Jasne, że autem jest szybciej i wygodniej ale na pewno nie tak ciekawie. Bo za szybką wszystko wygląda inaczej, nie słychać śpiewu ptaków i łatwo ominąć wiele ciekawych miejsc. Dlatego tym razem celowo nie wynajmowaliśmy samochodu. Malta ma 35 km długości, niecałe 15 szerokości … obejdziemy. O tym jak wyglądają trasy piesze na Malcie i 4 ciekawe szlaki dla lubiących wędrować

 

4 ciekawe trasy piesze na Malcie

Malta nie jest wdzięczną wyspą do wędrowania. Wystarczy spojrzeć na mapę, by przekonać się jak mocno zabudowana jest wyspa, szczególnie w okolicach Valetty. Dlatego też planując dłuższe trasy piesze na Malcie trzeba liczyć się z tym, że praktycznie zawsze, spory fragment szlaku wiódł będzie wzdłuż asfaltowej drogi.

Na szczęście wciąż jeszcze można znaleźć miejsca, w których samochody i autokary będą się pojawiały tylko od czasu do czasu, a chwilami będzie można uciec od nich zupełnie. 4 ciekawe trasy piesze na Malcie, dostępne dla każdego. Malta bowiem ma też swoje plusy dla tych, którzy zdecydują się porzucić 4 kółka. Doskonale rozwinięta komunikacja publiczna powoduje, że w przypadku gdy znudzi wam się wędrowanie, to niemal w każdym miejscu wyspy można złapać autobus i wrócić do „cywilizacji”.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem na Maltę?

 

1. Z Dingli do Rabatu i Mdiny

Do Dingli można podjechać autobusem – z wioski do słynnych klifów jest zaledwie nieco ponad kilometr. Podczas gdy w centralnej części wyspy i przy głównych atrakcjach turystycznych Malty były tłumy, tak przy trasie biegnącej powyżej klifów spotkaliśmy zaledwie kilka osób. Powrót z Dingli do Rabatu i Mdiny dowolny.

Można trzymać się wskazówek z przewodnika i szukać kaplicy Marii Magdaleny, Verdala Palace czy miejsca zwanego Claphan Junction. Lub kierując się w lewo od morza, w kierunku na Rabat, zagłębić się śmiało w plątaninę wąskich dróg i uliczek ogrodzonych z obu stron kamiennymi murkami, gubić się i znowu znajdować. Pomocna będzie dobra mapa, a jeszcze lepiej sprawdzą się Google Maps ;-)

Dingli - trasy piesze na Malcie

Trasy piesze na Malcie. Klify w Dingli.

 

Malta - krajobraz

Takich widoków szukaliśmy ;-)

 

Malta - Dingli klify

Zza szyby samochodu ciężko będzie dostrzec najpiękniejsze miejsca ;-)

 

Malta - zwiedzanie

Wracając do Rabatu bocznymi dróżkami …

 

Malta kamienny murek

Trasy piesze na Malcie – w niektóre dróżki, ogrodzone z 2 stron kamiennymi murkami postawionymi bez użycia zaprawy murarskiej, samochód nie wjedzie …

 

2. Z Marsaxlokk do Marsaskali

Odwiedziny w Marsaxlokk polecają wszystkie przewodniki. Szczególnie ze względu na setki kolorowych, tradycyjnych łodzi Luzzu stojących w zatoce. Wędrując na północ, w kierunku Marsaskali, warto odbić na chwilę w kierunku Peters Pool, schowanej pomiędzy niemal pionowymi ścianami skalnej plaży.

Niestety dalej wzdłuż wybrzeża pójść się nie da (albo przynajmniej nie znaleźliśmy szlaku ani dróżki). Trzeba wrócić do drogi biegnącej z powrotem do Marsaxlokk i stamtąd szukać odbicia na Marsaskalę (tu po raz kolejny z niekłamanym żalem ale musiałem stwierdzić, że smartfon z mapami ma swoje plusy ;-).

Przed samą Marsaskalą droga biegnie już przez pola, wzdłuż malowniczych klifów.

Marsaxlokk - Malta

Marsaxlokk i tradycyjne, kolorowe łodzie Luzzu stojące w zatoce. Po wyjściu z miasteczka warto skręcić w prawo w kierunku Peters Pool

 

Peter`s Pool

W okolicach Peters Pool na Malcie

 

Malta - Peter`s Pool

Skalna plaża Peter`s Pool

 

Skalista plaża Malta

I klify, które robią wrażenie …

 

Piesze wędrowanie na Malcie

Żeby pójść dalej do Marsaskali trzeba wrócić do głównej drogi prowadzącej do Marsaxlokk i obejść zatokę przedzieloną kolejną skalną ścianą

 

Marsakala - trasy piesze na Malcie

Trasy piesze na Malcie – szlak w okolicach Marsaskali

 

3. Marfa Ridge i Paradise Bay

Marfa Ridge to kolejne miejsce, w którym w lutym można w ciszy, spokoju i samotności cieszyć się pięknymi krajobrazami. Od strzegącej wejścia do Marfa Ridge Czerwonej Twierdzy, asfaltowa droga prowadzi na sam koniec półwyspu, z którego rozpościera się piękny widok na wyspy Gozo i Comino. Warto przespacerować się na Ahrax Point i wrócić bocznymi drogami.

Malta Red Tower - Marfa Ridge

Malta – Red Tower „broni” wejścia na Marfa Ridge

 

Malta - wiosna - kwiaty

Wiosna na Marfa Ridge

 

Wracając, warto zejść w lewo z głównej drogi biegnącej z Meliehy do Cirkevy  i pomaszerować do Paradise Bay.

Paradise Bay - Malta

Rajska zatoka w pobliżu Cirkevy

 

Paradise Bay - góry na Malcie

W pobliżu Paradise Bay można sobie również „pobiegać” po skałkach ;-)

 

4. Z Popeye Village do Mgarru

Na wąskiej drodze prowadzącej z Meliehy do Popey Village ruch jak na marszałkowskiej. Wszyscy chcą zobaczyć filmową wioskę. Wystarczy jednak zostawić Popeye Village po prawej stronie i ruszyć dalej, drogą biegnącą wzdłuż wybrzeża by samochody widzieć już tylko raz na 10-15 minut.

Popeye Village - Malta

Popeye Village nie był naszym celem, a tylko krótkim przystankiem w wędrówce

 

Kierując się na Golden Bay, Ghajn Tuffieha Bay i Gnejna Bay trzeba będzie kluczyć, zagłębiać się w zatoki i wracać z powrotem do głównej drogi obchodząc np. wielki kompleks hotelowy znajdujący się przy plaży w zatoce Golden Bay. Część trasy będzie niestety biegła wzdłuż ruchliwej szosy, natomiast w okolicy jest sporo odcinków przeznaczonych dla pieszych (konnych, rowerowych) wędrowców.

Malta - wiosna

W drodze od Popeye Village w kierunku Golden Bay można zobaczyć inne oblicze Malty

 

Malta - widoki

Maltańskie krajobrazy poza utartymi szlakami

 

Ghajn Tuffieha Bay

Jedna z plaż na zachodnim wybrzeżu – Ghajn Tuffieha Bay

 

Pozostałe trasy piesze na Malcie

Gdzie jeszcze warto powędrować i które trasy piesze na Malcie spodobały Wam się najbardziej? Zapraszamy do podzielenia się wrażeniami z wędrówek i spacerów po Malcie i do zostawienia samochodu na parkingu i ruszenia przed siebie.

Życzymy przyjemności z odkrywania wyspy ;-)

Malta - droga - zwiedzanie

Przedreptać Świat na maltańskich dróżkach ;-)