W kwietniu ogłoszono z pompą, że Alfa Star przeszła w ręce największej firmy turystycznej w Egipcie, której aktywa wyceniane są na 1,5 miliarda dolarów ! Sytuacja jest stabilna, a kasa od Egipcjan da Alfie kopa zapewniał prezes Alfa Star. – Wrócimy na drugie miejsce – wtórował mu nowy udziałowiec. Skoro wszystko było tak pięknie to dlaczego skończyło się jak zwykle ?

Alfa Star – czas na urlop

Alfa Star to biuro podróży z tradycjami, od wielu lat utrzymujące się w pierwszej dziesiątce największych organizatorów turystyki w Polsce. Było lubiane przez klientów i cieszyło się zaufaniem współpracujących biur podróży.

Problemy zaczęły pojawiać się wraz z pogarszaniem się sytuacji w Egipcie, który był głównym celem wycieczek organizowanych przez Alfa Star. Klienci coraz częściej skarżyli się na opóźnione loty, zmiany hoteli, obsługę rezydentów i aroganckie podejście do składanych reklamacji.

Alfa Star tymczasem, zajął się tworzeniem własnej linii lotniczej – 4 You Airlines, która  zdaniem wielu, stała się gwoździem do trumny Alfy Star (zobacz: Nowa linia, stare problemy). Początkowo linia latała wykorzystując koncesję Eurolotu, gdy przyszło do przejścia „na swoje” okazało się, że nie jest to takie proste. Linia zniknęła zanim na dobre wystartowała, a do firmy wszedł prokurator.

Koniec przygody z 4 You Airlines zbiegł się z problemami z uzyskaniem gwarancji ubezpieczeniowej dla Alfa Star (ubezpieczyciel przedłużył obowiązkową gwarancję tylko o 4 miesiące – zazwyczaj gwarancja przedłużana jest na rok), a współpracujące biura zaczęły dzielić się informacjami o opóźnieniach w przekazywaniu należnych im prowizji.

Prezes Alfa Star – Sylwester Strzylak w wywiadach udzielanych między innymi Rzeczypospolitej bagatelizował problemy. Deklarował, że już wkrótce Alfa Star wejdzie na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych  i na dowód dobrej sytuacji finansowej firmy podawał wyniki za okres od stycznia do sierpnia 2014, w którym firma zarobiła ponad cztery i pół miliona złotych.

 

Egipska bomba

Prawdziwa bomba wybuchła jednak pod koniec grudnia 2014. Wówczas media zaczęły informować o tym, że Travco Travel, jedna z największych firm turystycznych w Egipcie kupiła duży pakiet akcji radomskiej firmy.
– Nie potwierdzam, nie zaprzeczam – mówił początkowo w wywiadach Sylwester Strzylak – prezes Alfa Star.

Jednak już w kwietniu okazało się, że Egipcjanie nabyli 60 % akcji polskiego biura podróży.
– Jak na razie włożyłem w Alfa Star 4 może 5 milionów dolarów i w ciągu najbliższych lat planuję zainwestować jeszcze 10 milionów – mówił w wywiadzie dla RP.pl El Chiaty – prezes Travco. Uwierzyli mu chyba wszyscy, w końcu Travco to potentat, nie tylko na rynku egipskim, którego aktywa wyceniane są na blisko 1,5 miliarda dolarów.

– Moim celem jest przywrócenie firmy na pozycję jednego z dwóch najważniejszych touroperatorów w Polsce  – deklarował nowy właściciela

Wtórował mu Prezes Strzylak.
– Kasa od Egipcjan da Alfie kopa – przekonywał i dodawał, że klienci biura dostaną teraz lepsze hotele i transfery i od teraz w Alfie będzie już tylko lepiej.

Na poparcie tej tezy zaprosił współpracowników na spotkanie w warszawskim hotelu Hilton. Imprezę, którą uświetniał występ Dody prowadził Conrado Moreno, a branżowy tygodnik „Wiadomości Turystyczne” pisał o wielkim powrocie Alfa Star. I większość się na ten cyrk złapała.

 

Bankructwo Alfa Star czyli koniec marzeń

Ale już w lipcu sielanka się skończyła.
– Jesteśmy w Egipcie i nie chcą nas wpuścić do hoteli, które nie są przez Alfa Star opłacone – meldowali klienci, którzy przyjechali na wakacje do Egiptu.
– Wszystko jest już załatwione, a chwilowe problemy wynikały ze zmiany firmy, która obsługuje nas na miejscu – ripostowały władze Alfa Star ustami swojej rzeczniczki.

W piątek, 28.08.2015 na oficjalnym profilu facebookowym organizatora można było przeczytać:

„Nigdy nie jest za późno na wakacje. Zawsze znajdziecie u nas gorące last minute”

 

Niecałe 24 godziny później na firmowej stronie pojawił się komunikat.

Alfa Star S.A.. w związku z utratą płynności finansowej zmuszony jest do zaprzestania realizowania jak i dalszej sprzedaży oferty turystycznej. Tym samym Alfa Star S.A. uprzejmie informuje, iż nie wykona obowiązków umownych z umów o świadczenie usług turystycznych”