Wiem co to Erasmus i doskonale wiedzą też o tym studenci. Ale o tym, że istnieją też darmowe kursy językowe za granicą dla dorosłych nie miałem pojęcia. Gdzie warto uczyć się języka obcego, a co raczej nie przyniesie efektu oraz o tym kto może załapać się na dofinansowanie na kurs językowy na przykład na słonecznej Malcie …

 

Jak uczyć się języka obcego ?

Kiedyś myślałem, że wystarczy kupić książkę z serii język obcy w 4 tygodnie i za miesiąc będę mógł swobodnie pogadać po hiszpańsku, niemiecku czy chorwacku. Gdyby pomysł zadziałał to dziś mówiłbym już w kilkunastu językach, bo tyle mniej więcej książek zalega na mojej półce. Niestety, zazwyczaj okazywało się, że zapał do nauki języka obcego i motywacja kończyły się po pierwszej lekcji. Chowanie książek pod poduszkę, co namiętnie czyniłem z kolejnymi nabytkami, też niestety nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Nieco lepszy efekt przyniosła inwestycja w kurs języka angielskiego. Mogła by przynieść dużo lepszy gdyby nie to, że połowa czasu przeznaczonego na naukę rozmywała się w powitaniach, pożegnaniach i dyskusjach towarzyskich prowadzonych oczywiście … po polsku. Native Speakerzy byli, a jakże. Prowadzili średnio co czwarte, piąte zajęcia …

 

Praktyka ważniejsza niż gramatyka

Dawno, dawno temu, gdy uczyłem się jak bezpiecznie prowadzić jacht żaglowy, od jednego z instruktorów usłyszałem:

– Książki są ważne, ale ważniejsza jest praktyka. Zostaw lekturę na wieczór i ruszaj na wodę.

Posłuchałem rady kapitana, również w kwestii językowej i wypłynąłem na szerokie wody. Wyjechałem za granicę. I nagle okazało się, że ja, w szkole językowe beztalencie, dogadałem się lepiej niż świeżo upieczony student z teorią zdaną na piątkę. Ja chciałem dogadać się z rozmówcą, on myślał o gramatycznych konstrukcjach.

Wniosek płynie z tego prosty. Chcesz się nauczyć języka ? Ucz się u źródła ..

Kurs językowy na Malcie

Kursy językowe na Malcie. Jedna z lokalnych szkół językowych – Maltalingua – oprócz typowych zajęć oferuje też swoim słuchaczom wycieczki integracyjne po wyspie – miłe.

 

Kolonie, obozy i kursy językowe za granicą

Możliwości nauki języka jest wiele. Dla najmłodszych organizowane są kolonie językowe dla dzieci i młodzieży, kursy i obozy językowe – zobacz – za granicą. Najwięcej możliwości mają studenci za sprawą programów wymiany typu Erasmus. Ja nie skorzystałem i do dziś pluję sobie z tego powodu w brodę.

Gdzie więc warto uczyć się języka obcego ?

 

Kolonie z nauką języka obcego dla dzieci

Kolonie z nauką języka obcego dla dzieci organizowane w Polsce nie spowodują, że po 2 tygodniach Twoje dziecko zacznie płynnie mówić w obcym języku. Nie szukaj kolonii przeznaczonej dla 7 latków, w której będzie 40 godzin nauki tygodniowo (niestety znam takich rodziców). Skup się na ciekawym programie dodatkowym. Niech nauka będzie tylko zabawą i dodatkiem do niezapomnianych wakacji, a nie celem samym w sobie. Nie wymagaj od dziecka wyników. Wystarczy, że przyjedzie zadowolone, wypoczęte i zachęcone do dalszej nauki …

 

Obóz językowy za granicą dla dzieci

Większość językowych obozów młodzieżowych odbywających się w kraju to strata pieniędzy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest obóz organizowany w kraju, w którym trzeba na co dzień porozumiewać się wybranym językiem. Największą zaletą takiego wyjazdu jest konieczność przełamania bariery mówienia. Pies drapał gramatykę, lepiej niegramatycznie zapytać o drogę niż pobłądzić zastanawiając się nad tym jakiego czasu trzeba użyć.

 

Kursy językowe za granicą dla młodzieży

Tu już nie ma zmiłuj. To prawdziwa szkoła, lekcje i nieszczęsna gramatyka. Jeśli liczysz na prawdziwe efekty to nie ma lepszego sposobu na to, żeby szybko nauczyć się języka obcego. I wbrew pozorom to wcale nie jest drogie rozwiązanie. 3-4 tygodnie kursu za granicą są dużo więcej warte niż roczny kurs językowy w kraju. Za granicą uczysz się myśleć w obcym języku, a w Polsce ? Policz ile z tych 2 godzin lekcyjnych naprawdę spędzasz na mówieniu i nauce, a ile na towarzyskich rozmowach po polsku.

A gdy jeszcze zagraniczny kurs odbywa się w takich okolicznościach przyrody …

Darmowe kursy językowe za granicą dla dorosłych

Kursy językowe za granicą dla dorosłych, dzieci i młodzieży na Malcie

 

Erasmus – uczenie się przez całe życie

Do dziś żałuję, że będąc na studiach nie zainteresowałem się dokładniej Erasmusem. W ogromnym skrócie, Erasmus umożliwia wymianę studentów pomiędzy uczelniami uczestniczącymi w programie co daje możliwość doskonałego poznania języka obcego i nawiązania kontaktów, które mogą zaważyć na całym twoim przyszłym życiu. Ale nie tylko. Więcej o programie znajdziesz na stronie:

 

Darmowe kursy językowe za granicą dla dorosłych

I najciekawsze zostawiłem na koniec. Najciekawsze, bo do tej pory sam też nie miałem pojęcia o tym, że dorośli również mogą skorzystać z programu Erasmus +. Wystarczy być nauczycielem lub pracować dla instytucji edukacyjnej by móc wystąpić o dofinansowanie, które pokrywa koszty kursu językowego, zakwaterowanie podczas trwania szkolenia i koszty przelotu. Informacje o tym jak wyjechać na darmowe kursy językowe za granicą dla dorosłych znajdziecie pod linkiem powyżej.