Coraz łatwiej jest zorganizować samemu wakacje bez biura podróży. Jak samodzielnie „zbudować” wymarzoną wycieczkę ?  Jak podróżować taniej ? Jak znaleźć najlepsze wczasy za pól ceny ? Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne. Przy odrobinie szczęścia, cierpliwości i zastosowaniu się do paru prostych  zasad może okazać się to prostsze niż się wydaje.

Wakacje bez biura podróży

Postaramy się zdradzić kilka sekretów i przypomnieć o rzeczach niezbędnych do wyszukania wymarzonej wycieczki w najlepszej cenie. Dzięki temu Wasze wakacje będą tańsze  więc będziecie  mogli jeździć na nie częściej :)

>> Zobacz też jak przechytrzyć biuro podróży i szukać Last Minute

 

Kiedy rezerwować samemu, a kiedy przez biuro podróży ?

Najprostszym i w wielu przypadkach bywa, że i najtańszym sposobem dotarcia w wiele miejsc jest skorzystanie z usług biura podróży. W przypadku niektórych kierunków oraz skorzystania z wyjątkowych promocji za wczesną rezerwację – FIRST MINUTE lub na ostatnią chwile – LAST MINUTE takie wczasy faktycznie będą najlepszym rozwiązaniem dla większości turystów.  Biuro, dzięki dużej skali rezerwacji jakich dokonuje w liniach lotniczych i hotelach, może wynegocjować tak duże rabaty, że nawet po dodaniu swojej marży często  i tak zaproponuje ostateczną cenę lepszą od tej jaką dostaniemy my rezerwując indywidualnie.

Co natomiast zrobić gdy standardowe wczasy z biurem nam nie pasują ze względu np. na za wysoką cenę, termin, brak interesującego terminu czy regionu lub nie taki czas pobytu ? Samodzielnie ułożyć sobie własny program wakacji. Dopasowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

Zapewniam, że wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczą do tego podstawowe znajomości języka, trochę czasu i chęci oraz wypukła karta kredytowa. Jeśli jednak nie mamy któregoś z wymienionych wcześniej elementów również nic straconego. W dobrych biurach podróży, za niewielką zazwyczaj opłatą,  przygotują nam cały program, dokonają niezbędnych rezerwacji i wyszukają najlepsze połączenia. Jeśli nie mamy doświadczenia w planowaniu tego typu wyjazdów to opłata pobrana przez biuro zwróci nam się błyskawicznie poprzez zastosowanie i znalezienie lepszych taryf hotelowych, lotniczych czy wyszukanie połączeń, do których często indywidualni Klienci nie mają dostępu. Do tego dochodzi wygoda i czas związany z załatwieniem wszystkich formalności w jednym miejscu  oraz skorzystanie z wiedzy, doświadczenia i porad dobrego konsultanta.

Zatem do dzieła. Postarajmy się znaleźć wakacje w atrakcyjnej cenie.

 

Gdzie znaleźć  TANIE BILETY LOTNICZE

To zazwyczaj najdroższy element pakietu i wyszukanie najlepszego połączenia zajmuje najwięcej czasu. Jeśli mamy pomysł na wakacje to już polowa sukcesu. Warto jednak zawsze zostawić sobie spory margines na zmiany. Często zdarza się, że wylot we wtorek jest sporo tańszy niż w sobotę, że zamiast z Warszawy warto wylecieć z Berlina (szczególnie mieszkając na wybrzeżu), że zamiast do Barcelony warto polecieć do Malagi. Szukając biletu lotniczego warto poświęcić nieco więcej czasu na poeksperymentowanie z datami wyjazdu oraz lotniskami tak wylotu jak i przylotu. Nie jeden raz na najlepszy pomysł wpadałem na sam koniec często kilkugodzinnych poszukiwań, także gwarantuję, że każda minuta poświęcona na próby zwraca się często kilkukrotnie :)

 

Kiedy i dokąd wyjechać na tanie wakacje ?

Drugą ważną informacją przy szukaniu taniego biletu lotniczego jest czas podróży. Oczywiście można czasem znaleźć bilet w dobrej cenie na wylot za miesiąc – szczególnie poza sezonem. Natomiast generalna zasada brzmi: im wcześniej planujesz podróż i rezerwujesz bilet lotniczy tym taniej go kupisz. Szukając dobrej ceny i mając możliwość doboru urlopu zawsze warto planować wyjazd poza ścisłym sezonem. Oprócz lepszych cen  zyskujemy również większy wybór hoteli, mniejszy tłok na trasach i w kurortach, a często tak samo dobrą pogodę. I tak wyjazd do Egiptu warto zaplanować na listopad lub marzec, kwiecień, Tunezję na wrzesień bądź czerwiec, a południowe kraje europejskie można zwiedzać przez cały rok, chociaż np w styczniu na Majorce temperatury będą zachęcały raczej do spacerów i wędrówek po górach, a nie do kąpieli.

Jednym słowem, planując w zimie wakacje w Europie nie liczmy  na upały i kąpiele w morzu – chyba, że mamy zaprawę ze znajomymi morsami nad Bałtykiem, natomiast do zwiedzania i spokojnego odpoczynku pogoda powinna być wyśmienita nawet w styczniu czy lutym.

 

POGODA wpływa na cenę

Poszukajmy zatem czegoś do Hiszpanii, która latem jest jednym z droższych wakacyjnych kierunków. Zobaczmy na jakie warunki pogodowe możemy liczyć podczas naszej zimy. W tym celu warto skorzystać z doskonałego narzędzia oferowanego przez stronę www.weatheronline.pl jakim jest planista podróży. Klikamy „świat” następnie „Europa południowa”, „Hiszpania” i np. wspomniana wcześniej „Malaga”.

pogoda-na-swiecie

Wakacje bez biura podróży – zanim wyjedziesz sprawdź pogodę …

 

Sprawdźmy dla przykładu przełom lutego i marca ustawiając  termin początkowy na 20/02 na 3 tygodnie. Podczas gdy u nas zazwyczaj temperatury  często spadają dużo poniżej zera, w rejonie Costa del Sol w ciągu dnia średnie temperatury to …16-21C, a najwyższa zanotowana temperatura sięgała bagatela 29 stopni ! Oczywiście w nocy zdarzają się jeszcze temperatury spadające do nawet 2 stopni ale to już anomalie i w ciągu dnia powinniśmy cieszyć się doskonałą pogodą ze średnio 7 godzinami słońca dziennie.

 

Mamy tani bilet i co dalej

Wróćmy zatem do samolotów. Załóżmy że sprawdziliśmy już wyloty z Warszawy i Poznania oraz docelowe lotniska w Hiszpanii jak Sewille, Alicante czy Madryt. Jako, że testu dokonujemy z nad morza wbijmy w wyszukiwarkę Berlin jako miejsce wylotu i wspominaną już Malagę na południu Hiszpanii. Zobaczmy kilka terminów i np. 26/02 jako wylot i powrót po tygodniu. Pojawi nam się wyniki w cenach … od 232 zł ! W dwie strony.

ceny-biletow-lotniczych

Wakacje bez biura podróży – krok po kroku

 

Wspominaliśmy już, że warto „poklikać” szukając biletu sprawdźmy zatem jeszcze inną konfigurację np. 22/02 do 01/03. Wyniki są jeszcze ciekawsze. Niecałe 190 zł za bilet w 2 strony. Aż tak jednak dobrze nie jest. Do ceny musimy jeszcze doliczyć opłatę za bagaż, wystawienie biletu i płatność. Jednak nawet po kosztach dodatkowych, jeśli rodziną 4 osobową spakujemy się w 2 bagaże, za bilety wydamy w wersji podstawowej ok. 300 zł za osobę. Czasami można oczywiście trafić i promocje lub błędy taryf lotniczych, w których bilety lotnicze sprzedawane są za symboliczne kilka złotych. Natomiast, żeby „upolować” taką okazję musimy mieć dużo czasu na szukanie i możliwość dowolnego kształtowania rodzinnego urlopu. My uparliśmy się na Hiszpanię i chcemy ją mieć teraz :)

 

Gdzie znaleźć tanie hotele

Mamy już tanie bilety lotnicze. Teraz warto zainteresować się gdzie będziemy spać podczas .naszych wakacji. Zakładamy, że jedziemy z rodziną zatem noclegi pod namiotem, na plaży czy w samochodzie odpadają. Sprawdźmy w zakładce hotele co możemy znaleźć w naszym terminie. Klikamy hotele, a następnie żeby nie zawężać pola poszukiwań do jednego miasta w pole wyszukiwarki wpiszmy nazwę regionu, do którego planujemy pojechać na nasze wakacje: Costa del Sol.

Po przesortowaniu wyników według ceny pojawią nam się apartamenty Ecuador Park w promocyjnej cenie 210 euro za apartament dla 4 osób. Apartamenty położone są 100 metrów od plaży w Torremolinos, posiadają dostęp do basenu, łazienkę, balkon, telewizję satelitarną. Przyjmując kurs euro jako 1 E = 4 zł za nocleg zapłacimy 840 zł za 4 osoby czyli 210 zł od osoby.

 

Ubezpieczenia na wakacje

Z radości, że mamy już i transport i hotel na nasze wakacje w Hiszpanii nie zapomnijmy o rzeczy małej ale niezbędnie koniecznej.

Oczywiście można i warto zabrać ze sobą kartę wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W wielu przypadkach może okazać się przydatna i stanowić doskonałe uzupełnienie ubezpieczenia. Nie zapominajmy jednak, że stanowi ona tylko poświadczenie faktu, że jej posiadacze są objęci ubezpieczeniem powszechnym. Oznacza to w skrócie  nie mniej ni więcej, że na podstawie karty będziecie traktowani jak obywatele danego kraju Unii, do którego jedziecie. Czyli np. jeśli tam powszechne ubezpieczenie nie obejmuje transportu karetką to za taką usługę zapłacicie z własnej kieszeni. Nie mówiąc o sprawach cięższych jak np poważne wypadki, w których niezbędne będzie przetransportowanie chorego do polski. Także mimo posiadania karty z NFZ-tu ubezpieczenie powinniśmy mieć zawsze ze sobą. Tym bardziej, że najprostsza jego wersja kosztuje zaledwie 26 zł za osobę. Oczywiście warto zawsze dokładnie rozważyć jaki wariant będzie dla nas odpowiedni i np przy planowaniu nurkowania podczas pobytu lub w przypadku przewlekłych chorób należy odpowiednio zmodyfikować zakres ubezpieczenia i porównać ofertę kilku firm ubezpieczeniowych.

 

Wakacje bez biura podróży – podsumowanie kosztów

Sumując koszty podstawowe wychodzi nam cena za tygodniowe wczasy w Hiszpanii na przełomie lutego i marca 2011, rezerwowana z pół rocznym wyprzedzeniem na poziomie 536 zł – z przelotem i zakwaterowaniem.

Koszty:

  • – przelot: 300 zł/os
  • – zakwaterowanie: 210 zł/os
  • – ubezpieczenie: 26 zł/os

Pełny koszt wakacji w Hiszpanii z samolotem i zakwaterowaniem: 536 zł

 

To nie wszystko

Powyżej wyliczyliśmy podstawowy koszt wyjazdu. Natomiast do planowania wakacyjnego budżetu należy jeszcze pomyśleć o usługach dodatkowych mianowicie: jak dojechać na lotnisko i jak poruszać się po Hiszpanii. Tutaj korzystnie będzie udać się do swojego biura lub zadzwonić by dowiedzieć się jakie są aktualne możliwości w tym względzie.

tanie-wypozyczalnie-samochodow

Wakacje bez biura podróży – samemu można też wypożyczyć samochód na miejscu

 

Dla przykładu koszt połączenia z Koszalina na lotnisko w Berlinie zamknie się kwotą 210 zł w 2 strony dla osoby dorosłej. Na lotnisko w Gdańsku będzie to 80 lub 85 zł, na lotnisko w Goleniowie zaledwie 39 zł. Można oczywiście pojechać własnym samochodem i zostawić go na parkingu w okolicy lotniska. Tu również zaprzyjaźniony pracownik biura będzie nieoceniony wskazując alternatywne parkingi i orientacyjne koszty zostawienia samochodu lub wręcz za nas dokona rezerwacji na wybrany termin.

Ostatnią rzeczą o jaką warto zapytać już przy rezerwacji jest wynajęcie samochodu. Oszczędzi nam to problemu z dotarciem z lotniska do naszego hotelu, a także umożliwi sprawne poruszanie się po regionie w poszukiwaniu miejsc wartych zobaczenia. Oczywiście można polecieć w ciemno i samochód wynająć w jednej z licznych w Maladze wypożyczalni. Natomiast podobnie jak przy biletach lotniczych często czas działa na naszą korzyść. Rezerwując  samochód z odpowiednim wyprzedzeniem mamy możliwość większego wyboru aut, zapoznania się z dokładnymi warunkami wynajmu i zawartymi w cenie ubezpieczeniami na spokojnie, w domu oraz skorzystania z licznych, często niezwykle atrakcyjnych promocji. Dla przykładu w momencie sporządzania niniejszej symulacji, samochód klasy ekonomicznej np Forda Ka, mogliśmy wynająć w cenie podstawowej już od ok. 300 zł za tydzień.

Pozostaje jeszcze zaopatrzyć się w przewodnik po regionie, który w dobrych biurach oczywiście także można wciągnąć w pakiet wycieczkowy i cieszyć się swoimi wakacjami w Hiszpanii.

 

Uwagi:
Wszystkie ceny skalkulowano na podstawie cen znajdujących się w serwisach MaszWakacje.pl i Booking.com. Powyższe ceny mogą się zmieniać w zależności od dnia dokonywania rezerwacji, zamawianych świadczeń oraz sposobu płatności. Działanie powyższych sposobów sprawdziliśmy na sobie odwiedzając Andaluzję na przełomie lutego i marca.