;-)
Czy korzystanie z lokalnych biur organizujących wycieczki fakultatywne w Alanyi jest bezpieczne?
Jeśli wybierzecie jedno z oficjalnie działających, licencjonowanych biur to ryzyko nie jest większe niż w przypadku wycieczek wykupionych u rezydenta. Oni też korzystają z biur lokalnych ;-) Różnica jest taka, że jak coś będzie nie tak, to zamiast do rezydenta, będziecie musieli zgłosić się czy zadzwonić do lokalnego biura.
Czyli dobrze jest mieć lokalną kartę SIM z pakietem danych by skorzystać z jednego z komunikatorów aby nie trzeba było wykonywać dość drogich połączeń telefonicznych lub korzystać z hotelowego internetu.
Jak rezerwować wycieczki fakultatywne w lokalnych biurach?
- Osobiście – w siedzibie biura (wszystkie biura polskojęzyczne wymienione powyżej swoje siedziby mają w Alanyi).
- Przez internet – przy wcześniejszej rezerwacji można często skorzystać z dodatkowych zniżek.
- Telefonicznie lub przez np. WhatsUp-a. Numery znajdziecie na stronach internetowych poszczególnych biur.
Dlaczego rezydenci nie lubią lokalnych biur podróży organizujących wycieczki fakultatywne?
Bo od sprzedaży wycieczek fakultatywnych dostają prowizję, a lokalne biura podróży są dla nich konkurencją. Dlatego wielu z nich zrobi wszystko byś jak najszybciej kupił wycieczki u nich, zanim zdążysz wyjść na ulicę i zapoznać się z ofertą alternatywną – często tańszą…
Niektórzy potrafią posunąć się przy tym do kłamstw, wymyślając rzekome zagrożenia lub przekonując, że na „obcych” wycieczkach nie będzie działało ubezpieczenie i jak coś się stanie to zostaniecie pozostawieni samym sobie.
Więcej o ubezpieczeniach i kłamstwach – niektórych tylko na szczęście – rezydentów pisałem wiele lat temu w tym miejscu .
Także tym razem krótko.
Ubezpieczenie które jest częścią świadczeń każdej wycieczki do Turcji wykupionej w Polskim Biurze Podróży (*) działa przez cały okres pobytu. Również na wycieczkach fakultatywnych i również na tych kupowanych w lokalnych biurach.
(*) Kupując wycieczkę do Turcji cena nie zawiera ubezpieczenia – każdy ubezpiecza się we własnym zakresie.
Wyjątki dotyczące ubezpieczenia
Jedynymi sytuacjami w których ubezpieczenie nie zadziała są te, które wyszczególnione są w wyjątkach znajdujących się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczyciela (które zdecydowanie warto dokładnie przestudiować przed przyjazdem do Turcji).
Do najczęstszych wyjątków należą:
- uprawianie sportów zwiększonego ryzyka (do takich zalicza się najczęściej na przykład jazda na quadach czy nurkowanie)
- kontuzje czy wypadki które nastąpiły gdy osoba była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
- choroby przewlekłe…
Czyli operując na przykładach:
- Jeśli coś stanie się na wycieczce do Kapadocji ubezpieczenie zadziała. Natomiast jeśli wypadek będzie miał miejsce podczas rejsu balonem, to Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia jeśli w jego warunkach lot balonem będzie uznawany za sport wysokiego ryzyka.
- Na wycieczce do Kanionu Sapadere nie potrzebujecie dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli natomiast zdecydujecie się na nurkowanie lub jazdę na quadach, to jeśli nie dopłacaliście w Polsce do wyższego pakietu ubezpieczenia, to koniecznie dowiedzcie się czy organizator wycieczki fakultatywnej ubezpieczył Was dodatkowo i czy ubezpieczenie to obejmuje tzw. sporty zwiększonego ryzyka.
- Gdy Wasza polisa obejmuje sporty ekstremalne, to ubezpieczyciel pomoże w przypadku na przykład złamania nogi. Jeśli natomiast zakres polisy nie obejmuje chorób przewlekłych, to jeśli chorujecie na astmę i w trakcie wyjazdu na pustkowia dostaniecie ataku duszności spowodowanej dużą ilością pyłu, to z dużym prawdopodobieństwem koszty pomocy będziecie musieli pokryć samodzielnie.
Dlatego wybierając wycieczki fakultatywne w Alanyi (i gdziekolwiek indziej ;-) które w programie mają sporty wysokiego ryzyka, koniecznie upewnijcie się czy Organizator ubezpieczył Was na taką okoliczność.
Cena wycieczki fakultatywnej to nie wszystko!
Czasami może się zdarzyć że cena takich samych wycieczek fakultatywnych w 2 różnych miejscach będzie się znacząco różniła. Jednak często jest tak, że różnica w cenie wynika od ilości i jakości świadczeń…
Sprzedawca może Was bowiem kusić niższą ceną czasami jednak lepiej dopłacić za na przykład lepszy autokar, wyższy standard hotelu czy obiad w lepszej restauracji.
Polskojęzyczna usługa?
Na jednej wycieczce może to być polski przewodnik, na tej tańszej na przykład pilot lub rezydent znający język polski w podstawowym zakresie, który będzie tłumaczył słowa angielsko lub tureckojęzycznego przewodnika…
Także wybieranie wycieczki fakultatywnej w Alanyi tylko na podstawie ceny zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem ;-)
Pamukkale czy Kapadocja?
Przeglądając ofertę wycieczek fakultatywnych większość z Was w pierwszej kolejności zatrzyma się pewnie przy ofertach wycieczek do Pamukkale czy Kapadocji. I słusznie. To piękne miejsca, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Zanim jednak zdecydujecie się za zakup takiej wycieczki spójrzcie koniecznie na mapę.
Wiedzieliście że z Alanyi do Kapadocji jest prawie 550 km a przejazd w 1 stronę trwa średnio nawet 7-8 godzin?
Do Pamukkale jest nieco bliżej (ok 370 km) ale to i tak przynajmniej 6 godzin w jedną stronę w busie lub autokarze.
Jeśli wiedzieliście o tym wcześniej to super, znam natomiast wiele historii rodzi z małymi dziećmi, którzy tego nie sprawdzili, a rezydent lub sprzedawca „zapomnieli” im o tym powiedzieć. Jestem przekonany, że do dziś bardziej pamiętają te 12-16 godzin spędzonych w autokarze niż malownicze tarasy wapienne Pamukkale czy cudne krajobrazy Kapadocji.
A może jednak na przykład Sapadere
Może jednak mając na pokładzie maluchy, a dokoła 38 stopni warto rozejrzeć się za nieco krótszymi wycieczkami fakultatywnymi, a Pamukkale zrobić następnym razem podczas wakacji w Marmaris, z którego do Pamukkale jest niemal 2 razy bliżej?
W pobliżu Alanyi znajduje się na przykład bardzo ciekawy kanion Sapadere do którego dojedziecie w mniej niż godzinę.
Mnóstwo atrakcji i cudnych widoków czeka na Was również w okolicy Side, ze starożytnym miastem Aspendos i niesamowitym wąwozem Tazi (na zdjęciu tytułowym).
Warta odwiedzenia jest też Antalya, piękne widoki czekają na Was w okolicy Gazipasy – polecamy zobaczyć okolica Kral Koyu czy jaskinię Lie Cave World.
Można też pojeździć jeepami po górach otaczających Alanyę, wybrać się na piknik do jednej z knajpek nad rzeką Dimcay (polecamy) z basenami i zjeżdżalniami czy wyskoczyć do Lands of Legend – jednego z największych parków wodnych w Turcji.
Możliwości jest mnóstwo i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Więcej informacji o ciekawych miejscach nie tylko w okolicach Tureckiego Wybrzeża znajdziecie w tym miejscu.
Podsumowując, to gdzie w końcu najlepiej kupić te wycieczki fakultatywne w Alanyi?
- W biurze podróży w Polsce. Chociaż poza czasami niższą ceną wycieczki niż u rezydenta osobiście nie widzę innych korzyści. Ale to tylko moje zdanie ;-)
- U Rezydenta. To najprostsze rozwiązanie, które docenią szczególnie osoby starsze i nie znające języka. Nie trzeba nigdzie biegać, dzwonić i szukać, a i w przypadku jakichkolwiek problemów Rezydent powinien być na miejscu. Przynajmniej w teorii… Ale coś za coś. Ceny wycieczek fakultatywnych w Alanyi kupowanych u rezydentów zazwyczaj będą najwyższe.
- W lokalnym biurze podróży. Trzeba wykazać się odrobiną inicjatywy ale za to jest trochę taniej i często chyba jednak sympatyczniej :-)
A jeśli ktoś się czuje na siłach, to jeszcze lepiej wynająć samochód i samodzielnie ruszyć na odkrywanie zakamarków Tureckiej Riwiery.
O tym gdzie, jak i za ile wynajęliśmy w Turcji samochód i o naszych doświadczeniach po 2 miesiącach jazdy poczytacie tutaj.
Jeśli mieliście jakieś ciekawe doświadczenia z wycieczkami fakultatywnymi w Alanyi, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Z kim jechaliście na wycieczki, ile płaciliście i jak było?
Życzymy niezapomnianych wrażeń podczas wakacji w Turcji.
Super, bardzo przydatne informacje! ;)