Szukacie fajnego miejsca na piesze wycieczki w Portugalii? Trasa Siedmiu Wiszących Dolin (seven hanging valleys trail) w Algarve została uznana za najlepsze miejsce do wędrówek w Europie przez European Best Destination (*). Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda ten jeden z najpiękniejszych szlaków pieszych na Starym Kontynencie.

 

Piesze wycieczki w Portugalii

Ciekawi jesteśmy trasy, która w zestawieniu pokonała piękne szlaki w Norwegii, Czarnogórze, na Korsyce czy szkockiej wyspie Skye. Kilka z nich – w Chorwacji, na Maderze czy w Czechach – mieliśmy już okazję zobaczyć, jednak tym razem planowaliśmy przedreptać sam numer jeden.

Na parkingu przy plaży Marinha ruch nieco większy niż przy pozostałych atrakcjach turystycznych, ale tłumów nie ma. – Za dwa miesiące moglibyście już mieć problem ze znalezieniem miejsca na parkingu – powie nam później Miquel, manager naszego kameralnego ośrodka – zobacz.

Odpuszczamy plażę i od razu ruszamy na szlak. Pierwsze podejście, pierwszy taras widokowy i… spędzamy tam kilkadziesiąt minut nie wiedząc jak ustawić aparaty, żeby oddać chociaż fragment piękna okolicy. W tym tempie do jutra nie przejdziemy tych 6 kilometrów – patrzymy na siebie, a oczy błyszczą nam z zachwytu.

Piesze wędrówki w Portugalii - seven hanhing valleys trail

Piesze wycieczki w Portugalii – początek szlaku: seven hanging valleys trail.

 

Algarve - piesze wędrówki w Portugalii

To podobno jeded z najpiękniejszych szlaków pieszych w Europie.

 

Szlak Siedmiu Wiszących Dolin

Dalej jest równie ciekawie. Niewielka ilość turystów rozeszła się po szlaku i przy najciekawszych punktach widokowych można w spokoju podziwiać widoki. A jest ich co niemiara. Wysokie klify, zupełnie wariackie formacje sklane, jaskinie…  Szlak biegnie zazwyczaj przy krawędzi klifu, momentami blisko, bardzo blisko, tak że osoby z lękiem wysokości mogą mieć zawroty głowy. Innym razem trasa wędrówki odchodzi kawałek w głąb lądu lub schodzi na chwile do plaży lub miasteczka.

A plaże jak wszystkie plaże w Portugalii są niezwykłe. Jak chociażby plaża Carvalho, do której wchodzi się wykutym w skale tunelem, a później jest już tylko piękny, drobny piasek i pionowe skały. Czyli jak wszędzie, nuda…;-)

Trasy piesze w Algarve - seven hanhing valleys trail

Idealne miejsce na piesze wycieczki w Portugalii i cudowne plaże.

 

Portugalia - Algarve

Najpiękniejsze widoki w Algarve.

 

Czy warto przejść szlak „seven hanging valleys”?

Końcówka szlaku do plaży Vale Centenaes nie jest już tak spektakularna jak początek trasy. Klify, jeszcze więcej klifów, mnóstwo kwiatów i słońce zachodzące powoli nad naszymi głowami. Do punktu startu wróciliśmy o idealnej porze, gdy ostatnie promienie chowały się za skałami oświetlając plażę ciepłymi promieniami.

Czy warto wybrać się na szlak seven hanging valleys? Absolutnie tak ponieważ trasa jest absolutnie fenomenalna, a widoki niesamowite. I chociaż nie wiem czy palma pierwszeństwa zasłużenie przypadła w udziale właśnie tej trasie – bo konkurencja jest równie spektakularna – to nie zmienia to faktu, że było cudnie.

seven hanhing valleys trail

Seven hanging valleys trail to przede wszystkim takie właśnie widoki.

 

Seven Hanging Valleys Trails praktycznie

  • Cała trasa liczy sobie ok. 6 km w jedną stronę. Czas przejścia to 3-5 godzin w obie strony – w zależności od czasu spędzonego na fotografowaniu i podziwianiu widoków.
  • Lepiej zacząć szlak w okolicy plaży Marinha ponieważ to w jej okolicy znajdują się najbardziej spektakularne formacje skalne.
  • Szlak jest świetnie oznakowany więc nie bardzo można się zgubić.
  • Trasa jest dość prosta chociaż jest kilka podejść na których but z dobrą podeszwą może się przydać.
  • W połowie drogi jest zejście do miasteczka, w którym jest kilka knajpek.

 

(*) European Best Destination to organizacja mająca siedzibę w Brukseli, której za zadaniem jest promowanie kultury i Turystyki w Europie. Pełny ranking najlepszych miejsc do pieszych wedrówek w Europie znajdziecie na ich stronie.

 

Algarve - seven hanhing valleys trail

Piesze szlaki w Portugalii

Piesze wędrówki w Portugalii.

Seven hanging valleys trail to idealne miejsce na piesze wycieczki w Portugalii. Polecamy !