Od momentu gdy zobaczyłem jak łatwo można włamać się na mój komputer podczas korzystania z darmowego wifi zabieram go w każdą podróż. Jeśli nie wiesz po co ci mobilny router, zastanawiasz się czy wystarczy ci router 3G czy jednak zdecydować się na LTE lub jaki router LTE wybrać lub to ten tekst jest właśnie dla Ciebie

Mobilny router 3G czy LTE ? Jaki router wybrać na wakacje ?

Kupując swój pierwszy mobilny router 3G nie miałem pojęcia o pasmach czy częstotliwościach. Nie wiedziałem nawet czy go potrzebuję. Przecież w hotelach jest wifi to po co mi dodatkowy gadżet zalegający w bagażu ?

Dopiero kolega informatyk otworzył mi oczy uświadamiając jak łatwo można wejść na mój komputer podczas korzystania z niezabezpieczonej sieci hotelowej, a tym samym i na na przykład moje konto bankowe. Od tamtej pory to niewielkie pudełko towarzyszy mi w każdej podróży. I co prawda dalej korzystam czasami z darmowych sieci wifi, ale wszystkie przelewy staram się robić wyłącznie przy użyciu własnego routera.

Jednego z dwóch. Bo dopiero przed wyjazdem na pół roku do Azji dowiedziałem się przypadkiem, że mój stary router 3G, który tak dobrze sprawdzał się w Polsce i Europie, może być tam zupełnie bezużyteczny.

Miałem szczęście i trafiłem na mam wrażenie gatunek wymierający. Fachowca, handlowca  i w dodatku  uczciwego ;-) Który zamiast sprzedać ignorantowi router, który aktualnie miał na stanie, wytłumaczył cierpliwie czego powinienem szukać, na co zwrócić uwagę kupując router LTE przeznaczony do podróżowania, a nawet zaproponował, że pożyczy mi swój prywatny !

Tym sprzedawcą był Artur Chmarzyński, a poniżej znajdziecie zaledwie podsumowanie tego, co zawarte było w kilkudziesięciu chyba wymienionych między nami mailach. Mam nadzieję, że zebrane tutaj informację przydadzą się i Tobie ;-)

 

Po co nam w ogóle mobilny router ? Przecież praktycznie wszędzie na świecie można korzystać z WiFi, które dostępne jest już w praktycznie każdym hotelu czy hostelu ?

Zgadza się, ale, pomijając fakt, że posiadając własny router i kartę SIM jesteś niezależny od hotelu to najważniejsza jest tu jednak kwestia bezpieczeństwa. Podłączając się do nieznanej sieci narażamy się na wyłudzenie danych. W hotelu cały ruch może być monitorowany przez administratora systemu. Można też spotkać fałszywe sieci hotelowe lub restauracyjne, które są tworzone tylko po to, żeby zbierać i wykradać informacje. Powstają systemy operacyjne, które mogą być wykorzystywane jako takie narzędzie, a w internecie  jest mnóstwo instrukcji, jak krok po kroku przygotować taką sieć.

Jedynymi zabezpieczeniami przed tego typu wyłudzeniami jest własny router lub połączenie tunelowe, czyli tzw. VPN.

Zobacz jak niebezpieczne może być darmowe WIFI w hotelu …

 

Na co zwrócić uwagę wybierając mobilny router 3g lub LTE, który ma nam służyć głównie na wakacjach i w podróży ?

Przede wszystkim na typ i na potrzeby.

Jeżeli planujesz podczas podróży oglądać filmy z internetu lub intensywnie z niego korzystać, to z pewnością warto mieć modem z technologią LTE. Jeżeli internet ma nam służyć tylko do sprawdzenia poczty, nawigacji, czy komunikatorów, to technologia 3G również podoła tym zadaniom. Te modemy są tańsze, ponadto często sieć 3G działa na niższej częstotliwości niż LTE – dlatego będzie działała nawet wówczas, gdy będziemy daleko od nadajnika.

Natomiast wideo-rozmowy poprzez Skype, czy Hangouts działają dużo lepiej w technologii LTE. Korzystając z routera 3G da się rozmawiać, ale rozmowy będą gorszej jakości. Czy jest to problem? Nie do końca…. zazwyczaj i tak jesteśmy ograniczeni ilością GB, które możemy pobrać. Jeżeli rozmowa jest prowadzona w niższej jakości, to transfer ucieka wolniej niż przy HD, a efekt jest ten sam – tzn. dogadujemy się.

Większość urządzeń LTE pozwala wymusić tryb „Tylko 3G” lub „Tylko LTE”.

 

Co wybrać, modem czy mobilny router ?

Urządzenie do dostępu do internetu dzielą się na kilka rodzajów.

 

Modem USB

Najbardziej popularne są modemy USB. Są to urządzenia przypominające pendrive, do których wkłada się kartę SIM. Zaleta takiego rozwiązania, to bardzo małe gabaryty. Nie da się ich odczuć w bagażu. Niestety mniejsze gabaryty wiążą się z mniejszą wbudowaną anteną – czyli gorszym odbiorem sygnału. Za ich pomocą można łączyć się na jednym urządzeniu jednocześnie – czyli tylko na tym, do którego są podpięte.

modem

Co wybrać ? Modem czy router ? A jeśli router to 3G czy LTE ?

 

 Routery z baterią

Drugi rodzaj, to routery przenośne z wbudowaną baterią. Te urządzenia pozwalają rozdzielić internet z jednej karty na kilka lub kilkanaście urządzeń jednocześnie. Istnieją modele z powiększoną baterią, które mogą być również wykorzystane jako przenośny powerbank np. do ładowania telefonu. Zazwyczaj są one niewiele większe niż paczka papierosów, nie ważą też zbyt dużo.

 

mobilny router

Mobilny router, jaki router wybrać wyjeżdżając w podróż lub na wakacje ? Taki, który będzie obsługiwał częstotliwości w kraju do którego planujemy wyjazd.

 

Modem USB z WiFi

Ostatni rodzaj, który jest najmniej popularny w Polsce, to modemy USB z modułem WiFi. Są to urządzenia, które łączą w sobie dwa rozwiązania, które przedstawiłem wyżej. Są one małe i nadają sieć WiFi, nie mają jednak wbudowanej baterii i obsługują zazwyczaj mniejszą ilość urządzeń jednocześnie. Można je zasilać z dowolnego portu USB.

huawei-e8278-lte-4g-modem-2

 

Kupując mobilny router 3g lub LTE warto zwrócić uwagę na częstotliwość.  Szczególnie gdy z routerem planujemy wybrać się np. w podróż po Azji ?

Częstotliwość routera jest kluczowa i to nie tylko w podróży do Azji …

W ogromnym skrócie wygląda to tak.. Mobilne routery mają w swoich parametrach podane częstotliwości pracy UMTS i LTE.

  • UMTS, to to samo co 3G, HSPA, HSUPA, HSPA+, DC-HSPA
  • LTE natomiast często nazywane jest 4G, chociaż jest też nowy system LTE-A, który sieć Play przemianowała na LTE-Ultra.

W specyfikacji często podawane są jeszcze pasma GSM, ale ta sieć jest tak wolna, że nie warto zawracać sobie nią głowy.

W Polsce i całej Europie sieci 3G działają na częstotliwości 900 oraz 2100 MHz.  Natomiast sieć LTE w niemal całej Europie działa na 1800 MHz. Jeśli zakupiony mobilny router nie będzie obsługiwał częstotliwości, na których pracują np w Tajlandii to nie połączymy się tam z internetem

Dlatego przed wyjazdem  warto sprawdzić na jakich częstotliwościach nadawany jest internet w kraju, do którego planujemy się wybrać. Skorzystać można np z poniższych linków:

 

Najbardziej uniwersalne będą urządzenia obsługujące jak największy zakres częstotliwości w paśmie 3 G i przy okazji będą umożliwiać odbiór internetu w technologii LTE.

 

Jaki mobilny router najlepiej kupić?

Nie chciałbym polecać konkretnych modeli natomiast jeżeli chodzi o częstotliwości, to:

  • – dla sieci 3G urządzenie powinno wspierać  przynajmniej pasma: 850/900/1900/2100 MHz – zapewnią one odbiór prawie w każdym miejscu na świecie.
  • – Jeżeli chodzi o LTE, to najbardziej przydatne będą częstotliwości: 800/900/1800/2100/2600 MHz

Z dwóch routerów o podobnej specyfikacji wybrałbym ten z wyświetlaczem. Zauważyłem, że modele tańsze, bez wyświetlacza często działają gorzej. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że przygotowywane są one pod zamówienie konkretnych operatorów, którym zależy na jak najniższej cenie urządzenia, nawet jeśli idzie za tym dużo gorsza jakość.

Ze sporym dystansem traktuje z kolei  opinie w internecie, zarówno te pochlebne jak i te negatywne, chyba, że recenzja lub problem są konkretnie opisane. Często bowiem natykam się na wpisy, które w zawoalowany sposób wprowadzają w błąd i nakierowują na konkretne marki lub konkretne modele sprzętu.

 

Czy warto kupić router LTE z Rosji lub Chin ? Sporo takich routerów dostępnych jest na allegro ?

Generalnie, źródłem wszystkich takich routerów są Chiny :) I jest to trudne pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Bywają takie same routery z dystrybucji Polskiej oraz Norweskiej – mają one te same oznaczenia, a jednak – te z polskiej dystrybucji mają mniej opcji. Czasami bywa odwrotnie.

Jeżeli chodzi o zakup z sieci sieci Rosyjskich, Ukraińskich itp, to przed zakupem upewniłbym się, czy oprogramowanie jest instalowane w ich rodzimym języku, czy np. w Angielskim lub Polskim. Trudno jest obsługiwać programy w Cyrylicy.

Sieci mobilne, to nisza, na której niewiele osób się zna i może coś doradzić. Wielu sprzedawców sprzedaje  modemy  trochę „przy okazji” jako dodatek do innego asortymentu. Myślę, że  lepiej i bezpieczniej  jest kupować taki sprzęt  w sklepach specjalistycznych, które często są małe niż kupować w sklepie, w którym routery sprzedawane są obok np. zabawek dla dzieci.

 

A jeśli ktoś potrzebował będzie dodatkowych informacji na temat mobilnych routerów 3G i LTE to Artura można znaleźć np na Allegro