Macie dość zimy? To juz jest pierwszy powód, dla którego warto przyjechać do Portugalii w lutym czy marcu. My po 1,5 tygodnia mieszkania znaleźliśmy ich już kilka kolejnych, a za kilka tygodni dołożymy pewnie drugie tyle. Dla tych, którzy wciaż zastanawiają się czy warto pojechać do Portugalii 6 powodów dla których warto ruszyć tyłki i wybrać się na koniec Europy. I garść zdjęć, które mówią więcej niż słowa…

 

Czy warto pojechać do Portugali?

– Co za urocza para – usłyszeliśmy od nieznajomej gdy drugiego dnia pobytu spacerowaliśmy wąskimi uliczkami Lagos. – Kto? My? Po krótkiej wymianie uprzejmości miejscowa ruszyła z uśmiechem w swoją stronę, a my patrzyliśmy po sobie z rozdziawionymi ze zdziwienia gębami.

Bo nawet jeśli było to kłamstewko, to jakże urocze. I już na samym początku nastawiło nas pozytywnie do Portugalii i Portugalczyków. Dla tych, którzy wciąż zastanawiają się czy warto pojechać do Portugali pierwsza garść argumentów za. Ciekwe czy za miesiąc – gdy przyjdzie nam pożegnać się z Algarve – wciąż będziemy tak optymistycznie nastawieni…

 

Pogoda

Tych, którzy liczą na upały pogoda w Portugalii w lutym czy marcu może rozczarować. Nawet w położonym na południu kraju Algarve potrafi od czasu do czasu popadać, a wiatr ściągnąć kapelusz z głowy lub wyrwać co mniej uwaznym damom parasolkę. Natomiast póki co słońce pojawia się zdecydowanie częściej, a na osłoniętych od wiatru plażach można bez problemu wygrzewać się w promieniach portugalskiego słońca. Jak dla nas te 17-21 stopni to temperatury, które w lutym i na początku marca zdecydowanie nam odpowiadają. Szczególnie, że w Polsce w tym okresie słupki rtęci oscylują zazwyczaj w okolicy 0, a w wielu częściach kraju wciąż leży śnieg.

czy warto pojechać do portugalii? pogoda w lutym

Czy warto pojechać do Portugalii? Pogoda w lutym i na początku marca przypomina piękną wiosnę. Zdarzają się dni deszczowe natomiast zazwyczaj temperatury oscylują w granicach 20C, a na osłoniętych plażach spokojnie można się opalac. Oczywście w południowej części kraju czyli w Algarve…

 

Pogoda w Portugalii w lutym

Jaka jest pogoda w Portugalii w lutym? W Algarve na 10 dni pobytu 2 dni były lekko deszczowe. W pozostałe dni świeciło piękne słońce sprawiając, że tutejsze pomarańcze nie mają sobie równych.

 

Widoki

Przepiękne. Wysokie klify wpadające do oceanu i fascynujące formacje skalne na wybrzeży Algarve. Być może za miesiąc nam się znudzą, na razie jesteśmy zachwyceni.

Portugalia w lutym - czy warto? Algarve

Dla tych, którzy zastanawiają się czy warto pojechać do Portugalii… Widoki w Algarve wbijają w fotel.

 

Krajobrazy Algarve

Krajobrazy Algarve w Portugalii.

 

Przestrzeń

Algarve jest bardzo luźno zabudowane. Nie ma tu wielkich miast, a na plażach nie ma tłumów. Przynajmniej teraz, przed sezonem. Można założyć plecak i ruszyć klifami przed siebie, a na szlaku spotkać zaledwie jedną czy 2 osoby. Tak lubimy.

Portugalia - Algarve

W wielu miejscach jesteśmy tylko my, klify i ocean.

 

Jak wygląda Algarve?

Przestrzeń i przyroda. To lubimy.

 

Wino

Można w sklepie nie znaleźć musli czy żelu do kąpieli, ale nie sposób nie znaleźć wina. Jeśli w markecie na napoje bezalkoholowe, soki i wodę przeznaczona jest jedna alejka, to na bank wino będzie przynajmniej w czterech uliczkach. I podobnie jak w Andaluzji tak i w Portugalii, niezłe regionalne wina można kupić już za 1,5-3 euro. Często też trafić można na promocje, w których wina kosztujące zazwyczaj 10-15 euro przeceniane są o 50-60 %. W smaku są wyborne, szczególnie na nasłonecznionym tarasie z widokiem na ocean. Pierwsze co zrobilismy po przyjeździe to uzupełniliśmy nasze zapasy…

Wino w Portugalii

Wino w Portugalii jest tanie i doskonałe.

 

Miasteczka

Może małe portugalskie wioski nie są tak spektakularne jak andaluzyjskie białe miasteczka z Frigilianą na czele, ale bardzo przyjemnie się spaceruje w słońcu po wąskich uliczkach wypełnionych małymi knajpkami i sklepikami.

Lagos - Portugalia

Wąskie uliczki w Lagos w Algarve. Kolejny argument dla zastanawiających się czy warto przyjechać do Portugalii;-) Ładnie jest też w Faro, bardzo ładnie w położonym w pobliżu granicy z Hiszpanią miasteczku Tavira.

 

Tavira - Portugalia

Jedna z sympatycznych uliczek w Tavirze

 

Plaże

Chyba najpiękniejsze w Europie, z drżeniem serca muszę przyznać, że ładniejsze nawet niż te bałtyckie. Drobniutki piasek, zatoki osłonięte pionowymi skałami, jaskinie i skalne formacje. No i piękne słońce, które nawet w lutym pozwala na plażowanie.

Plaże w Algarve

Tak wyglądają plaże w Algarve.

 

Praia do Beliche

Praia do Beliche – jedna z najpiękniejszych plaż odnalezionych do tej pory w Algarve

 

I co? Wciąż jeszcze zastanawiacie się czy warto pojechać do Portugalii?

A może już byliście? Napiszcie zatem za co Wy kochacie Portugalię…