Gdzie kupić najlepsze wycieczki fakultatywne w Alanyi? Na które wycieczki warto pojechać, a które i kiedy lepiej sobie odpuścić? Na co zwrócić uwagę, a na co szczególnie uważać? Przez 15 lat sprzedawaliśmy wycieczki do Turcji w polskim biurze podroży także wiemy o czym sprzedawcy wycieczek fakultatywnych czy rezydenci woleliby nie wspominać…;-)

 

Gdzie najlepiej kupić wycieczki fakultatywne w Alanyi?

Wycieczki fakultatywne w Alanyi można kupić na kilka sposobów:

 • w Polsce przy zakupie wycieczki do Turcji – przed przyjazdem do Alanyi.
 • u rezydenta
 • w jednym z lokalnych biur podróży
 • na tzw. ulicy

Jakie są plusy i minusy poszczególnych rozwiązań?

 

 

Zakup wycieczki fakultatywnej w Polsce

Ostatnio bardzo mocno promowany przez Organizatorów wczasów i wycieczek do Turcji, które chciałyby wykroić dla siebie większy kawałek z tortu zwanego Wycieczki Fakultatywne. Biura Podróży kuszą rabatami za wcześniejszą rezerwację wycieczek, szczególnie jeśli kupi się je w pakiecie.

Być może będzie to ciekawe rozwiązanie dla tych z Was, którzy lubią szczegółowo zaplanować sobie każdy dzień pobytu na kilka tygodni przed wylotem na wczasy natomiast zanim zdecydujecie się na takie rozwiązanie warto porównać ceny i świadczenia z lokalnymi biurami podróży w Alanyi. Zazwyczaj nawet po uwzględnieniu maksymalnego rabatu, ceny lokalnych biur i tak będą bardziej atrakcyjne.

To teraz już pewnie domyślacie się dlaczego organizatorom w Polsce tak bardzo zależy na tym, żebyście zarezerwowali wycieczki fakultatywne zanim dotrzecie do Alanyi ;-)

 

Plusy:

 • + możliwość wcześniejszego zaplanowania każdego dnia
 • + zazwyczaj niższa cena niż w przypadku wycieczek kupowanych u rezydentów (szczególnie w przypadku skorzystania z rabatów)

Minusy:

 • – cena wyższa niż w lokalnych biurach
 • – konieczność wcześniejszego zaplanowania każdego dnia

 

Wycieczka do Aspendos

Do Aspendos najbliżej będą mieli turyści odpoczywający w Side, natomias z Alanyi również są tu organizowane wycieczki fakultatywne.

 

 

Wycieczki fakultatywne u rezydenta

To opcja najprostsza bo zazwyczaj już w autokarze, którym będziecie jechali z lotniska do hotelu dostaniecie listę oferowanych wycieczek fakultatywnych, które będziecie mogli kupić 1 lub 2 dnia na spotkaniu organizacyjnym. Ale też i opcja zazwyczaj najdroższa, zarówno w stosunku do wycieczek kupowanych w lokalnych biurach podróży w Alanyi czy na tzw. ulicy jak i od tych rezerwowanych wcześniej w Polsce.

Dobrych kilka lat temu pokusiliśmy się o porównanie cen wycieczek fakultatywnych u rezydentów z cenami lokalnych biur podróży – archiwalna tabelka poniżej. Na szczęście w tej chwili różnice są już zazwyczaj zdecydowanie mniejsze ;-)

 

Plusy:

 • + łatwość rezerwacji i możliwość zdecydowania się po przyjeździe

 

Minusy:

 • – najczęściej najwyższa cena

 

 

Lokalne (polskie) biura podróży organizujące wycieczki fakultatywne w Alanyi

W Alanyi jest przynajmniej 5 biur specjalizujących się w obsłudze turystów z Polski. Metin Tour, Turcja Tour, Wujek i Mariolka, Lena Travel i Alanya Online.

Te dwa ostatnie – Alanya Online i Lena Travel znamy osobiście i możemy z czystym sumieniem polecić bo przez 15 lat nasi klienci i znajomi jeździli głównie z nimi ;-)

 

Ciekawe miejsca w okolicy Alanyi

Kral Koyu – magiczna zatoka w okolicy Gazipasy również bywa celem wycieczek fakultatywnych organizowanych z Alanyi.

 

 

Czy korzystanie z lokalnych biur organizujących wycieczki fakultatywne w Alanyi jest bezpieczne?

Jeśli wybierzecie jedno z oficjalnie działających, licencjonowanych biur to ryzyko nie jest większe niż w przypadku wycieczek wykupionych u rezydenta. Oni też korzystają z biur lokalnych ;-)  Różnica jest taka, że jak coś będzie nie tak, to zamiast do rezydenta, będziecie musieli zgłosić się czy zadzwonić do lokalnego biura.

Czyli dobrze jest mieć lokalną kartę SIM z pakietem danych by skorzystać z jednego z komunikatorów aby nie trzeba było wykonywać dość drogich połączeń telefonicznych lub korzystać z hotelowego internetu.

 

 

Jak rezerwować wycieczki fakultatywne w lokalnych biurach?

 • Osobiście – w siedzibie biura (wszystkie biura polskojęzyczne wymienione powyżej swoje siedziby mają w Alanyi).
 • Przez internet – przy wcześniejszej rezerwacji można często skorzystać z dodatkowych zniżek.
 • Telefonicznie lub przez np. WhatsUp-a. Numery znajdziecie na stronach internetowych poszczególnych biur.

 

 

Dlaczego rezydenci nie lubią lokalnych biur podróży organizujących wycieczki fakultatywne?

Bo od sprzedaży wycieczek fakultatywnych dostają prowizję, a lokalne biura podróży są dla nich konkurencją. Dlatego wielu z nich zrobi wszystko byś jak najszybciej kupił wycieczki u nich, zanim zdążysz wyjść na ulicę i zapoznać się z ofertą alternatywną – często tańszą…

Niektórzy potrafią posunąć się przy tym do kłamstw, wymyślając rzekome zagrożenia lub przekonując, że na „obcych” wycieczkach nie będzie działało ubezpieczenie i jak coś się stanie to zostaniecie pozostawieni samym sobie.

Więcej o ubezpieczeniach i kłamstwach – niektórych tylko na szczęście – rezydentów pisałem wiele lat temu w tym miejscu .

Także tym razem krótko.

Ubezpieczenie które jest częścią świadczeń każdej wycieczki do Turcji wykupionej w Polskim Biurze Podróży (*) działa przez cały okres pobytu. Również na wycieczkach fakultatywnych i również na tych kupowanych w lokalnych biurach.

(*) Kupując wycieczkę do Turcji cena nie zawiera ubezpieczenia – każdy ubezpiecza się we własnym zakresie.

 

 

Wyjątki dotyczące ubezpieczenia

Jedynymi sytuacjami w których ubezpieczenie nie zadziała są te, które wyszczególnione są w wyjątkach znajdujących się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczyciela (które zdecydowanie warto dokładnie przestudiować przed przyjazdem do Turcji).

Do najczęstszych wyjątków należą:

 • uprawianie sportów zwiększonego ryzyka (do takich zalicza się najczęściej na przykład jazda na quadach czy nurkowanie)
 • kontuzje czy wypadki które nastąpiły gdy osoba była pod wpływem alkoholu lub środków odurzających
 • choroby przewlekłe…

 

Czyli operując na przykładach:

 • Jeśli coś stanie się na wycieczce do Kapadocji ubezpieczenie zadziała. Natomiast jeśli wypadek będzie miał miejsce podczas rejsu balonem, to Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania czy pokrycia kosztów leczenia jeśli w jego warunkach lot balonem będzie uznawany za sport wysokiego ryzyka.
 • Na wycieczce do Kanionu Sapadere nie potrzebujecie dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli natomiast zdecydujecie się na nurkowanie lub jazdę na quadach, to jeśli nie dopłacaliście w Polsce do wyższego pakietu ubezpieczenia, to koniecznie dowiedzcie się czy organizator wycieczki fakultatywnej ubezpieczył Was dodatkowo i czy ubezpieczenie to obejmuje tzw. sporty zwiększonego ryzyka.
 • Gdy Wasza polisa obejmuje sporty ekstremalne, to ubezpieczyciel pomoże w przypadku na przykład złamania nogi. Jeśli natomiast zakres polisy nie obejmuje chorób przewlekłych, to jeśli chorujecie na astmę i w trakcie wyjazdu na pustkowia dostaniecie ataku duszności spowodowanej dużą ilością pyłu, to z dużym prawdopodobieństwem koszty pomocy będziecie musieli pokryć samodzielnie.

Dlatego wybierając wycieczki fakultatywne w Alanyi (i gdziekolwiek indziej ;-) które w programie mają sporty wysokiego ryzyka, koniecznie upewnijcie się czy Organizator ubezpieczył Was na taką okoliczność.

 

Sapadere - wycieczki fakultatywne z Alanyi

Wąwóz Sapadere położony jest niecałą godzinę jazdy od Alanyi. To doskonała wycieczka dla osób, które nie lubią spędzać długich godzin w busie lub autobusie.

 

 

Cena wycieczki fakultatywnej to nie wszystko!

Czasami może się zdarzyć że cena takich samych wycieczek fakultatywnych w 2 różnych miejscach będzie się znacząco różniła. Jednak często jest tak, że różnica w cenie wynika od ilości i jakości świadczeń…

Sprzedawca może Was bowiem kusić niższą ceną czasami jednak lepiej dopłacić za na przykład lepszy autokar, wyższy standard hotelu czy obiad w lepszej restauracji.

Polskojęzyczna usługa?

Na jednej wycieczce może to być polski przewodnik, na tej tańszej na przykład pilot lub rezydent znający język polski w podstawowym zakresie, który będzie tłumaczył słowa angielsko lub tureckojęzycznego przewodnika…

Także wybieranie wycieczki fakultatywnej w Alanyi tylko na podstawie ceny zdecydowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem ;-)

 

 

Pamukkale czy Kapadocja?

Przeglądając ofertę wycieczek fakultatywnych większość z Was w pierwszej kolejności zatrzyma się pewnie przy ofertach wycieczek do Pamukkale czy Kapadocji. I słusznie. To piękne miejsca, które warto odwiedzić przynajmniej raz w życiu.

Zanim jednak zdecydujecie się za zakup takiej wycieczki spójrzcie koniecznie na mapę.

Wiedzieliście że z Alanyi do Kapadocji jest prawie 550 km a przejazd w 1 stronę trwa średnio nawet 7-8 godzin?

Do Pamukkale jest nieco bliżej (ok 370 km) ale to i tak przynajmniej 6 godzin w jedną stronę w busie lub autokarze.

Jeśli wiedzieliście o tym wcześniej to super, znam natomiast wiele historii rodzi z małymi dziećmi, którzy tego nie sprawdzili, a rezydent lub sprzedawca „zapomnieli” im o tym powiedzieć. Jestem przekonany, że do dziś bardziej pamiętają te 12-16 godzin spędzonych w autokarze niż malownicze tarasy wapienne Pamukkale czy cudne krajobrazy Kapadocji.

 

 

A może jednak na przykład Sapadere

Może jednak mając na pokładzie maluchy, a dokoła 38 stopni warto rozejrzeć się za nieco krótszymi wycieczkami fakultatywnymi, a Pamukkale zrobić następnym razem podczas wakacji w Marmaris, z którego do Pamukkale jest niemal 2 razy bliżej?

W pobliżu Alanyi znajduje się na przykład bardzo ciekawy kanion Sapadere do którego dojedziecie w mniej niż godzinę.

Mnóstwo atrakcji i cudnych widoków czeka na Was również w okolicy Side, ze starożytnym miastem Aspendos i niesamowitym wąwozem Tazi (na zdjęciu tytułowym).

Warta odwiedzenia jest też Antalya, piękne widoki czekają na Was w okolicy Gazipasy – polecamy zobaczyć okolica Kral Koyu czy jaskinię Lie Cave World.

Można też pojeździć jeepami po górach otaczających Alanyę, wybrać się na piknik do jednej z knajpek nad rzeką Dimcay (polecamy) z basenami i zjeżdżalniami czy wyskoczyć do Lands of Legend – jednego z największych parków wodnych w Turcji.

Możliwości jest mnóstwo i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Więcej informacji o ciekawych miejscach nie tylko w okolicach Tureckiego Wybrzeża znajdziecie w tym miejscu.

 

Ciekawe miejsca w okolicy Alanyi

A to już miejsce do którego wycieczki fakultatywne z Alanyi raczej nie dojeżdżają… ;-)

 

 

Podsumowując, to gdzie w końcu najlepiej kupić te wycieczki fakultatywne w Alanyi?

 • W biurze podróży w Polsce. Chociaż poza czasami niższą ceną wycieczki niż u rezydenta osobiście nie widzę innych korzyści. Ale to tylko moje zdanie ;-)

 

 • U Rezydenta. To najprostsze rozwiązanie, które docenią szczególnie osoby starsze i nie znające języka. Nie trzeba nigdzie biegać, dzwonić i szukać, a i w przypadku jakichkolwiek problemów Rezydent powinien być na miejscu. Przynajmniej w teorii… Ale coś za coś. Ceny wycieczek fakultatywnych w Alanyi kupowanych u rezydentów zazwyczaj będą najwyższe.

 

 • W lokalnym biurze podróży. Trzeba wykazać się odrobiną inicjatywy ale za to jest trochę taniej i często chyba jednak sympatyczniej :-)

 

A jeśli ktoś się czuje na siłach, to jeszcze lepiej wynająć samochód i samodzielnie ruszyć na odkrywanie zakamarków Tureckiej Riwiery.

O tym gdzie, jak i za ile wynajęliśmy w Turcji samochód i o naszych doświadczeniach po 2 miesiącach jazdy poczytacie tutaj.

 

Jeśli mieliście jakieś ciekawe doświadczenia z wycieczkami fakultatywnymi w Alanyi, to koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach. Z kim jechaliście na wycieczki, ile płaciliście i jak było?

Życzymy niezapomnianych wrażeń podczas wakacji w Turcji.