Drewniany domek wielkości 2 x 2 metry. W domku obok łazienka, a przed nią drewniany strażnik. Na zewnątrz setki jaszczurek, a w środku znane nam już gąsienice, tyle, że tu spadają z sufitu wprost na nasze głowy … Jak się mieszka na plantacji bananów na Teneryfie z kotem wampirem ?

Nocleg na plantacji bananów

Koniec świata na Teneryfie. Z jednej strony rozbujany ocean, z drugiej strony pionowe szczyty. Z okolicznych gór wieje tak, że mam wrażenie, że nasza otoczona trzciną budka, za chwilę wyląduje w pobliskich bananowcach. A my razem z nią. Z czarnych kocmołuchów przelatujących nad naszymi głowami co rusz pada. Ciekawe czy to ta słynna kanaryjska wiosna ??

Dotrzeć do Los Silos wcale nie jest łatwo. Jadąc od Los Cristianos, przez ostatnią godzinę i kilkadziesiąt kilometrów wspinaliśmy się bez praktycznie żadnej przerwy. Teraz musimy zjechać do niewielkiej wioski widocznej w dole w ciągu raptem 3-4 kilometrów. Powoduje to, że wąska droga wije się stromo w dół jak dobre, włoskie spaghetti i nawet u odpornej zazwyczaj na takie atrakcje Anki pojawiają się objawy choroby lokomocyjnej. W końcu u podnóża jednego ze szczytów odnajdujemy nasz ekologiczny camping.

Pomysł jest przedni. Wykorzystać miejsce przy ekologicznym gospodarstwie i przyjmować gości. Ciekawi jesteśmy wykonania i wędrujemy z właścicielem po okolicy poznając tajniki gospodarstwa.

 

Los Silos – tanie noclegi na Teneryfie

Miejsce położone jest niezwykle malowniczo. Przy bocznej, wąskiej drodze, na której zmieści się tylko jeden samochód, graniczy z jednej strony z plantacją bananowców, a z drugiej z okolicznymi szczytami. Do centrum Los Silos jest stąd raptem 5 minut spacerem. Idąc w drugą stronę wchodzimy od razu na górskie szlaki w tym do Cuevos Negras …

Niewielkie, drewniane domki usytuowane są na terenie zadbanego ogrodu. Wszystkie ścieżki wyłożone są wykładziną oddzielającą drogę od drzewek owocowych i sadzonek. To tanie i skuteczne rozwiązanie dzięki, pozwalające na utrzymanie okolicy w czystości i nie zbieranie się błota podczas częstszych niż w innych regionach Teneryfy opadów deszczu. Wszelkie wolne miejsca wyłożone są totemami przygotowanymi przez właścicieli. Smoki, żaby, koguty i inne stwory znaleźć można w najmniej oczekiwanych miejscach ogrodu np tuż przed budką służącą za łazienkę.

Drewniany domek jest wyjątkowo mały. W pokoju o wielkości ok. 2 x 2 metry mieści się tylko łóżko (od ściany do ściany) i prosta szafa. W jednym z pojemników znajdujemy zestaw naczyń i garnków. Wszystkie obklejone czerwonymi naklejkami.

– Żona jest Niemką – tłumaczy ze śmiechem gospodarz.
– U niej wszystko musi być uporządkowane i poukładane – dodaje pokazując pozostałe elementy kolorowego systemu.

W mieszczącej się w kolejnej budce łazience znajdują się 4 półeczki oznaczone kolorami. Każda dla innego pokoju. Wprost na ziemi ułożone są drewniane grettingi, a w niewielkim pomieszczeniu jest i sedes i umywalka i nawet ekologiczna kabina prysznicowa. Z kamieniami i drewnianą podłogą w miejscu brodzika i gorącą wodą wprost z elektrycznego podgrzewacza.

Kolorami podzielona jest również kuchnia. Lodówka ma półki oznaczone na czerwono, żółto, zielono i niebiesko. . Proste i skuteczne.

W pokoju mieścimy się nadzwyczaj łatwo. Może dlatego, że gdy w końcu przestaje padać to cały czas gdy nie jeździmy po wyspie spędzamy przy stoliku na zewnątrz – podziwiając jaszczurki i wdychając niesamowity zapach kilkunastu różnych gatunków kwiatów. Towarzyszy nam wówczas miejscowy, czarny kocur wyglądający jak wampir. Z uzębieniem godnym hrabiego Draculi i szponami godnymi Wolverina jest wyjątkowo przyjacielsko do nas usposobiony. Może to zasługa przekupstwa w postaci kilku niewielkich poczęstunków spowodowała, że zamiast wysysać z nas krew to kot-wampir łasi się u naszych stóp …

 

Ekologiczne śniadanie

Mieszkanie w ekologicznym gospodarstwie ma dodatkowe plusy. U gospodarzy za 5 euro można zamówić kosz egzotycznych owoców na śniadanie. Wśród nich są bananasy, papaya, pomidorki czereśniowe, karambola czy maracuja … Prawdziwa bomba witaminowa. W kuchni natomiast można kupić przetwory pochodzące z gospodarstwa. Dżemy, miody i inne bliżej niezidentyfikowane wynalazki. Wystarczy wybrać i kwotę znajdującą się na buteleczce wrzucić do znajdującego się obok słoika. Prawdziwa samoobsługa :)

 

Niezwykłe miejsce na zwykłej Teneryfie

Bio Space Asociacion Albergue jest miejscem niezwykłym i wyjątkowym.  To chyba jedno z bardziej klimatycznych miejsc noclegowych w jakich przyszło mi ostatnio spać. Porównywalne z rewelacyjnym campingiem położonym tuż przy ruinach Palmyry w Syrii … Tylko, że w Syrii teraz nie najlepszego klimatu na spędzanie tam wakacji i podróżowanie. To na Teneryfie możecie odwiedzić w każdej chwili…

Żeby jeszcze tylko łóżko było wygodniejsze, a gąsienice bardziej trzymały się swoich ścian. Pobudka z czarnym, pełzającym czymś na głowie nie należy do najprzyjemniejszych …

 

Adres:
Bio Space Asociacion Albergue
Los Silos – Calle Susanna 40, Tenerife
tel: 0034 92284 1683

 

Łyżka dziegciu w beczce miodu…

Żeby nie było tak różowo, decydując się na nocleg w Bio Space warto pamiętać, że łóżka do najwygodniejszych nie należą i prywatności w domkach nie ma żadnej. Poszczególne pomieszczenia przedzielone są tak cienkimi ściankami, że jak w pokoju obok ktoś kichnął to sięgałem po chusteczkę, jak płakało dziecko zastanawiałem się kto mi je podrzucił, a jak sąsiedzi oddawali się chwilom miłosnego uniesienia to rozglądałem się czy aby nie robią tego w moim łóżku …