Wczasy na Costa Brava w lipcu. Sprawdzamy aktualne ceny na wczasy na Costa Brava w biurach podróży i porównujemy je z cenami wyjazdu zorganizowanego samodzielnie. Zobacz co się bardziej opłaca …

 

Wczasy na Costa Brava – ceny

– Wy zawsze latacie tanio. Zobacz czy da się w lipcu polecieć tanio na wczasy na Costa Brava – poprosił mnie znajomy.

Fakt. Latam dość często i staram się latać jak najtaniej, żeby … latać częściej. Natomiast tanie podróże mają to do siebie, że odbywają się zazwyczaj przed lub po sezonie, lecę tam gdzie znajdę w danym momencie bilety lotnicze w okazyjnej cenie i sypiam w tanich hotelach, hostelach lub pensjonatach. To mój świadomy wybór, pozwalający mi zobaczyć dużo, poznać mnóstwo ciekawych miejsc i spotkać wyjątkowych ludzi. Wyspać zawsze mogę się w domu :) Namiętnie korzystam też z różnych okazji linii lotniczych, biur podróży i hoteli podporządkowując się ich terminom i zasadom…

>zobacz też:  Jak upolować Last Minute

– To kiedy chcesz jechać na te wakacje do Hiszpanii ?

Najlepiej lipiec, bo wtedy mam urlop. Blisko Barcelony bo chcemy zobaczyć stadion Camp Nou. Nie wcześniej niż 5/07, ale wrócić muszę do 20/07. Musi być super hotel, przy plaży z all inclusive. I parking musi być w hotelu, basen i animacje dla dzieci. No i tanio musi być …

– No to tanio chyba nie będzie – pomyślałem. Nie ten termin, nie to miejsce, ale postanowiłem sprawdzić czy rezerwując poszczególne elementy podróży samodzielnie uda się znaleźć w tym czasie coś w dobrej cenie i taniej niż w biurze podróży.

 

WCZASY W HISZPANII z biurem podróży

Najtańsze wczasy w okolicach Lloret de Mar znalazłem w tym czasie w hotelu Merce ***. Lecąc z biurem podróży Wezyr, w opcji ze śniadaniami trzeba by było zapłacić za niego 1935 zł. W hotelu Frigola, również ze śniadaniami ceny zaczynały się od 2061 zł, natomiast do zestawienia wybrałem hotel San Juan za 2260 zł, którego zarezerwować można też było samodzielnie w większości popularnych portali – zobacz

Natomiast najtańszym na wybrzeżu Costa Brava hotelem z wyżywieniem all inclusive okazał się w tym terminie hotel Frigola. Również w Wezyra. Kilka innych hoteli z konkurencyjnych biur jak Rainbow Tours czy Alfa Star było co prawda o kilkadziesiąt złotych tańsze, ale Frigolę można również zarezerwować samodzielnie.

 

Wczasy na Costa Brava – ceny z biurem podróży w lipcu

 • Termin: 12-19.07.2014
 • – Hotel San Juan BB – koszt: 2260 zł/os (taniej z Gdańska lub Katowic)
 • – Hotel Frigola All Inclusive – koszt: 2631 zł

Cena zawiera: przelot, wyżywienie, transfery z i do hotelu, pobyt w hotelu, ubezpieczenie i opiekę rezydenta.

 

Hiszpania składak

Mamy bazę wyjściową, to zobaczmy ile kosztować będą takie same wczasy na wybrzeżu Costa Brava, ale rezerwowane samodzielnie.

Najtańsze loty bezpośrednie do Barcelony znalazłem w tym czasie w promocji hiszpańskich linii lotniczych Vueling. Cena lotu z bagażem odprawianym w terminie 8-15/07/2014 to ok 950 zł za os (zależnie od pośrednika). Nieco niższe ceny oferował w tym czasie Wizz Air, natomiast za lot tylko z małym bagażem podręcznym. Po doliczeniu bagaży (tak aby porównanie było rzetelne) koszt był wyższy.

 

Tanie loty do Barcelony w lipcu

 • – Termin: 8-15.07.2014
 • – Cena przelotu: ok. 950 zł – Vueling Airlines (z bagażem odprawianym)

 

Hotele na Costa Brava

Najtańsze hotele i hostele na wybrzeżu Costa Brava można w tym czasie zarezerwować już za 1236 zł za pokój 2 os (hotel Julietta rezerwowany na booking.com) Natomiast nasze hotele kosztują odpowiednio:

 • – hotel San Juan BB – 1616 zł za pok. 2 os
 • – hotel Frigola All Inclusive – 3060 zł za pok. 2 os

 

Aby uzyskać taki sam pakiet jak ten oferowany przez biuro podróży musimy jeszcze doliczyć ubezpieczenie – koszt ok 40 zł za os na tydzień i transfer z i na lotnisko – znalazłem za ok. 24 funtów.

 

Wczasy na Costa Brava – ceny wakacji rezerwowanych samodzielnie

Termin: 8-15.07.2014

 • – przelot 950 zł
 • – hotel San Juan BB – 808 zł
 • – hotel Frigola All Inclusive – 1560 zł
 • – ubezpieczenie 40 zł
 • – transfer 122 zł (po kursie kantorowym z dnia szukania ofert)

Razem: 

 • Hotel San Juan: 1920 zł
 • Hotel Frigola: 2672 zł

 

Wnioski:

    Rezerwacja samodzielna                Rezerwacja w biurze podróży
Hotel San Juanśniadania 1920 zł 2260 zł
Hotel FrigolaAll Inclusive 2672 zł 2631 zł

 

Jak widać na powyższej tabeli skromne hotele i pensjonaty ze śniadaniami zdecydowanie taniej można na lipiec zarezerwować samemu. Różnica w przypadku hotelu San Juan wyniosła ponad 340 zł za osobę, a na bookingu można było znaleźć jeszcze tańsze hotele.

Natomiast w przypadku hotelu z opcją all inclusive wynik jest już zupełnie inny. Wczasy w hotelu Frigola na lipiec taniej kupimy w biurze podróży. Nie jest to może duża różnica, ale w pakiecie mamy jeszcze dodatkowo opiekę rezydenta na miejscu.

W przypadku droższych hoteli różnice w cenie na korzyść biur podróży były jeszcze bardziej widoczne.

Przy czym pamiętajmy, że mówimy tu o terminach w szczycie sezonu. Przed i po sezonie turystycznym jest wiele kierunków, które zdecydowanie korzystniej jest rezerwować samemu, a często jest to jedyna możliwość.

W przypadku wakacji na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava rezerwowanych w marcu na lipiec jest remis. Skromne pensjonaty zdecydowanie taniej można zarezerwować w tym czasie samemu.

Jeśli jednak jesteśmy zobligowani terminem, bo jedziemy z dziećmi czy urlop wypada nam w lipcu lub sierpniu, a dodatkowo szukamy wyższego standardu to lepszym (tańszym)  rozwiązaniem będzie skorzystanie z wczasów przygotowanych przez jedno z biur podróży.


Wczasy na Costa Brava – jak szukałem:

– do porównania przyjąłem najtańsze hotele występujące równocześnie w ofercie polskich biur podróży, ale i dostępne do samodzielnej rezerwacji na popularnych platformach do rezerwacji hoteli. Jeden jest w wersji ze śniadaniami, drugi z all inclusive.

– do wyszukania pakietów wczasowych oferowanych przez polskie biura podróży wykorzystałem porównywarkę znajdującą się na portalu MaszWakacje.pl natomiast ceny hoteli sprawdzałem na hotelscombined, które porównuje ceny na największych platformach służących do rezerwacji hoteli.

– zarówno przy biurach podróży jak i serwisach, zawsze kiedy mogę, stosuję zasadę, że jeśli wczasy z biurem podróży to sprawdzonym (do testu nie brałem pod uwagę propozycji biur dziwnych, małych, których nie znam). Podobnie przy konstruowaniu pakietów wczasowych samodzielnie (zobacz gdzie szukać tanich noclegów). Wolę czasem zapłacić kilka złotych więcej, ale mieć pewność, że na miejscu nie czekają mnie niemiłe niespodzianki. Wyjątek zrobiłem tylko przy rezerwacji hotelu Frigola.  Jego cena pochodzi z serwisu hotelopia, który miał w danym momencie atrakcyjną promocję na ten hotel. Z serwisu nie korzystałem wcześniej osobiście, ale że jest on częścią dużej grupy turystycznej i zaoferował najlepszą cenę postanowiłem włączyć go do zestawienia.

– przy porównywaniu przelotów przyjąłem Warszawę jako lotnisko wylotowe, a ceny lotów konstruowanych samodzielnie liczyłem z bagażem odprawianym. W przypadku Wizz Air-a, który również lata z Warszawy bilety były w tych terminach nieznacznie tańsze, ale w cenie zawierały tylko mały bagaż podręczny.

– przykłady cen i wnioski dotyczą konkretnych terminów wakacji na 1 połowę lipca przy rezerwacji w pierwszym tygodniu marca. W kwietniu postaram się wrócić do tematu by sprawdzić jak konfrontacja ofert polskich biur podróży ma się do samodzielnego konstruowania wakacji na 2-3 miesiące przed wylotem.

– pamiętać należy, że zupełnie inne wnioski można by wysnuć robiąc takie porównanie np w grudniu. Z jednej strony biura podróży oferowały wówczas większe rabaty – zarówno na wczasy na Costa Brava jak i na pozostałe kierunki, ale i większa była szansa na znalezienie tańszych biletów lotniczych.